اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951103224726424

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان خبر داد

مدیریت هوشمند پارکهای حاشیه ای معابر شهر همدان

کد: 13951103224726424

https://goo.gl/bx4pTK

، همدان , (اخبار رسمی): رئیس کمیسیون خدمات شهری، حمل و نقل و ترافیک، محیط زیست و بهداشت شورای اسلامی شهر همدان بر لزوم ساماندهی و مدیریت هوشمند پارکهای حاشیهای معابر شهر تأکید کرد.

مدیریت هوشمند پارکهای حاشیه ای معابر شهر همدان

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، کامران گردان در جلسه کمیسیون خدمات شهری، حمل و نقل و ترافیک و محیط زیست شورا افزود: ساماندهی پارک‌های حاشیه‌ای شهر همدان می‌تواند رضایتمندی و نارضایتی مردم را در پی داشته باشد ولی اگر قانون رعایت شود و پلیس براساس شرح وظایف خود همراه شهرداری باشد می‌توان رضایت حداکثری مردم را رقم زد.

کامران گردان با اشاره به اینکه پارک حاشیه باید برای کارهای فوری و کمتر از نیم ساعت استفاده شود، گفت: در راستای رعایت حقوق شهروندی خیابانی که امکان پارک حاشیه در آن وجود دارد باید برای تمام مردم و شهروندان باشد نه اینکه برخی افراد این پارکینگ‌ها را به محل پارک شخصی تبدیل کنند.

گردان از مصوبه طرح ساماندهی و مدیریت هوشمند پارک‌های حاشیه‌ای معابر شهر همدان در کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان خبر داد و افزود: قرارداد این طرح به صورت بی‌ اُ تی خواهد بود و طرحی است که نسبت به دیگر طرح‌های ساماندهی پارک حاشیه‌ای موفق عمل کرده است.

کامران گردان حذف تبادل پول نقد، عبور از کنترل سنتی به مکانیزه، منظم شدن و آراستگی پارکبان‌ها، اشتغالزایی و ساماندهی پارک‌های حاشیه را از جمله مزایای اجرای طرح مدیریت هوشمند پارک‌ حاشیه‌ای در شهر همدان برشمرد و اضافه کرد: با توجه به اجباری که برای پلیس در این طرح تعریف شده این ارگان باید در اجرای آن مشارکت کامل داشته باشد.

گردان افزایش توقف‌های زیر نیم ساعت و اجرای عدالت در استفاده از فضای پارک، روان‌سازی ترافیک در اثر کاهش تقاضای استفاده از خودرو شخصی، یکپارچه‌سازی مدیریت پارکینگ‌های حاشیه و غیرحاشیه در یک سامانه، ارتقا شخصیت کاری پارکبان از مأمور وصول مطالبات بودن، تغییر نگرش شهروندان نسبت به مدیریت پارک حاشیه و آموزش مستمر پارکبانان به منظور حفظ کیفیت ارائه خدمات را از دیگر دستاوردهای مدیریت پارک حاشیه‌ای در همدان برشمرد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 40 پارکبان در شهر همدان مشغول به فعالیت هستند اضافه کرد: با اجرای این طرح برای 141 نفر اشتغالزایی می‌شود.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه طرح هوشمند سازی پارک حاشیه‌ای آزمون و خطا برای شهرداری همدان ندارد افزود: این طرح در شهرهای دیگر همچون مشهد با ترافیک بسیار بالا اجرایی شده است.

وی به وضعیت پارکینگ‌های سطح شهر همدان نیز اشاره کرد وگفت: شورای اسلامی شهر همدان به خوبی در این زمینه ورود پیدا کرد به گونه‌ای که این امر سبب حساسیت دستگاه‌ها و نهادهای دولتی در این زمینه شد، جلسه‌ای در زمینه ساماندهی نرخ پارکینگ‌های شهر همدان در فرمانداری همدان تشکیل و مقرر شد تا کمیته‌ای برای نرخ‌گذاری پارکینگ‌ها با حضور دستگاه‌های مربوط تشکیل شود.

