اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13990701457067639

صنعت داربست؛ از مشکلات تولید تا ایمنی و آموزش

کد: 13990701457067639

https://bit.ly/3i8tSGs

، تهران , (اخبار رسمی): صنعت داربست در ایران از لحاظ اقتصادی نقش مهمی را ایفا می کند اما درگیر مشکلاتی است که سالها با آن دست و پنجه نرم کرده و هنوز نیز این مشکلات ادامه دارد.

صنعت داربست از مشکلات تولید تا ایمنی و آموزش
مرجع داربست ایران

صنعت داربست در ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است خصوصاً در بخش ساخت و ساز که برای کارفرمایان اهمیت بسیاری دارد اما چه چالش هایی پیش روی این صنعت پر اهمیت است؟ در ادامه به بررسی این چالش ها خواهیم پرداخت .

تولیدکنندگان

این صنعت را اغلب تولیدکنندگان لوله و ملزومات داربست که شامل بست و پیچ و مهره است تشکیل می دهند. این شرکت ها برای ایجاد فضایی بهتر در تلاش بوده اند تا محصولات جدیدی را روانه بازار کنند. مثلاً بست هایی که ماندگاری طولانی حتی تا ۱۵ سال در آب دارد و بیشتر در مصارف نفت و گاز و پتروشیمی ها کاربرد دارد.

در این بین تولیدکنندگانی نیز هستند که داربست های جدید و ایمن را طراحی کرده اند ولی به دلیل مشکلاتی که در این صنعت وجود دارد نتواسته اند به تولید انبوه محصولات خود برسند.

صنعت داربست در ایران نسبت به جهان رشد بسیار ضعیفی داشته است. به همین سبب این صنعت نتواسته در خیلی از حوزه ها پیشرفت کند. مثلاً در حوزه ایمنی اقدام درستی صورت نگرفته و در خیلی از مواقع فقط استانداردها از کشورهای دیگر ترجمه می شود و از نحوه اجرای درست این استاندارد ها خبری نیست! با وجود اینکه ایران کارشناسان ایمنی بسیاری دارد اما هنوز شاهد حوادث ناگواری در این صنعت هستیم که بخش زیادی از آن مربوط به عدم آگاهی کارگران از خطرات است. خیلی از این افراد فقط برای گذراندن وقت خود و یا صرفاً گرفتن مدرک تحصیلی وارد رشته ایمنی می شوند.

 متاسفانه حوادث بیشمار شغل داربست بندی سبب شده است تا جوانان بسیار کمی علاقه به آن نشان دهند و کسانی که از باتجربه های این شغل محسوب می شوند نیز به دلیل حوادث از بین می روند و روز به روز کمبود نیروی متخصص در این صنعت پر رونق دیده می شود.

وقتی استاندارد های این صنعت جدید است ولی داربست ها سنتی هستند و شاید از عمرشان ۵۰ سال می گذرد، چطور می توان آنها را باهم منطبق کرد؟ مثلاً کمربند در داربست های سنتی در برخی مواقع بسیار دست و پا گیر است و منجر به سقوط می شود در حالی که استاندارد هایی که وجود دارد مربوط به داربست های جدید است و این داربست ها طبق استانداردهای جهانی طراحی و تولید شده اند که در ایران هنوز جایگاهی ندارند و هیچ قانونی برای استفاده از آنها وضع نشده است .

اگر دولت و بخش خصوصی به صنعت اهمیت ندهند، در سال های آینده شاهد مشکلات بیشتری خواهیم بود و این صنعت پر رونق که نقش مهمی در اشتغال کارگران و اقتصاد کشور دارد، به مرور از بین خواهد رفت .

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

داربستان

داربستان مرجع تخصصی خدمات در حوزه صنعت ساختمان و داربست

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

مسکن و ساختمان