اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139807214123812608

ورق روغنی چیست؟

کد: 139807214123812608

http://bit.ly/35Cd9qf

، تهران , (اخبار رسمی): ورق‌های فلزی به دو دسته کلی ورق‌­های نورد سرد و ورق ‌های نورد گرم تقسیم می‌­شوند. به ورق‌­های که با روش نورد سرد ساخته می‌­شوند ورق روغنی می­‌گویند.

ورق روغنی چیست ؟
ورق روغنی چیست؟

ورق­‌های روغنی دارای ضخامت‌ های مختلفی از ۰٫۳۰ میلی متر تا ۰٫۳ میلی متر هستند. در تکنولوژی ساخت ورق­‌های روغنی ورق­‌هایی با ضخامت بالا به ورق­‌هایی با ضخامت کم نورد می­‌شوند به دلیل بهره گیری از روش نورد سرد ظاهر این ورق‌ها بسیار عالی است و معمولا در قسمت‌ های ظاهری وسایل استفاده می­‌شوند.

در فرایند تولید ورق‌های فولادی، کلیه ورق‌ها از اسلب به صورت نورد گرم تولید می‌شوند، به صورتی که اسلب داخل کوره پخت نورد تا ۱۲۰۰ درجه خرارات می‌بیند سپس وارد خط تولید شده و توسط غلتک به ضخامت‌های کمتر تبدیل می‌شود. به این فرآیند بالا نورد گرم گفته می‌شود. برای تولید ورق‌های روغنی که در اصطلاح ورق سرد نامیده می‌شود، کویل ورق گرم که سرد شده توسط غلتک و کشش به ضخامت‌های کمتر تبدیل می‌شود. در این فرآیند جهت تمیزتر شدن و سطح صاف داشتن ورق‌ها، مواد اسیدی جهت دوده زدایی و سرباره زدایی به ورق‌ها اضافه شده و در نهایت در خط تولید سطح آن روغن پاشی می‌شود.

در فرایند تولید ورق‌های روغنی اصولا ورق‌های سیاه با ضخامتی بیشتر از ضخامت نهایی که قرار است روغنی شود وارد خط تولید شده و با توجه به کنش‌های رخ داده که در بالا توضیح داده شد تبدیل به ورق روغنی می‌شود.

انواع ورق روغنی 

 • ورق روغنی معمولی
 • ورق روغنی نیمه کشش
 • ورق روغنی فوق کشش

ورق روغنی سرد: ورق فولادی سرد نام دیگری از ورق روغنی سرد است. این نام بیشتر در بازار تجارت ورق‌­های فلزی به گوش می‌­رسد و در ساخت و ساز و ساختما‌­ن‌ها کاربرد دارد، که از روش نورد سرد تولید می­‌شود. طراحان و معماران ساختمانی از ورق‌ های روغنی سرد در طراحی سازه‌­هایی مقاوم استفاده می­‌کنند چرا که این ورق‌ ها در مقابل فشار­های سخت مقاوم هستند. ویژگی منحصر به فرد این ورق­‌ها این است که با وجود متریال کم قدرت تحمل وزن­‌های زیادی را دارد. ورق‌های روغنی سردی که در بازار وجود دارند دارای عرض استاندارد ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر است و قطر آنها ۳۰ صدم میلی متر تا ۳ میلی متر متغییر است. ورق­‌های روغنی سرد در واقع پایه ساخت ورق­‌های گالولنیزه هستند.

مزایای ورق‌های روغنی سرد 

 •  قدرت تحمل بی نظیر، فشار وزن‌­های بالا
 •  تولید ارزان و سریع
 • در حین عملیات پردازشی شکل خود را حفظ می­‌کند.
 • اندازه­‌های مختلف
 • تنوع رنگ

کاربرد ورق‌های روغنی 

ورق‌های روغنی از پرکاربردترین انواع ورق در صنعت و ساختمان است. ورق روغنی در مصارف ساختمانی زیر کاربرد دارد :

 • بدنه‌ی پروفیل‌های ساختمانی و پروفیل‌های مبلی
 • در ضخامت‌های پایین در ساخت درب و پنجره
 • ساخت رادیاتورهای گرمایشی منزل
 • ساخت کلیه لوازم خانگی برقی مثل: یخچال، اجاق گاز، فریزر، ماکروفر
 • ساخت بدنهی کابینت، انواع قفل و یراق 

ورق روغنی در صنایع ساختمانی همچون بدنه خودرو، ساخت انواع قطعات خودرو، تابلوسازی، انواع قطعه سازی‌های صنعتی و مخازن سوخت و آب و …  کاربرد دارد.

انواع ورق­‌های روغنی سرد

انواع ورق­‌های روغنی بر اساس نوع آلیاژ مصرفی و عملیات حراررتی:

 • ورق‌­های نورد سرد معمولی (ST12)
 • ورق‌­های نورد سرد نیمه کشش (ST13)
 • ورق‌­های نورد سرد فوق کشش (ST14)

انواع وررق‌های روغنی بر اساس سایز و ابعاد 

 • ورق‌­های روغنی ۱٫۱۸۳۰ میلی متر
 • ورق­‌های روغنی ۲٫۲۴۴۰ میلی متر
 • ورق­‌های روغنی ۳٫۳۰۵۰ میلی متر

انواع آلیاژهای ورق روغنی 

ورق روغنی ST12 : این نوع ورق روغنی اصطلاحا ورق‌های کششی نام گذاری شده است و پرکاربردترین نوع روغنی است . این ورق‌ها جهت مصارف ساختمانی و صنعتی جهت ساخت سازه‌های مختلف کاربرد فراوان دارد.

