کد: 13961021275866226

اختصاصی نسیم اقتصاد:

مسکن در سربالایی قیمت

کد: 13961021275866226

https://goo.gl/PZdBtT

، تهران , (اخبار رسمی): چندی پیش بسیاری از ساکنان شهرک اکباتان با اظهار گله و شکایت از مشاوران املاک این منطقه مبنی بر گران شدن بی رویه‌ی واحدهای فروشی برخی از واحدهای مسکونی این شهرک خواهان شفاف‌سازی در این خصوص شدند. در این گزارش به جزئیات آن اشاره می‌کنیم.

مسکن درسربالایی قیمت
مسکن در سربالایی قیمت

به گزارش پایگاه خبری نسیم اقتصاد؛ شهرک مسکونی اکباتان پروژه‌ای بی بدیل از نظر استحکام، زیبایی، ایمن دربرابر زلزله و رعایت اصول شهرسازی به یکی از آرزوهای جامعه‌ی مدیران در بخش مسکن تبدیل شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که موفقیت این طرح مرهون 3 اصل اساسی است:  1- سرمایه‌گذاری کامل بخش خصوصی، 2- پیش‌فروش از ابتدا 3- تامین مالی با مدل پس‌انداز شروع شد و به پایان رسید.

ابر پروژه‌ی اکباتان، علاوه بر اینکه با رعایت دو اصل عدم مداخله‌ی دولتی در ساخت و ساز مسکونی و همچنین اتکای ساخت‌ و ساز به پیش‌فروش و جلب منابع از سوی پیش خریداران به اجرا درآمد، بلکه در حوزه‌ی تامین مالی ساخت،‌ بر محور پس‌اندازهای خُرد در موسسات پس‌انداز و تسهیلات مسکن منطقه‌ای سوار شد.

به گزارش نسیم اقتصاد در حالی که بسیاری از ساکنین این برج‌ها قصد فروش واحدهای مسکونی خود را داشتند با رشد قیمت‌ها  روبه رو شدند و اظهار کرده‌اند که در 2 ماه اخیر رشد قیمت‌ها در بازار مسکن باتوجه به رکود بازار امری غیرمنتظره بود؛ به طوری که در عرض 2 ماه قیمت برخی از واحدها بین 20تا 50 درصد رشد قیمتی داشته است.

این درحالی است که نایب رییس اتحادیه املاک تهران در گفتگو با نسیم اقتصاد این مسئله را تکذیب کرده و معقتد است این امر مصداق واقعی نداشته است و افزایش قیمت 50 درصدی قیمت واحدهای مسکونی وجود نداشته و حداکثر رشد معاملات مسکن را بین 10 تا 15 درصد دراین مناطق عنوان کرد.

حسام عقبایی در ادامه افزود: وجود چند مورد نارضایتی درزمعاملات دلیل بر تعمیم دیگر معاملات درزتهران چند میلیونی نیست و این گونه نیست که رشد معاملات درزمسکن تا 50 درصد برسد و درزچنین بازاری درزخوش بینانه‌ترین وضعیت ممکن به 15 درصد می‌رسد. 

از سوی دیگر یکی دیگر از کارشناسان حوزه‌ی مسکن در این خصوص به نسیم اقتصاد گفت: ما بالاترین تکنولوژی ساخت و ساز در مسکن را در شهرک اکباتان داریم و از آنجایی که با مقررات خاص و ایمنی‌های به روز تجهیز شده است، برای ساکنان این منطقه امنیت خاطر را موجب شده است و این یک واقعیت است که بعد از پروژه‌ی اکباتان تکنولوژی وسیعی را به کشور در این زمینه وارد نکرده‌ایم و همین امر این شهرک را به یکی از بهترین ساخت و سازهای شهری در تهران تبدیل کرده است که ممکن است زمینه ساز سوء استفاده‌ی بسیاری از سواستفاده‌گران را فراهم کند. 

احمدرضا سرحدی در ادامه بیان کرد: درچند هفته‌ی اخیر با اوج گرفتن بحث زلزله تهران و ایجاد جو هیجانی در جامعه بسیاری از مردم از نا ایمن بودن ساختمان‌های خود نگران بودند که همین امر باعث شده است تا بسیاری از مشاوران با استفاده از نگرانی مردم و گرایش مردم به ساختمان‌های ایمن قیمت‌های واحدهای فروشی را به چند برابر قیمت ارزش گذاری کنند که در این میان سود هنگفتی به جیب‌شان سراریز شود. چنین اتفاقاتی در زمانی که هنوز از رکود خارج نشده‌ایم عجیب است و جای تامل دارد. 

وی خاطر نشان کرد: چنان چه ارزان خریدن و گران فروشی در این منطقه ادامه یابد، لازم است علت این مسئله بررسی شده و چنانچه این مسئله صحت داشته باشد، لازم است تا اداره‌ی تعزیرات، نهادهای نظارتی، وزارت راه و شهرسازی و همچنین اتحادیه مشاوران املاک این مسئله را پیگیری کنند و نسبت به واقعی سازی قیمت‌ها اقدام کنند تا خریداران بامشکل مواجه نشوند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

نسیم اقتصاد

این پایگاه خبری در تابستان سال 1395 از سوی وزارت ارشاد اسلامی، مجوز خود را به منظور انتشار اخبار اقتصادی و تحلیل آنها، اخذ کرد.

منتشر شده در سرویس:

مسکن و ساختمان

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.