گردان اضافه کرد: با توجه به اینکه مردم شهرداری‌ را متولی پارکینگ‌های سطح شهر می‌دانند می‌طلبد با درایت لازم، با توجه به قوانین و مقررات و اختیارات شورا که برای نرخ‌گذاری وجود دارد بتوان نظم و انضباط خاصی به پارک‌های حاشیه‌ای داد.

وی با تأکید بر اینکه باید از از دوگانگی و چندگانی نرخ پارکینگ‌ها در شهر همدان جلوگیری شود، اظهار کرد: در حال حاضر مردم از پارکینگ‌های شهرداری همدان استفاده نمی‌کنند و در کنار خیابان‌ها پارک می‌کنند، این امر منجر به نارضایتی شهروندان و بی‌نظمی شهر شده که باید با نظارت مدیریت شود.

شورای اسلامی شهر با ادغام فوری سازمان‌های شهرداری همدان مخالف است

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به دستورالعمل دولت در خصوص ادغام سازمان‌های زیرمجموعه شهرداری‌ها اظهار کرد: شورای اسلامی شهر همدان با کلیات اجرای طرح ادغام سازمان‌ها موافق است اما با ادغام فوری و اینکه بدون اساسنامه و مصوبه شورا انجام شود مخالف است.

کامران گردان با بیان اینکه ادغام سازمان‌های شهرداری همدان بدون مصوبه شورای اسلامی شهر همدان خلاف قانون است اظهار کرد: شورای اسلامی شهر همدان با کوچک‌سازی بدنه شهرداری مخالف نیست اما ادغام این سازمان‌ها باید با مصوبه شورای اسلامی شهر صورت پذیرد.

وی اضافه کرد: با توجه به نزدیکی به آخر سال، ادغام سازمان‌ها سبب ریختن بودجه‌بندی شده و مشکلاتی را در تدوین بودجه به دنبال خواهد داشت؛ چرا که ساختار سازمان‌ها در شورای اسلامی شهر مصوب نشده و شورا با اجرای فوری ادغام سازمان‌ها مخالف است و شهردار همدان باید دست نگه دارد تا مصوبه شورای اسلامی شهر را بگیرد.

رئیس کمیسیون معماری، شهرسازی و فنی و عمرانی شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه گفت: شهرداری همدان برای شناسایی نقاط بحرانی از نظر ترافیکی در شهر همدان اعتباری مصوب کند تا این نقاط مشخص شود.

حمیدرضا طبی مسرور با اشاره به اینکه ایجاد پارکینگ مکانیزه یکی از نیازهای کلانشهر است ولی شهرداری همدان هنوز اقدامی در این زمینه نکرده است، افزود: معابر شهری براساس قانون متعلق به شهرداری است و باید در زمینه اختصاص یا مکان‌یابی برای ایستگاه اتوبوس به صورت مشخص و روشن ورود پیدا کند.

علی اکبر نظری دیگر عضو شورای اسلامی شهر همدان نیز با بیان اینکه مردم در اجرای قوانین حقوق شهروندی قانونمند نیستند افزود: در طرح ساماندهی پارک حاشیه‌ای شهر باید اجرای طرح به گونه‌ای باشد که خدمات بهتری به شهروندان ارائه شود.

نظری با اشاره به ادغام سازمان‌های شهرداری‌ها اضافه کرد: در ادغام سازمان‌ها ما 13 بند مشخص کرده و به وزارت کشور ارسال کردیم با این تأکید که اگر ماده 84 اعمال نشود قبول نداریم اما نه تنها یک موردی اعمال نشده بلکه ماده 54 اعمال شد که با این وضعیت سازمان‌ها دیگر سازمان نیستند بلکه مدیریت محسوب می‌شوند.

