اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951216242185464

اعلام آمار تولیدی گلخانه‌های کشور در سال جاری

2.2میلیون تن سبزی و 1.7 میلیارد شاخه گل تولید شد

کد: 13951216242185464

https://goo.gl/Ikd9Dz

، تهران , (اخبار رسمی): پیش بینی می شود نزدیک به 2.2 میلیون تن سبزی و صیفی و 1.7 میلیارد شاخه گل بریده تا پایان سال 95 در گلخانه های کشور تولید شود.

2.2میلیون تن سبزی و 1.7 میلیارد شاخه گل تولید شد

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، مدیر کل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی با اعلام این برآورد به خبرنگار ما گفت: شرایط بازار بر میزان تولید محصولات گلخانه ای تاثیر گذار است.
وی تنوع بخشی به محصولات گلخانه ای را یکی از برنامه های این دفتر عنوان کرد و اظهار داشت: در این راستا اخیراً کارگروهی در پژوهشکده سبزی و صیفی تشکیل شده است.
سید محمد کیایی افزود: ما به دنبال آن هستیم به منظور کاهش مصرف آب، محصولاتی که قابلیت انتقال به داخل گلخانه ها را دارند شناسایی و در این زمینه اقدام کنیم.
وی خاطر نشان کرد که در گلخانه برای تولید هر کیلو گوجه فرنگی 40 لیتر و در فضای باز برای همین مقدار تولید 400 لیتر آب یعنی 10 برابر مصرف می شود.
کیایی با بیان این محصولات جالیزی مانند طالبی و سبزی های برگی قابلیت انتقال و تولید در فضای گلخانه ای را دارند، تصریح کرد: تولید برخی محصولات باغی مانند انگور را هم می توان در گلخانه انجام داد.
وی ادامه داد: در بعضی از استان ها، بخش خصوصی تولید محصولات باغی مانند انار و آلو را به صورت پایلوت آغاز کرده اند.
مدیر کل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی گفت: در کارگروه سبزی و صیفی، دستور العمل ها و ضوابط تولید محصولات متنوع تعیین می شود که چراغ راهنمایی برای تولیدات جدید خواهد بود.
وی در همین حال از تشکیل کارگروه سازه و تجهیزات گلخانه ای در مناطق مختلف کشور و کارگروه بخش خصوصی برای استاندارد سازی پوشش های گلخانه ای خبر داد.
کیایی در مورد سطح کشت گلخانه ای سال 94 نیز یادآور شد: در سال گذشته نزدیک به 10 هزار و 19 هکتار کشت گلخانه ای انجام شد که از این سطح 7270 هکتار مربوط به سبزی و صیفی و 2265 هکتار مربوط به گل و گیاهان زینتی بود.
مدیر کل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی، افزود: از این سطح 1.7 میلیون تن سبزی و صیفی، 1.3 میلیارد شاخه گل بریده، 75 میلیون گلدان گیاهی و نزدیک به 15 هزار تن توت فرنگی تولید شد.
وی از سرمایه گذاری شرکت خارجی در ایران برای تولید اندام های تکثیری گیاهی خبر داد و ابراز امیدواری کرد با سرمایه گذاری یک شرکت آلمانی از سال آینده تولید اندام تکثیری گل رز در کشور آغاز شود.
کیایی اظهار داشت: یک شرکت هلندی نیز برای همکاری در زمینه تولید اندام تکثیری گل رز در ایران اعلام آمادگی کرده و بخش خصوصی در حال رایزنی برای سرمایه گذاری مشترک با آن شرکت به منظور تامین نیاز بازار داخلی و بازار کشورهای همجوار است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت جهاد کشاورزی

بخش کشاورزی و توجه به توسعه و عمران روستا ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، همواره مورد اهتمام و تایید قانونگذاران ، برنامه ریزان و دستگاه های اجرایی و محور توسعه اقتصادی و اجتماعی بوده و تحولات وسیعی در عرصه کشاورزی و روستاها و مناطق عشایری به وجود آمده است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]