اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951104225445617

سایه ژئوپارک قشم بر سر دوقاره جهان

قشم مرکز منطقه ای ژئوپارک های یونسکو می شود

کد: 13951104225445617

https://goo.gl/ANsF1b

، تهران , (اخبار رسمی): مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از سفرمتخصصین ژئوپارک یونسکو، مقامات و کارشناسان کشورهای منطقه به این جزیره در بهار سال 96 با هدف هماهنگی و برنامه ریزی منطقه ای و برگزاری کارگاه آموزشی در قشم خبر داد.

قشم مرکز منطقه ای ژئوپارک های یونسکو می شود

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی منطقه آزاد قشم، حمیدرضا مومنی  در جلسه ای که در ساختمان سازمان منطقه آزاد قشم در تهران برگزار شد، گفت: جزیره قشم از طرف یونسکو به عنوان پایلوت توسعه و ترویج ژئوپارک ها در منطقه خاورمیانه، غرب ​و جنوب ​آسیا​ و​ شمال آفریقا انتخاب شده است.

وی ادامه داد: براساس این انتخاب، ​قشم به عنوان محور توسعه ژئوپارک های منطقه معرفی خواهد شد.​
به گفته رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، ​با توجه به تمرکز بیشتر ژئوپارک های جهان در شرق آسیا و غرب اروپا‏‌، ​در حقیقت قشم​ مانند یک​ پل ارتباطی بین شرق و غرب جهان در حوزه ژئوپارک فعالیت خواهد کرد.
وی با نام بردن از ژئوپارک قشم به عنوان نخستین ژئوپارک خاورمیانه، گفت: این ظرفیت مهم در قشم این منطقه را در سطح بین المللی مطرح کرده است.
مومنی بیان داشت: با توجه به ابعاد ​ملی و فراملی ژئوپارک قشم، موضوع ژئوپارک جزیره قشم به درک متقابل و زبان مشترک با مدیران منطقه نیاز دارد لذا تصمیمات مربوط به این حوزه به طور مستقیم با نظر اینجانب در قشم دنبال می شود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم درادامه گفت: حوزه ژئوپارک قشم به عنوان یک مسئله بسیار مهم و اولویت دار با مشارکت جوامع محلی از موقعیت و جایگاه خاصی برخوردار است.
وی افزود: تعریف اقتصادی برای ژئوپارک قشم در دستور کار سازمان منطقه آزاد قشم قرار دارد و امیدواریم مردم همجوار با ژئوسایت های ژئوپارک قشم از این مزیت مهم در حوزه اقتصادی بهره لازم را کسب کنند.
مومنی با اعلام اینکه جزیره قشم در حوزه های نفت، گاز و انرژی از موقعیت بسیار مهمی برخوردار است، افزود: با برنامه ریزی دقیق در تلاشیم از فرآیند اکتشافات نفتی که به تازگی در جزیره قشم آغاز شده با رعایت الزامات قانونی و به صورت برنامه های بلند مدت 50 ساله به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم.
وی تاکید کرد: ما به هیچ عنوان مجاز نیستیم کاری کنیم که در آینده مردم با مشکل مواجه شوند و به هر شکل و هر نحو مدیریت ما نباید روی آیندگان تاثیر منفی بگذارد.
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم درباره برگزاری کارگاه های یونسکو در جزیره قشم با موضوع ژئوپارک گفت: باید اهداف و خروجی مورد نظر سازمان برای برگزاری این نشست ها تعیین شود در واقع ارزیابی کنیم که چه انتظاراتی از این نشست ها وجود دارد و منافع سازمان منطقه آزاد قشم در آن لحاظ شود.
وی در این نشست پیشنهاد کرد جلسات هماهنگی ژئوپارک قشم به صورت ماهیانه و مداوم برگزار شود و خواستار کمک و همت عالی همه مدیران دستگاه های اجرایی به این حوزه مهم شد.
بنا به این گزارش، در این نشست که در محل سازمان منطقه آزاد قشم در تهران با حضور مهین گزانی مدیر گروه علوم طبیعی کمیسیون ملی یونسکو در ایران، علیرضا امری کاظمی عضو اصلی شورای عالی ژئوپارک های جهانی یونسکو،​ تورج امانی مشاور و دبیر کمیته اجرایی ژئوپارک قشم، دکتر اوفی متخصص مطالعات خلیج فارس و حمیدرضا محسن پور سرپرست مدیریت ژئوپارک برگزار شد، از بزرگترین مقیاس نقشه ژئومورو​فولوژی​ مربوط به ژئوپارک قشم که توسط اساتید دانشگاه تهران تهیه شده بود رونمایی شد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان منطقه آزاد قشم

جزیره قشم، واقع در تنگه هرمز، از وضعیت خاص بین خلیج فارس و اقیانوس هند بهره می برد. مرز آبراهی تمامی کشورهای حاشیه ( ایران، عراق، کویت، عربستان سعودی، بحرین، قطر، امارات متحده عربی و عمان) تقریبا از سواحل جنوبی آن عبور می کند و تمام ترافیک هوائی شرق و غرب از فراز آسمان قشم می گذرد. جزیره با تمام خصوصیاتش، دریچه ای است به خلیج فارس. بنابراین قشم بر بلندای کانالی ایستاده است که حجم وسیعی از نفت و گاز جهان همیشه و برای 100 سال آینده، از آنجا منتقل می شود. همین موقعیت خاص است که قشم را از سایر جزیره های خلیج فارس متمایز می کند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

گردشگری و میراث فرهنگی | محیط زیست