خدمات خطوط اتوبوسرانی همدان ۳۰ درصد توسعه یافت

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار همدان نیز در این جلسه با بیان اینکه امکان حذف پارک حاشیه‌ای وجود ندارد گفت: قانون‌گذار براساس قانون و آیین‌نامه راهنمایی شهرداری‌ها را برای مدیریت پارک‌های حاشیه‌ای موظف کرده تا پارک‌های حاشیه‌ای کنار خیابان در راستای برقراری عدالت در پارک ساماندهی شوند.

عباس صوفی با بیان اینکه در حال حاضر عدالتی در پارک حاشیه‌ای خیابان‌های شهر همدان نیست، عنوان کرد: شهرداری همدان با اجرای طرح مدیریت هوشمند پارک‌های حاشیه‌ای شهر به دنبال فراهم کردن زمینه استفاده از پارک‌ حاشیه‌ای براساس عدالت است.

صوفی اضافه کرد: درآمد حاصل از پارک‌های حاشیه‌ای به صورت مستقیم به خزانه دولت واریز می‌شود و بعد در روندی به شهرداری‌ها تخصیص می‌یابد تا شهرداری‌ها برای توسعه فضای پارکینگ در شهرها آن را هزینه کنند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار همدان با بیان اینکه با اجرای مدیریت هوشمند پارک حاشیه‌ای درآمدهای این بخش به درستی قابل محاسبه خواهد بود، اظهار کرد: اجرای مدیریت هوشمند پارک حاشیه‌ای سبب شفافیت درآمدها و افزایش رضایتمندی مردم می‌شود و ایجاد عدالت در پارک‌های حاشیه‌ای را در پی دارد.

صوفی با اعلام اینکه در حال حاضر هیچ منطقه‌ای یک ریال پول به سازمان ترافیک شهرداری همدان پرداخت نکرده است، اظهار کرد: شهرداری همدان با وجود کمبود منابع مالی 200 ایستگاه اتوبوس شهری را از بین 900 ایستگاه به ایستگاه‌ معمولی و وی‌آی‌پی تبدیل کرده و خدمات خطوط جدید اتوبوسرانی را در دو سال گذشته 30 درصد توسعه داده است.

شناسایی 23 معبر پرترافیک در شهر همدان

مدیرعامل سازمان ترافیک شهرداری همدان نیز از اجرای طرح مدیریت هوشمند پارک حاشیه‌ای همدان تا پایان امسال خبر داد.

احسان صباغ اظهار کرد: شهر همدان به افزایش فضای پارک خودرو نیاز دارد که با وجود کمبود منابع مالی نمی‌توان فضای پارک را متناسب با رشد تعداد خودروها افزایش داد.

صباغ با اعلام اینکه معابر پرترافیک شناسایی و به استانداری همدان ارسال شده که پس از تصویب در شورای ترافیک همدان مصوبه به وزارت کشور ارسال شود گفت: در حال حاضر 23 معبر پرترافیک برای پارک حاشیه‌ای شناسایی شده است.

صباغ ردیابی لحظه‌ای پارکبان، گزارش لحظه‌ای میزان شارژ صورت گرفته، ریزتراکنشات پارکبان و خودرو، مدیریت تعرفه پارکینگ‌ها، امکان ارائه خدمات از طریف نرم افزار همراه پارک را از جمله امکانات لحظه‌ای پارکبان برشمرد و گفت: برای معابر شلوغ تعرفه بالاتری در نظر گرفته شده که این نرخ در معابر کم ترافیک پایین‌تر است.

 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شهرداری همدان

می‌توان گفت که حکومت مشروطه ایران در همدان تقریبا چند ماهی قبل از صدور فرمان آن در ایران به یمن وجود حکمران عارف و آزادیخواهی چون ظهیر الدوله صفا علیشاه در این شهر استقرار یافت. وی پیش از آن که اسمی از مجلس شورای ملی در ایران باشد در شهر همدان مجلس فواید عمومی را بنیاد گذاشت که حکم پارلمان شهری بود و بعدها انجمن ولایتی نام گرفت.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

شهر و جامعه