اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139806174025810591

همه چیز در مورد ماساژ ورزشی که باید بدانید

کد: 139806174025810591

http://bit.ly/2Oeide7

، تهران , (اخبار رسمی): نقاط محرک یا نقاط استرس مختلف نیز ممکن است باعث درد عضلات و کاهش انعطاف پذیری در بدن ورزشکار شود. این نقاط خاص در ماهیچه‌ها و تاندون‌ها هستند که هنگام فشار آوردن باعث ایجاد درد می‌شوند و ممکن است در ناحیه‌ای بزرگتر از خود منطقه درد انتشار یابند.

همه چیز در مورد ماساژ ورزشی که نیاز دارید بدانید
همه چیز در مورد ماساژ ورزشی که باید بدانید

ترکیب ماساژ در برنامه ریکاوری ورزشکاران مزایای بسیاری دارد. ماساژ ورزشی اصولی و حرفه‌ای به افراد کمک می‌کند سریعتر و با درد کمتر به فرم خوب بدنی خود برسند. ماساژ ورزشی درمانی نوعی از سبک‌های تکنیک ماساژ است که بر روی درمان درد‌های بافت نرم و همچنین مراحل بهبودی جراحاتی که با فعالیت‌های ورزشی همراه است، تمرکز دارد. ماساژ ورزشی می‌تواند با کاهش ضربان قلب و فشار خون، سفتی عضلات را کاهش داده و آرامش عضلات را بهبود بخشد.

در ادامه نکات بسیار مهمی برای افرادی که علاقه‌مند به یادگیری ماساژ ورزشی هستند بیان شده است.

اجرای تکنیک‌های ماساژ ورزشی از کلینیک‌های پیشرفته پزشکی ورزشی تا اتاق‌های آموزشی کالج‌ها و یا اتاق‌های کوچک ماساژ در باشگاه‌های ورزشی کوچه و خیابان به بخشی جدایی ناپذیر از سیستم جدید ورزشی تبدیل شده است. تعداد زیادی از مربیان ورزشی بر این باورند که ماساژ می‌تواند امکانات حرفه‌ای اضافی برای ورزشکارانی باشد که به عملکرد بالای جسمانی نیاز دارند. امروزه ماساژ به یک بخش ضروری برای یک جلسه تمرین کامل تبدیل شده است. در واقع مزایای فیزیولوژیکی و روانی ماساژ آن را به یک مکمل ایده آل برای یک برنامه ورزشی تبدیل می‌کند.

هر ورزشکاری که به طور مرتب فعالیت‌های ورزشی مانند دویدن، دوچرخه سواری، پیاده روی، شنا، تنیس و سایر ورزش‌های راکتی، تمرینات قدرتی و ایروبیک را انجام می‌دهد می‌تواند از یک جلسه ماساژ حرفه‌ای بهره ببرد.

وقتی ورزش می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی ورزشکار یک فعالیت منظم ورزشی را چه در جهت تناسب اندام و چه در راستای رسیدن به مدارج قهرمانی انجام می‌دهد نیاز به یک ریکاوری مناسب در زمان پس از ورزش دارد. برای مثال با توجه به نوع رشته ورزشی نحوه تغذیه بعد از ورزش و یا حتی در طول روز متفاوت است. در مورد ریکاوری برای عضلات بدن نیز به همین گونه است و ورزشکار باید بعد از پایان جلسه تمرینی نسبت به دفع اسید لاکتیک و رفع اسپاسم‌های ناشی از فعالیت بدنی با ماساژ سریعا اقدام کند. اگر ماسور ورزشی در یک دوره ماساژ حرفه‌ای شرکت کرده باشد به راحتی می‌تواند نوع اجرای تکنیک‌های مناسب برای هر ورزشکار را تشخیص و اجرا کند.

نقاط محرک یا نقاط استرس مختلف نیز ممکن است باعث درد عضلات و کاهش انعطاف پذیری در بدن ورزشکار شود. اینها نقاط خاص در ماهیچه‌ها و تاندون‌ها هستند که هنگام فشار آوردن باعث ایجاد درد می‌شوند و ممکن است در ناحیه‌ای بزرگتر از خود منطقه درد انتشار یابند.

تکنیک‌های ماساژ ورزشی با چه اهدافی انجام می‌شود؟

هر رشته ورزشی با توجه به الگو‌های حرکتی از گروه‌های عضلانی خاص به شکلی متفاوت استفاده می‌کند. ماساژور ورزشی باید با هر عضله، گروه‌های عضلانی و چگونگی تحت تأثیر قرار گرفتن حرکات و فشار‌های خاص بر روی عضلات در هر ورزش آشنا باشند. گا‌ها ماسور‌های ورزشی همچنین در کلاس‌های هیدروتراپی و کرایوتراپی نیز آموزش‌های حرفه‌ای دیده‌اند.

