اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13970527311988897

درد، کلینیک درد و نقش فلوشیپ درد

کد: 13970527311988897

https://goo.gl/2mcGhJ

، تهران , (اخبار رسمی): قدمت درد همسنگ تولد انسان است. از زمان‌های دور تا اوایل قرن اخیر به طور سنتی عقیده بر این بوده که درد پدیده‌ای اجتناب‌ناپذیر است و چاره‌ای جز تحمل آن وجود ندارد. ریشه‌ی کلمه درد به لاتین Pain به معنی تنبیه است و عقیده بر این بوده که درد نوعی تنبیه بوده و موجب شسته شدن گناهان و منزه شدن فرد می‌شود.

درد، کلینیک درد و نقش فلوشیپ درد
کلینیک درد و نقش فلوشیپ درد دکتر محمدرضا کاظمی

تعریف علمی درد عبارتست از، درد یک تجربه حسی یا احساسی ناخوشایند است که با آسیب بافتی واقعی یا بالقوه همراه است. درد در حقیقت نعمتی است به شکل زنگ هشدار و آلارمی برای فرد که نشان‌دهنده اختلال عملکرد قسمتی از بدن است.

درد یک علامت است، اما در صورت عدم درمان مشکل اولیه مولد درد، به دلیل تغییرات واسطه‌های شیمیایی مغزی که در اثر درد مزمن ایجاد می‌شود از یک علامت تبدیل به یک بیماری جداگانه می‌شود، یعنی یک مشکل تبدیل به دو مشکل می‌شود. درد اولیه در محل آسیب دیدگی و درد ثانویه در مغز! و در این حالت حتی با درمان علت ایجاد‌کننده‌ی اولیه درد، مشکل ثانویه باقی می‌ماند و بهبودی صورت نمی‌گیرد. بنایراین مطلوب‌ترین زمان جهت کنترل و درمان درد همانا مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری است و در صورت عدم درمان صحیح تمامی ابعاد وجودی فرد اعم از جسمی، روحی، زندگی اجتماعی و فعالیت روزانه فرد نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

اقدامات انجام شده در رشته درد تنها در جهت رفع علامت درد نیست. هدف پزشک فوق تخصص درد تشخیص، کنترل و درمان علت درد به عنوان درد اولیه و همچنین پیشگیری و یا درمان درد مرکزی (ثانویه) می‌باشد لذا با این هدف بیماران به دقت معاینه می‌شوند و در صورت لزوم اقدامات تشخیصی مانند رادیوگرافی، ام آر آی، آزمایشات و سایر روش‌های تشخیصی درد درخواست می‌شود.

پس از مشخص شدن علت درد برنامه‌ریزی جهت کنترل و درمان آن صورت می‌گیرد. تفاوت روش انتخابی برای درمان درد در مراجعه بیماران به فلوشیپ درد با سایر تخصص‌ها، نحوه بررسی درد و تمرکز بر پایه روش‌های درمانی است تا حتی الامکان بیمار تحت جراحی باز قرار نگیرد.

در کلینیک درد توسط فلوشیپ درد از روش‌های غیر‌تهاجمی و همچنین روش‌های کمتر تهاجمی یا اینترونشنال (عمل بسته) استفاده می‌شود تا درمان علت ایجاد‌کننده درد بدون نیاز به شکافتن پوست و بی‌هوشی و به صورت سرپایی انجام شود. بسته بودن این عمل‌ها سبب شده‌است تا آناتومی طبیعی بدن دستکاری نشود و عوارضی که ناشی از برش پوست، عضلات و استخوان‌ها بروز می‌کند، ایجاد نشود و بافت های بدن حداقل دستکاری و آسیب را ببینند. در واقع درمان صحیح درد مزمن همواره حالت چندبعدی دارد و استفاده از روش‌های مختلف موفقیت را افزایش می‌دهد.

کلام آخر اینکه کلینیک درد (Pain Clinic) یک مرکز تشخیصی درمانی است که در جهت درمان همه ابعاد درد مزمن بوده و هدف آن بازیابی عملکرد‌، راندمان کاری و دستیابی یک زندگی پر بار و دور از آلام برای افراد است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

دکتر محمدرضا کاظمی

دکتر محمدرضا کاظمی – فلوشیپ فوق تخصصی درد تاریخ تولد : 1349 ورود به دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال 1369 گذراندن دوره تخصص آنستزیولوژی و درد دانشگاه علوم پزشکی شیراز 1384 گذراندن دوره فلوشیپ فوق تخصصی درد دانشگاه علوم پزشکی ایران 1392 گذراندن دوره های متعدد فلوشیپی اینترونشن درد در اروپا عضو رسمی انجمن بین المللی مطالعه درد IASP عضورسمی انجمن رژیونال آنستزی و درد ایران ISRAPM

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

بهداشت و درمان | سلامت و زیبایی