کد: 13960904269306226

اختصاصی نسیم اقتصاد:

خانه‌های مهر و لوکس، هر دو خالی از سکنه

کد: 13960904269306226

https://goo.gl/EufLLB

، تهران , (اخبار رسمی): آمارهای ضد و نقیض از تعداد خانه‌های خالی در کشور به اندازه فاجعه‌ای که خود این موضوع رقم زده مهم نیست. وجود خانه‌های خالی توانسته توازن عرضه و تقاضا را برهم زده و حباب قیمتی را در بازار مسکن بیش از پیش کند.

خانه‌های مهر و لوکس هر دو خالی از سکنه
خانه‌های مهر و لوکس، هر دو خالی از سکنه

به گزارش خبرنگار نسیم اقتصاد؛ به اذعان کارشناسان امر 2.5 میلیون خانه‌ی خالی در کشور وجود دارد که اگر با اجرای قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی این میزان واحد به بازار عرضه شود می‌تواند تحریک مهمی در بازار ایجاد کند. اما نکته‌ی جالب این است که به عقیده‌ی بسیاری از متخصصان این حوزه بخش مهمی از این خانه‌ها در تملک قشر مرفه جامعه است که با فرض واگذاری نیز نمی تواند تحولی در بازار ایجاد کند؛ زیرا قشر اعظمی از جامعه‌‌‌‌‌‌‌ توان خرید واحدهای به اصطلاح لوکس را ندارند.

متاسفانه علاوه بر 2.5 میلیون واحد خالی از سکنه که بخش اعظمی از آن در کلانشهرها‌ی لوکس نیز هستند بسیاری از واحدهای مسکن مهر نیز به علت برخی مشکلات نیمه کاره رها شده‌اند و دولت اهتمامی‌ به تکمیل آن‌ها ندارد. که این واحدها نیز با پیشرفت فیزیکی بیش از 85 درصد مصداق بارز واحدهای خالی هستند.

در حال حاضر اگر دولت نتواند به تعهد خود نسبت به تکمیل واحدهای مسکن مهر تا پایان سال جاری اقدام کند، واحدهای نیمه تمام این طرح نیز به واحدهای خالی از سکنه کشور اضافه شده و می‌تواند رکود بازار مسکن را دو چندان کرده و تاثیرات مخرب خود را بر بازار بگذارد. در این رابطه محمدرضا رضایی رئیس، کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر ضرورت اخذ مالیات از واحدهای خالی از سکنه، می‌گوید: بازار مسکن باید از رکود چند ساله برای خروج از خواب سرمایه خارج شود از این رو قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی هر چه سریع تر باید عملیاتی شود.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه 2.5 میلیون واحد خالی در کشور می‌تواند قیمت مسکن را حبابی افزایش دهد، می‌افزاید: ساماندهی به بازار مسکن باید با عرضه این واحدهای خالی به بازار همراه باشد؛ زیرا با ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا حباب قیمتی شکسته خواهد شد.

رضایی با اشاره به بسیاری از واحدهای مسکن مهر که نیمه کاره رها شده و بدون متقاضی هستند، ادامه می‌دهد: با توجه به هزینه‌های بالایی که در این طرح شده باید زمینه‌ی تکمیل این طرح فراهم شود؛ زیرا نیمه کاره ماندن این واحدها مستهلک شدن بناها و هدر رفت سرمایه را در بر دارد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور می‌شود: مجلس موافق واگذاری واحدهای بدون متقاضی مسکن مهر به کمیته امداد جهت تکمیل و واگذاری به مددجویان است تا به این ترتیب ضمن کاهش حجم خانه‌های خالی از استهلاک این واحدها نیز جلوگیری شود.

محمدیان: سرایت خانه‌های خالی به واحدهای مسکن مهر

در ادامه اقبال محمدیان عضو دیگر کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه بسیاری از واحدهای مسکن مهر با پیشرفت بیش از 80 درصد جز واحدهای خالی از سکنه به شمار می‌روند، می‌گوید: اخذ مالیات از خانه‌های خالی می‌تواند بازار مسکن را به توازن قیمتی نزدیک کند.

نماینده‌ی مردم رامهرمز و رامشیر در مجلس شورای اسلامی‌با اشاره به حجم خانه‌های خالی در کشور و تبعات آن بر اقتصاد، می‌افزاید: تشدید نظارت‌ها بر اجرای قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی یکی از اهرم‌هایی است که می‌تواند در نهایت به ساماندهی بازار مسکن بیانجامد.

وی با بیان اینکه آمار خانه‌های خالی در سطح کشور متفاوت بوده و در فصول مختلف سال متغیر است، ادامه می‌دهد: وجود 500 هزار واحد خالی در تهران و همچنین نوسان قیمتی در این کلانشهر بر ضرورت ورود دستگاه‌های مسئول و ساماندهی این بازار دلالت دارد.

این نماینده‌ی مردم در مجلس دهم، می‌گوید: باید بدانیم بسیاری از خانه‌های خالی در کلانشهرها به ویژه تهران لوکس بوده و حتی با عرضه به بازار نیز کاهش تقاضا رخ نمی‌دهد؛ زیرا قشر متقاضی مسکن توان خرید این واحدها را ندارد

وی با بیان اینکه لوکس بودن بسیاری از خانه‌های خالی بهانه‌ی خوبی برای اجرایی نشدن قانون اخذ مالیات از این واحدها نیست، تصریح می‌کند: دولت باید بداند به عنوان مجری قانون با اخذ مالیات از این واحدها می‌تواند تا حدودی در ساماندهی این آشفته بازار مسکن سهیم باشد.

محمدیان با اشاره به نیمه کاره رها شدن بسیاری از واحدهای مسکن مهر در سراسر کشور، می‌افزاید: برخی از واحدهای مسکن مهر که در بعضی شهرستان‌ها با رشد بیش از 80 درصدی همراه بوده‌اند؛ اما به علت برخی مشکلات از جمله کمبود بودجه‌، نیمه کاره رها شده‌اند نیز در نوع خود واحدهای خالی از سکنه هستند که اگر به چرخه‌ی مصرف برسند می‌توانند در ساماندهی بازار مسکن مثمر ثمر باشند.

دولت برخورد با خانه‌های خالی را از واحدهای مسکن مهر شروع کند

وی با بیان اینکه رها کردن واحدهای مسکن مهر با پیشرفت‌های بالای 80 درصد به هر بهانه‌ای غیر منطقی است، گفت: دولت برخورد با خانه‌های خالی را باید از واحدهای مسکن مهر که تعداد دقیق آن‌ها نیز در دست است شروع کند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

نسیم اقتصاد

این پایگاه خبری در تابستان سال 1395 از سوی وزارت ارشاد اسلامی، مجوز خود را به منظور انتشار اخبار اقتصادی و تحلیل آنها، اخذ کرد.

منتشر شده در سرویس های:

مسکن و ساختمان | شهر و جامعه

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.