اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13971114345057584

تفاوت‌های آیلتس و تافل

کد: 13971114345057584

https://goo.gl/x8S2Ms

، تهران , (اخبار رسمی): وقتی سخن از آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی به میان می‌آید، بیش از همه نام دو آزمون به ذهن خطور می‌کند: آیلتس و تافل. این دو پرطرفدارترین آزمون‌های زبان انگلیسی آیلتس هستند. هرچند که هر دو، سطح زبان انگلیسی را می‌سنجند، ولی تفاوت‌هایی در نگرش، ساختار و معیارهای ارزیابی دارند.

تفاوت‌های آیلتس و تافل
تفاوتهای آیلتس و تافل از زبان کالج آریام

مهم‌ترین تفاوت در این میان ساختار آزمون‌ها است به طوری که تقریبا تمام سوالات آزمون تافل به صورت چند گزینه‌ای است در حالی که آزمون آیلتس به صورت تشریحی و نوشتاری است

در این مقاله به بیان تفاوت‌های آیلتس و تافل پرداخته می‌شود. اگر زبان انگلیسی، زبان مادری نیست، تقریبا در تمامی موارد برای تحصیل در خارج از کشور، نیاز به شرکت در یک آزمون سنجش سطح زبان انگلیسی است. در این میان پرطرفدارترین و مقبول‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی آیلتس(IELTS) و تافل (TOEFL) هستند.  هرچند که هر دو این آزمون‌ها با دقت نسبتا بالایی، سطح زبان انگلیسی را مورد سنجش قرار می‌دهند، ولی تفاوت‌هایی در نگرش، ساختار و معیارهای ارزیابی این دو آزمون وجود دارد که باید با توجه به نیاز، آزمون مورد نظر خود را انتخاب کنند.

آیلتس چیست؟

آیلتس آزمونی است که معمولا در روال‌های تقاضا برای مهاجرت، تحصیل یا اشتغال به کار می‌رود و در بیش از 9000 مرکز و سازمان مختلف در 130 کشور دنیا مورد پذیرش است، ولی مقبولیت آن در انگلستان و کشورهای مشترک المنافع مانند نیوزلند و استرالیا بیشتر از سایر کشورها است. این آزمون در سه فرمت آکادمیک (Academic)، جنرال (General Training) و لایف اسکیلز (Life Skills) ارائه می‌شود. 

تافل چیست؟

آزمون تافل معمولا به صورت تخصصی توانایی را در ارتباط برقرار کردن به زبان انگلیسی برای مقاصد آموزشی می‌سنجد. این آزمون هم در بیش از 8500 سازمان و مرکز مختلف در 130 کشور دنیا مورد پذیرش است. این آزمون توسط سازمانی آمریکایی به نام ETS برگزار می‌شود از این رو برای مقاصد تحصیلی، مهاجرتی و شغلی در آمریکا از اهمیت بالایی برخوردار است.

تفاوت‌های اساسی

مهم‌ترین تفاوت در این میان ساختار آزمون‌ها است به طوری که تقریبا تمام سوالات آزمون تافل به صورت چند گزینه‌ای هستند در حالی که آزمون آیلتس به صورت تشریحی و نوشتاری است. زمان آزمون آیلتس ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه است که در مقایسه با زمان ۴ ساعت برای تافل، بسیار کمتر است. آزمون تافل فقط یک نوع دارد و آن هم به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و آزمون حضوری آن دیگر برگزار نمی‌شود. در حالی که آزمون آیلتس دو ماژول اصلی Academic و General دارد و نوع سوم آزمون آیلتس هم صرفا برای کسانی که قصد مهاجرت دارند با نام  Life Skills IELTS معرفی شده است.

هر کدام از این دو آزمون یک نوع طرز تفکر و تکنیک خاص حل مسئله احتیاج دارند.

  • در تافل، به دلیل چند گزینه‌ای بودن سوالات، بیشتر روی توانایی آنالیز برای تشخیص پاسخ صحیح تاکید می‌شود.
  • در حالی که آیلتس بیشتر روی استفاده از حافظه و توانایی درک مطلب تاکید دارد و تنوع بخش های امتحانی آن بیشتر است.

در ادامه به تفاوت‌های تافل و آیلتس در هر یک از مهارت‌های چهارگانه زبانی و همچنین شیوه‌های ارزیابی هر مهارت پرداخته خواهد شد.

SPEAKING

در حالی که هر دو آزمون تافل و آیلتس دارای بخش Speaking هستند، اما در آیلتس این بخش شامل مکالمه رو در رو با یک ممتحن می‌شود در حالی که در تافل، 6 سوال از داوطلب پرسیده می‌شود که داوطلب باید توسط یک میکروفون به آنها پاسخ دهد و مکالمه رو در رو نیست. نمره داوطلب در این بخش در آیلتس توسط یک ممتحن تعیین ‌شود و در تافل صدای ضبط شده توسط 6 نفر مورد بازبینی قرار می‌گیرد. زمان این بخش در آیلتس معمولا بین 11 تا 14 دقیقه است و آزمون Speaking لزوما در روز آزمون برگزار نمی‌شود، ولی در تافل زمان این بخش حدود 20 دقیقه است و همیشه در همان روز آزمون برگزار می‌شود.

WRITING

بخش نوشتاری آزمون تافل بر خلاف آیلتس که از نوع نوشتار دستی است، از طریق تایپ کردن به وسیله کامپیوتر انجام می‌شود. این بخش در هردو آزمون دو قسمت دارد. در تافل، قسمت اول نوشتن یک مقاله 5 پاراگرافی با 300 تا 350 کلمه است و قسمت دوم خواندن یک متن گزارش و یک سخنرانی گزیده در مورد همان موضوع است و سپس برای جواب باید یک عبارت 150 تا 225 کلمه ای در مورد موضوع بازنویسی کرد.

در آیلتس، قسمت اول شامل توضیح یا خلاصه کردن یک گراف، جدول یا نمودار است. در بخش دوم داوطلب باید نقطه نظرات و یا پیشنهاد خود را در مورد یک موضوع مطرح شده در 200 تا 250 کلمه بنویسد.

READING

بخش مهارت خواندن در هر دو آزمون نسبتا مشابه است. در تافل 3 تا 5 متن داده می شود که برای هر‌ کدام 20 دقیقه زمان اختصاص می‌یابد. سوالات هم  به صورت چهارگزینه‌ای هستند. در آیلتس 3 متن ارائه می‌شود که مجددا هر‌ کدام 20 دقیقه و در مجموع 60 دقیقه برای این بخش زمان اختصاص می‌یابد. ساختار سوالات در آیلتس متنوع‌تر است که می‌تواند به صورت پر کردن جای خالی، صحیح و غلط و یا انتخاب عنوان برای هر پاراگراف باشد.

LISTENING

تفاوت اصلی در قسمت مهارت شنیداری در این دو آزمون به این صورت است که در تافل، داوطلب به یک مکالمه در محیط دانشگاه و یا ارائه یک درس گوش می‌دهد و در عین حال یادداشت‌برداری کند، پس از آن باید به سوال‌های چند گزینه‌ای پاسخ دهد. اما در آیلتس داوطلب می‌تواند همزمان با گوش کردن، به سوالات پاسخ دهد و تنوع سوالات هم در آیلتس بیشتر است.

ارزیابی

بخش مهارت گفتاری و نوشتاری در آزمون تافل به صورت کلی ارزیابی می‌شوند در حالی که در آیلتس معیار‌بندی وجود دارد (مانند منطق، پیوستگی، گرامر و روان بودن) و هر معیار یک نمره به خود اختصاص می‌دهد. مثلا اگر یک متن از لحاظ گرامری ضعیف ولی از نظر ابراز صحیح عقاید و نظرها قوی باشد در تافل نمره بالاتری را دریافت خواهد کرد. ولی اگر یک متن از نظر استفاده از لغات و گرامر قوی ولی از نظر ابراز نظر و عقاید و انسجام ضعیف تر باشد، در آیلتس نمره بالاتری دریافت خواهد کرد.

در آیلتس هر بخش بین 1 تا 9 نمره‌بندی می‌شود و نمره نهایی برابر میانگین نمرات 4 بخش خواهد بود. میانگین به عدد نزدیک‌تر (با دقت 0.5 نمره) گرد می‌شود. مثلا اگر میانگین نمرات برابر 6.25 شود، نمره نهایی 6.5 خواهد بود. در تافل تنها یک نمره نهایی وجود دارد که از 120 نمره محاسبه می‌شود.

علاقه‌مندان برای اطلاعات بیشتر در مورد دوره‌های تضمینی آیلتس می‌توانند با ۴۱۲۷۶-۰۲۱ تماس گرفته و یا فرم رزرو تعیین سطح را تکمیل کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کالج بین المللی آریام

کالج بین المللی آریام، برگزارکننده دوره های خصوصی و فشرده آیلتس و پی‌تی‌ای (PTE) با تضمین 110% بازگشت هزینه در تهران است فلسفه کاری کالج آریام حول شعار Plan Your Study, Plan Your Life و بر اساس ارائه خدمات در راستای برنامه آینده شغلی، تحصیلی زندگی شما بنا شده است. اگر می‌خواهید موفقیت را در کنار خود ببینید برنامه‌ریزی آینده بین‌المللی خود را ضمن مشاوره های رایگان به ما بسپارید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

علم و آموزش