ورق روغنی ST13 : ورق روغنی نیمه کشش جهت ساخت سازه‌های صنعتی و ساختمانی که نیاز به پرسکاری دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد، ورق‌‌های ST13  برای سازه‌های پرسکاری شده با عمق کم مورد استفاده قرار می‌گیرد .

ورق روغنی ST14 : ورق روغنی فوق کشش جهت مصارف پرسکاری عمیق مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ورق روغنی ST14:  ساختار نرم‌تری نسبت به ورق‌های ST12 , ST13  داشته و پرمصرف‌ترین نوع ورق در صنعت خودروسازی است .

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که ورق‌های روغنی دارای تاریخ مصرف بوده و نوع ST12  آن حداکثر تا ۱۸ ماه و نوع ST13 , ST14 حداکثر ۶ الی ۸ ماه پس از تولید ساختار خود را جهت عملیات کارگاهی حفظ می‌کند. پس از اتمام تاریخ مصرف این ورق‌ها جهت پرسکاری مناسب بوده و در صورت پرسکاری پاره می‌شود.

بهترین زمان مصرف جهت ورق‌های روغنی از تاریخ تولید تا زمان‌های مندرج در این متن بسته به نوع آلیاژ آن است.

فرآیند تولید ورق روغنی 

برای تولید ورق­‌های روغنی از ورق‌‌های سیاه با ضخامت بالاتر استفاده می‌شود. مثلا برای تولید ورق روغنی ۲ میلی متری ورق سیاه ۳ میلمتری استفاده م‌یشود. برای ساخت این ورق‌ها، ورق‌های سیاه را با اسید شسته تا پولک­‌های سیاه روی آن از بین برود. ورق‌های روغنی بر اساس عناصری که در ساخت آن‌ها بکار رفته است دارای ویژگی‌‌های مختلفی هستند.

تکنولوژی هیدرو فرمینگ Hydro forming ورق‌های روغنی

تکنولوژی هیدروفرمینگ اولین بار پیش از جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت و در سال‌­های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ پیشرفت‌­های فراوانی کرد از این روش در ساخت قطعات هواپیما و خودرو استفاده می­‌شود.

ساخت و حمل ورق‌های روغنی بزرگ

ورق‌های روغنی که ۳۰ تا ۴۵ فوت طول دارند، نه تنها در هنگام ساخت برای کارخانه تولید کننده باعث چالش‌هایی می‌شوند، بلکه همچنین برای حمل نیز با روش‌های خاص خود قابل حمل هستند. بسته به قطر و ضخامت ورق روغنی، به عنوان صفحه از طریق غلتک‌هایی بزرگ تشکیل می‌شود و در این هنگام اگر  به درستی پشتیبانی و شکل داده نشود تحت نیروی جاذبه به یک صفحه مستطیل مستقیم ورق فولادی روغنی تبدیل می‌شود و هیچ شکل و انحنای خاصی نخواهد داشت.

با استفاده از اتصالات کف کارگاه، در طول نورد ورق روغنی، ورق روغنی نگه داشته می‌شود، اما برای حمل آنها به مجموعه‌ای کارآمدتر نیاز است. یک راه حل برای حل این مسئله این است که از یک دستگاه برای پشتیبانی از صفحه در کارگاه استفاده شود یا از بالا با یک جرثقیل و از پایین از یک غلتک کمکی استفاده شود. برخی از رول‌های صفحه‌ای ورق‌های روغنی دارای غلطک‌های پشتیبانی شده در قاب برای این منظور هستند.

با این حال، هنگامی که کار ساخت صفحات ورق‌های روغنی پایان می‌یابد، مسئله این است که آنها چگونه بدون خمش و شعاع خاصی حمل شوند. برای این منظور وسط یک ورق محافظ قرار می‌گیرد تا اطمینان حاصل شود که ورق روغنی شکل خود را از دست نمی‌دهد. این صفحه عمود بر سقف کارگاه قرار می‌گیرد.

به همین ترتیب، دو پایه ساخته شده را می‌توان در کف کارگاه مسطح و تثبیت کرد. در این مورد، ورق روغنی بر روی تریلر قرار می‌گیرد تا به سقف کارگاه بالا کشیده شود.

ذکر این نکته ضروری است که مهم ترین عامل در ساخت، شکل دهی و حمل ورق‌های روغنی بزرگ، ایمنی است. مسئولیت این که همه تجهیزات در رول، پله، جرثقیل، زنجیر، بست، پشتیبانی و غیره مناسب شرایط کار کنند و همه اپراتورها به دنبال روش‌های ایمنی مناسب باشند بسیار مهم و حیاتی است.

فرآیند مناسب ساخت و حمل و نقل ورق‌های روغنی می‌تواند تعداد جوش در یک پروژه را کاهش دهد، می‌تواند یک محصول زیباتر را فراهم آورد، و به این صورت در بسیاری از کاربردهای ورق روغنی صرفه جویی در وقت و هزینه را به دنبال داشته باشد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت مهزیار فولاد صنعت

ورق استیل شرکت بازرگانی مهزیار فولاد صنعت تامین کننده انواع ورق استیل دکوراتیو و پانچ شده جهت مصارف ساختمانی و صنعتی ، ورق های استیل نسوز در ایران . به آلیاژی که پایه آن آهن است و کمتر از 2% کربن دارد استیل میگویند . ورق استیل ورقی با خاصیت فلز استیل است که دارای ویژگی های براقی ، زیبایی ، سطح صاف ، عدم خوردگی و زنگ زدگی است . تولید ورق استیل در ابعاد ، اندازه های مختلف و قطعات به صورت مربع و مستطیل صورت میگیرد و در نهایت به صورت رول و شیت عرضه میگردد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

صنعت و تولید | تجارت و بازار