کد: 13951102223816033

شهردار تهران:

زمان این نیست که درباره چرایی موضوع صحبت کنیم

کد: 13951102223816033

https://goo.gl/4hqLes

، تهران ، (اخبار رسمی): امروز همه توان ما جمع آوری و بیرون آوردن اجساد مطهر شهدای آتش نشان و همچنین اموال مردم است،اما من هم تاکید دارم بعد از اتمام این حادثه، این اتفاق باید درس بزرگی برای همه ما در کشور شود تا به ضعف ها در حوزه های بین بخشی توجه و از حوادث بعدی پیشگیری کنیم.

زمان این نیست که درباره چرایی موضوع صحبت کنیم

به گزارش اخبار رسمی به نقل از شهرداری تهران،محمد باقر قالیباف،طی سخنانی درگفت و گو با بخش خبری 21 صدا و سیما، ضمن تبریک و تسلیت به خانواده شهدای آتش نشانی شهرداری تهران در جریان حادثه ساختمان پلاسکو، مخصوصا به رهبر معظم انقلاب که با پیام خودشان تسلی دل همه زحمت کشان در اینجا و خانواده های آنان بودند، گفت: این حادثه غم انگیز را به عموم مردم عزیز تسلیت عرض می کنم.

وی با اشاره به بسیج تمامی امکانات تصریح کرد: یک ساختمان 17 طبقه در یک لحظه فروریخت و با ایثارگری نیروهای عزیز در سازمان آتش نشانی چند هزار نفر در این ساختمان تخلیه شدند، اما بعد از آن برای اطمینان بیشتر عزیزان آتش نشان در ساختمان حضور پیدا کردند.
شهردار تهران با تاکید بر ضرورت رعایت ایمنی در جریان عملیات آواربرداری گفت: این ساختمان دارای اسکلت فلزی بوده و همه این آهن آلات در هم تنیده شده اند که این چند هزار تن مجموعه آهن الات، مفتولات و تاسیسات ناگزیر به قطع شدن هستند اما باید بتوانیم با سرعت و دقت کار را پیش ببریم .
وی افزود: البته همه تجهیزات و امکانات با تکنولوژی های مناسب به کار گرفته می شود و در کنار آن از بهترین افراد متخصص در سراسر کشور استفاده شده است و امروزهمه از جهت فنی ومهندسی بسیج شده اند تا این کار را انجام دهیم.
شهردار پایتخت ادامه داد: امروز چند نفر از برشکاران حرفه ای از ورزقان حضور پیدا کردند و گفتند ما آن هایی هستیم که وقتی در ورزقان زلزله رخ داد، مردم تهران به ما کمک کردند و امکانات و تجهیزات شهرداری تهران به ورزقان آمد، حالا بعد از بروز این حادثه همه امکانات و تجهیزات را خودجوش به اینجا آورده ایم.
وی تصریح کرد: اینجا نمادی از همکاری بین همه نهادها و مردم است. امیدواریم با سرعت بیشتر و رعایت ایمنی بتوانیم این کار را پیش ببریم.
شهردار تهران با تاکید بر اینکه همه ظرفیت هایی که ممکن بوده است را برای دسترسی به محبوس شدگان به کار بسته ایم ، گفت: همه امکانات که دسترسی به طبقات زیرین را فراهم می کند، به کار گرفته شده است. همه حفاری هایی که می توانستیم از زیر دسترسی پیدا کنیم انجام دادیم حتی وقتی به طبقه زیرین دسترسی پیدا کردیم همه این فشار 15 طبقه قابل مشاهده بود. از دیگر سو به دلیلی اینکه عمدتا وسایل این ساختمان تریکو، لباس و ... بوده است به محض دسترسی با اشتعال آتش روبرو می شویم. به طوری که دربرخی قسمت ها درجه حرارت بالای 200 درجه است، با این وجود همه تلاش خود را انجام می دهیم.
وی خاطرنشان کرد: ممکن است بعضا بگویند در نقطه ای، فردی گرفتار شده باشد. ما  همه اقدامات و تدابیر را دنبال می کنیم تا اگر کسی اینجا وجود دارد را نجات دهیم اما با این شرایطی که در محل حادثه مشاهده می کنیم احتمال زنده بودن افراد بسیار پائین است. امیدوارم بتوانیم پیکر مطهر شهدای عزیز آتش نشانی را پیدا کنیم.
شهردار تهران با بیان اینکه اینجا مرکز کسب و تجارت بوده است و اموال قابل توجه و اقلامی همچون پول، چک، طلا و سفته و ... وجود داشته است، گفت: با همکاری خوب نیروی انتظامی هم اموال و هم جان مردم مورد رعایت قرار می گیرد.
قالیباف تاکید کرد: الان زمان این نیست که درباره چرایی موضوع صحبت کنیم. امروز همه توان ما جمع آوری و بیرون آوردن اجساد مطهر شهدای آتش نشان و همچنین اموال مردم است. اما من هم تاکید دارم بعد از اتمام این حادثه، این اتفاق باید درس بزرگی برای همه ما در کشور شود تا به ضعف ها در حوزه های بین بخشی توجه و از حوادث بعدی پیشگیری کنیم.
وی در تشریح تصمیمات جلسه ستاد بحران نیز اظهارکرد: جلسات ستاد بحران از روز حادثه تشکیل شد و امروز نیز با حضور فرمانده سپاه، نیروی انتظامی و دستگاه های مختلف هماهنگی های لازم برای ادامه کار، شناسایی اجساد مطهر، نحوه ساماندهی اموال مردم و خسارت دیدگان، اعمال محدودیت ترافیکی، سیستم رسیدگی به مفقودان به عمل آمد.
شهردار تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر تخمین زمان پایان عملیات آواربرداری نیز گفت: آهن آلات یک ساختمان 17طبقه را درواقع داریم بارعایت مسائل ایمنی جمع آوری می کنیم. از این رو با توجه به حجم کار پیش بینی می کنیم تا زمانی که به نقطه مطمئنی برسیم 5، 6 روز زمان می خواهیم.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شهرداری تهران

در سال‌ 73 و در راستای‌ تحقق‌ بیشتر اهداف‌ بازرگانی‌ و برآوردن‌ نیازهای‌ انفورماتیکی‌ شهرداری‌ با تغییر مدیریت‌ سازمان‌ تحولات‌ اساسی‌ در نحوه‌ اداره‌ سازمان‌ و نگرش‌ مدیریت‌ به‌ مسائل‌ انفورماتیکی‌ شهرداری‌ پدید آمد.

منتشر شده در سرویس:

شهر و جامعه

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.