اطلاعات تماس
 • 091987***** - 091987*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139803043711810783

تاثیر تمرینات ورزشی در التیام یا عود کردن بیماری بواسیر

کد: 139803043711810783

http://bit.ly/2MeAIQd

، تهران , (اخبار رسمی): تمرینات ورزشی مناسب موجب افزایش جریان خون در عروق، افزایش جذب مواد مغذی، اکسیژن و … در بدن شده و از این طریق در درمان بواسیر موثر است.

تاثیر تمرینات ورزشی در التیام یا عود کردن بیماری بواسیر یا هموروئید
تاثیر تمرینات ورزشی در التیام یا عود کردن بیماری بواسیر یا هموروئید

بواسیر یا هموروئید بیماری است که در اثر وارد آمدن فشار بیش از اندازه به عروق، تورم آن‌ها را در پی دارد. در واقع این عارضه باعث واریسی شدن این عروق می‌شود. بیماری بواسیر همراه با درد روی می‌دهد و ممکن است بیمار، خون‌ریزی از مقعد را نیز تجربه کند. بواسیر را می‌توان با استفاده از برخی از روش‌ها، درمان و درد ناشی از آن را التیام بخشید.

بواسیر بیماری شایعی است که حدود ۵۰ درصد از افراد برای یک‌بار هم که شده آن را در طول زندگی خود تجربه می‌کنند. بواسیر اگر در مراحل اولیه درمان شود، بیمار علاوه بر اینکه درد کم‌تری را تجربه می‌کند نیازی به استفاده از روش‌های تهاجمی مانند جراحی نخواهد بود. یکی از راهکار‌های اولیه درمان بواسیر انجام حرکات ورزشی ساده است تا گردش خون در عروق را افزایش دهد و عضلات را مستحکم کند. همچنین انجام حرکات ورزشی صحیح هوازی می‌تواند در تقویت قلب و عروق، افزایش توده‌های عضلانی، بهبود روحیه فردی، کاهش وزن و … موثر باشد.

تمرینات ورزشی مناسب، التیام بخش درد بواسیر

انجام حرکات ورزشی مناسب موجب افزایش جریان خون در عروق، افزایش جذب مواد مغذی، اکسیژن و … در بدن شده و از این طریق در درمان بواسیر موثر است. اماانجام صحیح حرکات ورزشی بسیار حائز اهمیت است. برخی از ورزش‌های توصیه شده برای این بیماری  شامل ورزش‌های سبک است که عبارت‌اند از:

 • شنا
 • پیاده‌روی
 • رقص
 • دویدن
 • ایروبیک

در حالت کلی می‌توان گفت برای درمان بواسیر افراد باید تمرینات ورزشی انجام دهند که به تقویت عضلات به خصوص در ناحیه ران کمک ویژه‌ای می‌کند. به طور مثال انجام تمرینات یوگا در تقویت عضلات و بافت‌های بدن بسیار موثر است. افراد می توانند زمانی که ایستاده و یا نشسته هستند، تمرینات buttocks press را انجام دهند. این حرکات ورزشی همراه با انقباض و انبساط عضلات باسن است و می‌تواند بواسیر را درمان کند.

کنترل بواسیر در خانم‌های باردار با تمرینات ورزشی

خانم‌ها در مقایسه با آقایان ریسک بیشتری برای ابتلا به بواسیر دارند چرا که یکی از علل ایجاد بواسیر زایمان‌های سخت است. اما بانوان می‌توانند تنها با انجام چند حرکت ساده از پیشرفت بیماری جلوگیری و یا به درمان آن کمک کنند. دو حرکت ورزشی که برای این منظور به کار می‌رود، به این شرح است:

حرکت پروانه‌ای: برای انجام حرکت پروانه‌ای لازم است افراد چهار زانو بنشینند به گونه‌ای که کف پاها مقابل یک‌دیگر قرار بگیرد و زانو‌ها رو به بیرون باشد. دست‌ها باید بر روی پنجه پا قرار گرفته و پشت کاملا صاف شود. افراد پاهای خود را ثابت نگه داشته و باسن را به پا نزدیک کنند سپس با تنفس آرام شروع کرده و زانو‌های خود را به سمت بالا و پایین به حرکت درآورند. این حرکت را می توان با دم و بازدم همراه کرد و هر بار ۵ الی ۱۰ بار این حرکت را تکرار کنند. (انجام این حرکت برای افراد مبتلا به بواسیر به خصوص خانم‌های باردار مفید است.)

حرکت الاکلنگ: این تمرین همانند تمرین قبل است با این تفاوت که در این حالت خانم‌های باردار باید سعی کنند زانو‌های خود را به یک طرف متمایل کرده و زانو راست را به زمین نزدیک کنند. این حرکت نیز باید هر بار ۵ الی ۱۰ بار تکرار شود.

از فواید حرکات ورزشی ذکر شده می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • کاهش درد در ناحیه کشاله ران
 • تقویت عضلات پشت و پرینه و مفاصل لگن
 • بارداری و زایمان طبیعی فشار زیادی را به عروق این ناحیه وارد می‌کند و هر ساله تعداد زیادی از خانم‌ها را درگیر این بیماری می‌کند.

تمرینات ورزشی نادرست موجب عود کردن بواسیر یا هموروئید

اگر افراد علائم بواسیر را تجربه می‌کنند و یا قبلا به آن مبتلا بوده‌اند، مستعد درگیری مجدد به این بیماری هستند. پس باید علاوه بر تغذیه صحیح و رعایت نکات پیشگیری، به انجام حرکات ورزشی نیز توجه ویژه‌ای داشته باشند. انجام حرکات ورزشی سنگین که فشار وارده بر لگن را افزایش می‌دهد به هیچ وجه توصیه نمی‌شود زیرا این حرکات علائم بیماری مانند درد را تشدید کرده و بیماری را گسترش می‌دهد. انجام برخی حرکات ورزشی برای مبتلایان به بواسیر ممنوع است. برخی از این ورزش‌ها عبارت‌ هستند از:

 • سوارکاری
 • دوچرخه سواری
 • وزنه برداری

ورزش‌های ذکر شده فشار وارده بر عضلات شکم و ران را به شدت افزایش می‌دهد و بیماری را وخیم‌تر خواهد کرد. برای درمان هموروئید، انجام حرکات ورزشی ساده که گردش خون را افزایش می‌دهد توصیه می‌شود. باید توجه داشت هر حرکت ورزشی که فرد انجام می‌دهد مقداری آب نیز بنوشد تا از دهیدراته شدن بدن جلوگیری شود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ایران کلینیک

پیشرفته ترین و مجهزترین مرکز درمان بواسیر، هموروئید، کیست مویی، شقاق، فیستول با لیزر در یک جلسه زیر نظر متخصص کولورکتال با 25 سال تجربه

اطلاعات تماس
 • 091987***** - 091987*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان