کد: 139712223560710057

تاثیر حمام سیتز در درمان بواسیر، شقاق، فیستول و کیست مویی

کد: 139712223560710057

https://goo.gl/3oVB1L

، تهران , (اخبار رسمی): منظور از حمام sitz یا استحمام نشیمن، حمام گرم و کم عمقی است که ناحیه رکتوم و پرینه (میان دو راه) را پاکیزه می‌سازد. این حمام همچنین درد و خارش ناحیه تناسلی را تسکین می‌دهد. برای ساخت حمام sitz می‌توان از لگن آب گرم یا لگن مخصوص که بر روی توالت‌های فرنگی نصب می‌شود، استفاده کرد.

تاثیر حمام sitz در درمان بواسیر، شقاق، فیستول و کیست مویی
حمام sitz

حمام سیتز یکی از راهکارهای مکمل درمان است که در مراحل اولیه بیماری می‌تواند به درمان آن کمک کند و در مراحل پیشرفته‌تر و یا زمانی که جراحی انجام شده است می‌تواند در تسریع فرآیند درمان زخم موثر باشد

این حمام باعث افزایش گردش خون در ناحیه رکتوم شده و بهبودی را سریع‌تر می‌کند اما افراد سالم نیز می‌توانند از این حمام استفاده کنند. به علاوه این حمام می‌تواند خطر ابتلا به کم خونی را نیز کاهش دهد. برای افزایش تاثیرات حمام sitz می‌توان مواد ضد باکتری مانند سرکه سیب، نمک دریا، جوش شیرین، نمک اپسوم و … را به آب این حمام اضافه کرد. اضافه کردن این مواد می‌تواند با بهبود عفونت، درد و خارش حاصل از بیماری را کاهش دهد. ولی استفاده از ژل حمام یا صابون معطر در این آب توصیه نمی‌شود زیرا که ممکن است به بدتر شدن وضعیت بیانجامد.

چه کسانی باید از حمام sitz استفاده کنند؟

  • خانم‌هایی که به تازگی زایمان کرده‌اند.
  • افرادی که به تازگی جراحی تناسلی داشته‌اند مثل جراحی واژن
  • افراد مبتلا به بیماری‌های تناسلی مانند هموروئید، فیستول، کیست مویی و شقاق
  • افراد مبتلا به ناراحتی‌های روده
  • افراد مبتلا پرولاپس رکتوم
  • افراد مبتلا به پروستات
  • افراد مبتلا به زخم‌های تناسلی و عفونت مهبل

نحوه استفاده از حمام sitz

در ابتدا لگن مورد نظر را با استفاده از مواد ضدعفونی کننده تمیز کرده و بعد ظرف را با آب گرم پر کرد، میزان گرمی آب نباید به حدی باشد که پوست بسوزد. از قبل حوله خود را باید در دسترس قرار داد و پس از اضافه کردن مواد دلخواه به آب این حمام، برای مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در این آب گرم نشست. پس از طی این  مدت از حمام خارج شده و با استفاده از یک حوله نرم به آرامی ناحیه مقعد را خشک کرد. هرگز با خشونت این کار را نباید انجام داد زیرا این احتمال وجود دارد که پوست ناحیه مقعد تحریک شده و خارش ایجاد شود. سپس حمام را خالی کرده و خشک کنید تا برای استفاده‌های بعدی آماده باشد. استفاده از این حمام تا ۳ الی ۴ بار در طول روز توصیه شده است.

در حال حاضر حمام sitz دارای انواع مختلفی است که رایج‌ترین آن بر روی توالت فرنگی قرار می‌گیرد، نوعی پیشرفته این حمام متصل به شلنگ است و به راحتی از آب پر می‌شود.

تاثیر حمام سیتز بر روی بیماری‌های مقعدی

استفاده از حمام سیتز یکی از راهکارهای مکمل درمان است، این روش در مراحل اولیه بیماری می‌تواند به درمان آن کمک کند و در مراحل پیشرفته‌تر و یا زمانی که جراحی انجام شده است می‌تواند در تسریع فرآیند درمان و بهبود زخم موثر باشد. حمام sitz با استفاده از لگن آب گرم می‌تواند گردش خون در ناحیه مقعد را افزایش دهد و از این طریق در درمان بیماری‌های ناحیه مقعد از جمله بواسیر (هموروئید)، شقاق، فیستول و کیست مویی موثر است. استفاده از این حمام می‌تواند خارش، تورم، سوزش و درد حاصل از این بیماری را نیز بهبود بخشد. از طرفی این حمام می‌تواند از طریق شل کردن عضلات در درمان یبوست که یکی از علت‌های اصلی بیماری‌های مقعدی مانند هموروئید و شقاق است موثر باشد. همچنین اگر از پماد برای درمان این بیماری‌ها استفاده می‌شود، بهترین زمان مصرف آن بعد از  حمام سیتز است. استفاده از این روش تنها می‌تواند در بهبود کمک کند و لازم برای درمان قطعی بیماری خود به پزشک مراجعه شود.

عوارض استفاده از حمام sitz

استفاده از این حمام معمولاً همراه با عوارض خاصی نخواهد بود، اما یکی از عوارض نادر استفاده از حمام sitz عفونت ناحیه مقعد و پرینه است که این عارضه نیز به علت عدم رعایت بهداشت و ضدعفونی نکردن آن پس از هر بار استفاده روی می‌دهد. همچنین در صورتی که فرد بعد از استفاده از این حمام دچار تشدید درد و خارش شد باید استفاده از آن را متوقف کند.

علاقه‌مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به کلینیک پایتخت مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کلینیک پایتخت

مرکز درمان بیماریهای نشیمنگاه (بواسیر، هموروئید، شقاق، فیستول، کیست مویی و زگیل تناسلی) با استفاده از تجهیزات مدرن و روز دنیا و با کادری مجرب و حرفه ای

منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان