اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139806284057512608

کاربردهای لوله استنلس استیل

کد: 139806284057512608

http://bit.ly/2O9EklQ

، تهران , (اخبار رسمی): از زمان توسعه این لوله‌ها که به بیش از صدسال پیش برمی‌گردد، فولاد ضدزنگ به یکی از محبوب ترین و همه کاره ترین مواد در جهان تبدیل شده است و اکنون یک ماده ضروری در همه زمینه‌های زندگی است. این کاربردها شامل برخی از کاربردهای خاص برای لوله‌های ضد زنگ است که از بسیاری از خواص مثبت فلزات بهره مند می‌شوند.

کاربرد های لوله استنلس استیل
کاربردهای لوله استنلس استیل

اگرچه فولاد قرن‌هاست که وجود دارد، اما به راحتی از بین می‌رود و کاستی‌های دیگری نیز دارد که باعث شده دانشمندان به دنبال آلیاژهای جایگزین باشند که در شرایط سخت کار کنند. در اوایل ۱۸۰۰ تشخیص داده شد که ترکیب آهن و کروم مقاومت خوبی در برابر زنگ زدگی دارد، اما یک قرن دیگر طول کشید تا آنها سرانجام متوجه فرمول صحیح شوند.

آلیاژ فولادهای ضدزنگ چیست؟

با این تعریف، فولاد ضد زنگ آلیاژ آهن است که حداقل ۱۰.۵٪ کروم دارد. آلیاژهای متنوعی برای انتخاب در بازار وجود دارد و هر آلیاژ از ترکیب شیمیایی متفاوتی برخوردار است. عناصر آلیاژی مانند نیکل، مولیبدن، تیتانیوم، کربن، ازت و مس می‌توانند استحکام، شکل پذیری و سایر خصوصیات فولاد ضد زنگ را افزایش دهند.

خواص مفید فولاد ضد زنگ چیست؟

بدیهی است از ویژگی‌های اصلی فولاد ضد زنگ مقاومت در برابر خوردگی آن است. آلیاژهای مختلف مقاومت مختلفی را ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، فولاد ضد زنگ  ۳۰۴، احتمالاً محبوب ترین آلیاژ فولاد ضد زنگ در جهان، از مقاومت در برابر خوردگی عالی برخوردار است. با این حال، هنگامی که محیط دریایی به میان می‌آید، ۳۰۴ مناسب نیست زیرا نسبت به قرار گرفتن در معرض کلرید حساس است که قطعا در اب دریا کلرید وجود دارد. در مقابل، در کاربردهایی با محیط دریایی باید به آلیاژهایی مانند ۳۱۶ تبدیل شوند که از مزایای آن برخورداری ۲٪ مولیبدن است.

فولاد ضد زنگ بسیاری از مزایای دیگر دارد. آلیاژهایی از جنس استنلس استیل نسبت به استحکام دمای پایین، میزان سختی کار بالاتر، استحکام و سختی بالاتر، انعطاف پذیری بیشتر، ظاهر زیبایی شناختی و هزینه‌های نگه‌داری کمتری نسبت به فولاد معمولی برخوردار هستند. جای تعجب نیست که فولاد ضدزنگ در صنایع مختلف از جمله خطوط لوله بسیار محبوب است.

از آنجا که هر آلیاژ متفاوت رفتار می‌کند، مهم است که بین آن‌ها تمایز قایل شد. آلیاژهای فولاد ضد زنگ به پنج خانواده مختلف تقسیم می‌شوند که هر کدام با ویژگی‌های خاص خود مشخص می‌شوند. این پنج خانواده عبارتند از آستنیتی، فریتی، مارتنزیتی، دوپلکس.

کاربردهای فولاد ضد زنگ برای لوله سازی چیست؟

فواید فلزات مقاوم در برابر خوردگی در هنگام لوله کشی باید کاملاً واضح باشد. به همین دلیل استیل ضدزنگ یک انتخاب رایج برای کاربردهای لوله است. از آنجا که لوله‌ها اشکال و اندازه‌های مختلفی دارند، تشخیص آنها دشوار است. به همین دلیل، معمولاً لوله‌ها را با توجه به عملکرد آنها طبقه بندی می‌کنند.

استیل ضد زنگ ۳۰۴ یکی از رایج‌ترین آلیاژهای مورد استفاده در لوله‌ها است. این به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و سایر مزایای آن است. ۳۰۴ همچنین مقاومت شیمیایی شدیدی را به همراه دارد.

با این حال، هنگامی که با دمای بالاتر از ۸۰۰ درجه فارنهایت سرو کار دارند ، ۳۰۴ مناسب نخواهد بود زیرا مستعد بارش کاربید است. در این حالت، فولاد ضد زنگ ۳۰۴L مناسب تر خواهد بود.

نوع خاصی از کاربرد لوله، لوله فشار ضد زنگ نامیده می‌شود. این درجه از فولاد ضد زنگ از ترکیبی از کروم جامد یا نیکل کروم تشکیل شده است. آلیاژهای مناسب برای این نوع لوله معمولاً از سری فریتیک و آستنیتی است. که شامل لوله‌های بدون درز، لوله‌های جوش داده شده، لوله‌های جوش داده شده با الکتروفیوژن و لوله‌های جوش داده شده با قطر بزرگ است. از این نوع لوله می‌توان در کاربردهایی با خورندگی بالا یا دمای بالا و همچنین در محیط‌های فشار قوی استفاده کرد.

یکی دیگر از کاربردهای محبوب لوله‌های استنلس استیل لوله‌های بهداشتی است. به عنوان مثال، کاربرد اصلی انها در صنایع غذایی و آشامیدنی و تجهیزات پزشکی است. علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی، به دلیل جنس استنلس استیل و سهولت در نظافت، از بین رفتن لکه و آلودگی و براق بودن آن شناخته شده است. آلیاژ ASTM A270 یک انتخاب محبوب برای لوله کشی بهداشتی است.

برخی از کاربردهای لوله‌های استنلس استیل در صنایع با کارایی بالا مانند هوافضا و مهندسی کاربرد دارند. آلیاژهای مبتنی بر کروم و نیکل میزان بالایی از مقاومت در برابر گرما را فراهم می‌کنند که مورد توجه هواپیماها است. مجراهای هواپیما از جنس استنلس استیل است و باید محکم و قادر به سخت شدن و جوشکاری باشد.

مهزیار فولاد صنعت انواع لوله از جنس استنلس استیل را از جمله آلیاژهای زیر ارائه می‌دهد:

.۳۰۴  ۳۰۴L ، ۳۱۶ و  ۳۱۶L. لوله‌های استنلس استیل که معمولاً در کاربردهای ساختمانی استفاده می‌شود. به دلیل خاصیت انعطاف پذیری، می‌توان آن را به راحتی بر روی دیوار نصب کرد و هیچگونه عملیات حرارتی نداشت.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت مهزیار فولاد صنعت

ورق استیل شرکت بازرگانی مهزیار فولاد صنعت تامین کننده انواع ورق استیل دکوراتیو و پانچ شده جهت مصارف ساختمانی و صنعتی ، ورق های استیل نسوز در ایران . به آلیاژی که پایه آن آهن است و کمتر از 2% کربن دارد استیل میگویند . ورق استیل ورقی با خاصیت فلز استیل است که دارای ویژگی های براقی ، زیبایی ، سطح صاف ، عدم خوردگی و زنگ زدگی است . تولید ورق استیل در ابعاد ، اندازه های مختلف و قطعات به صورت مربع و مستطیل صورت میگیرد و در نهایت به صورت رول و شیت عرضه میگردد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

صنعت و تولید | تجارت و بازار