ماساژ سنتی غربی (به عنوان مثال سوئدی) در حال حاضر متداول‌ترین روش مورد استفاده برای برنامه‌های ریکاوری ورزشکاران است. این روش اغلب توسط سایر روش‌های ماساژ درمانی از جمله بافت عمیق، تای ماساژ و حتی طب سوزنی تکمیل می‌شود.

بهترین سبک‌های مختلف روش‌های ماساژ ورزشی 

  • ماساژ سوئدی
  • ماساژ تایلندی (کشش و فشاری)
  • تکنیک‌های درمانی تریگرپوینت تراپی
  • ماساژ لنفاوی
  • ماساژ دیپ تیشو

ماساژ ورزشی چگونه می‌تواند به ورزشکار کمک کند؟

• احتمال آسیب دیدگی را از طریق کشش و آماده سازی مناسب قبل از شروع تمرین یا مسابقه کاهش دهد.
• باعث بهبود دامنه حرکت مفصل و انعطاف پذیری ماهیچه‌ها شود و در نتیجه قدرت و عملکرد بهبود یافته ورزشکار را در پی داشته باشد.
• زمان ریکاوری بین تمرین‌ها را کوتاه کند.
• از طریق افزایش جریان خون، انتقال مواد مغذی و اکسیژن را به حداکثر برساند.
• از بین بردن مواد جانبی جانبی متابولیک بعد از ورزش.
 
در چه زمان‌هایی می‌توان از ماساژ ورزشی استفاده کرد؟

حضور ماسور ورزشی در کنار ورزشکار در طول روز تمرین و حتی روز‌های تعطیل یک نیاز ضروری است و باید مربیان تیم‌های ورزشی به آن توجه ویژه کنند.

ماساژ ورزشی برای قبل ورزش یا مسابقه

در این بخش ماساژ با هدف گرم کردن عضلات، بخصوص عضلات اصلی برای بدن اجرا می‌شود.

ماساژ ورزشی برای حین ورزش یا مسابقه

در این مرحله ماساژ معمولا به صورت تکنیک‌های ضربه‌ای یا لرزشی با اهداف تهیج ورزشکار و همچنین کاهش استرس انجام می‌پذیرد.

ماساژ ورزشی برای بعد ورزش یا مسابقه

در این مرحله ماساژ، ماسور ورزشی از تکنیک‌های پر فشارتر و عمقی‌تر با اهداف ریکاوری استفاده می‌کند.

ماساژ ورزشی برای فصل استراحت ورزشکار

در این مرحله هدف بیشتر بر مشکلات و آسیب دیدگی‌هایی است که ورزشکار در طول فصل با آن دست و پنجه نرم کرده است و حالا زمان کافی برای درمان آن‌ها در اختیار دارد.

افرادی که قصد دارند در کلاس ماساژ ورزشی شرکت کنند باید حتما دوره‌های تخصصی را زیر نظر ماسور‌های مجرب با سابقه فعالیت در تیم‌های ورزشی بگذرانند، زیرا شرایط جلسات ماساژ ورزشی کمی متفاوت‌تر از شرایط کار در سایر مراکز ماساژ‌ها نظیر استخر‌ها و کلینیک‌ها است.

افرادی که مایلند ماساژ ورزشی را به صورت اصولی و حرفه‌ای یاد بگیرند یک شبه موفق به این کار نخواهند شد، زیرا نیاز به دانش و تجربه بالایی دارد. برای مثال ماساژور‌های ورزشی باید در زمینه آسیب‌های ورزشی، سیستم‌های تمرینی و همچنین روانشناسی ورزشی نیز اطلاعات خوبی داشته باشند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

آموزشگاه ماساژ فنی و حرفه ای آزاد ورزمان

آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای آزاد ورزمان با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای کشور در زمینه برگزاری کلاس آموزش ماساژ و دوره های آموزشی طب سنتی با ارائه مدرک رسمی و معتبر بین المللی با نظارت و تدریس مدرس بین المللی آقای فرشاد فرجوند در شهر تهران فعالیت دارد.سوابق علمی در زمینه ماساژ و همچنین سابقه فعالیت در تیم های ملی ورزشی از مزایای آموزشگاه ماساژ ورزمان می باشد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]