کد: 139909274818115694

شبکه نظیر به نظیر چیست؟

کد: 139909274818115694

https://bit.ly/2KjHDav

، اصفهان , (اخبار رسمی): دراین مقاله به تعریف شبکه نظیر به نظیر و بلاکچین بر بستر شبکه توزیع شده ی نظیر به نظیر میپردازیم.

شبکه نظیر به نظیر چیست؟
شبکه نظیر به نظیر چیست؟

شبکه نظیر به نظیر چیست؟

در ابتدا بهتر است به تعریف چند اصطلاح در دنیای شبکه بپردازیم :

شبکه : به اتصال دو یا چند سیستم (مانند کامپیوتر، لپ‌تاپ، و…) با هدف اشتراک گذاری منابع و یا ایجاد ارتباط بین کاربران از طریق قوانینی که پروتکل ارتباطی نام دارد شبکه می گوییم. انتقال داده‌ها می‌تواند با کابل چند رسانه‌ای، کابل نوری یا بیسیم انجام شود.

گره یا نود (Node) در شبکه: هر دستگاه فیزیکی که در شبکه حضور دارد و توانایی ارسال و دریافت اطلاعات را دارد .لپ تاپ و کامپیوتر شخصی شما ، پرینتر ،مودم و …هم نودهای شبکه هستند.

کلاینت (Client): کاربر یا کامپیوتر و یا نودی که درخواستی دارد.

سرور (Server): نود یا کامپیوتری که خدمات و درخواست ها را انجام می دهد.

معماری یا توپولوژی شبکه : به نحوه قرارگرفتن اجزای شبکه کنار همدیگر توپولوژی شبکه گفته می شود

بیشتربدانید: سختی شبکه (difficulty) ،سیاستی از پیش تعیین شده!!

شبکه نظیر به نظیر(همتا به همتا یا peer to peer ):

یکی از معماری های شبکه است که در آن هیچ نود یا گره مرکزی وجود ندارد و هیچ نودی بر دیگری ارجحیت ندارد نودها می توانند منابع خود را به اشتراک بگذارند.در واقع در این نوع شبکه همه نودها با هم ارتباط مستقیم دارند.

هر گره وظیفه مشابهی را در شبکه انجام می دهد و همزمان به عنوان کلاینت و سرور عمل می کند. اگر یکی از نودها آفلاین شود ، شما به یکی دیگر متصل می شوید. اگر گره ای برای مدتی آفلاین شد ، باید دوباره به شبکه وصل شود تا توسط همتایان خود ، به روز شود تا دوباره کاملاً فعال شوند.

شبکه نظیر به نظیر ویژگی های جالبی دارد:

برای از کار انداختن شبکه ، باید همه peers ها یا نودها متوقف شوند از این رو پایداری و استحکام بالایی دارند به عبارتی تحمل خطای بالایی دارد.

اضافه کردن نودهای جدید به شبکه آسان است زیرا نیازی به انجام تنظیمات بر روی سرور مرکزی (واسطه) نیست و مقیاس پذیری بالایی دارد.

برای اشتراک فایل ، هرچه شبکه نظیر به نظیر بزرگتر باشد ، سرعت آن بیشتر است .

ارتباط بین نودها مستقیم است.

امنیت بالایی دارد چون سرور مرکزی وجود ندارد که در معرض هک کردن قرار بگیرد.

شبکه توزیع شده (Distributed network) :

شبکه های توزیع شده با هدف موازی سازی عملیات و افزایش سرعت ایجاد شدند و از یک لایه میانی (middleware) جهت توزیع کارها بین اعضا استفاده می شود.معماری شبکه توزیع شده دارای چندین مزیت است که می تواند به طور چشمگیری سرعت و کارامدی شبکه را افزایش دهد.

با این معماری می توان یک سیستم کنترل مرکزی واحد را حفظ کرد ، اما بار(درخواستها) را می توان در بین چندین سایت محلی توزیع کرد. این سایت ها می توانند از نظر فیزیکی از یکدیگر جدا شوند اما از طریق اینترنت به یکدیگر متصل شوند.

اگر یک سیستم خراب شود ، سیستم های دیگر می توانند بدون اینکه تحت تأثیر خرابی قرار بگیرند به کار خود ادامه دهند. اگر سرور مرکزی دچار مشکل شود عملکرد شبکه مختل نمی شود چون اطلاعات در بین سیستم های مختلف توزیع شده است.

بلاکچین بر بستر شبکه توزیع شده ی نظیر به نظیر

در یک شبکه توزیع شده P۲P ، کاربران برای دسترسی به سرویس به سرور مرکزی متصل نمی شوند بلکه به نودهای دیگر متصل می شوند همه نودها خدمات را به یکدیگر ارائه می دهند. شبکه های P۲P بسیار انعطاف پذیر هستند

بلاکچین ها از این مفهوم استفاده می کنند و این یکی از دلایل قوی بودن آن است.

در این شبکه نودها برای برقراری ارتباط و تبادل داده از مکانیسم پخش (broadcasting mechanism ) یا انتشار پیام (message propagation) استفاده می کنند.

در مکانیسم پخش یا انتشار پیام ، هر نودی که پیامی دریافت می کند آنرا به نودهای مجاور خودش ارسال می کند. آنها نیز به نوبه خود پیام را برای همه همسالان خود پخش می کنند. طی چند دور انتشار ، کل شبکه پیام را به در بین گره ها گسترش می دهد.

پروتکل ارتباطی باید مجموعه ای از خصوصیات مطلوب مانند تأخیر کم ، انصاف (تمام گره ها تقریباً تاخیر یکسانی را تجربه می کنند) و ناشناس بودن را تحقق بخشد. شناسایی مالک پیام یا فهمیدن منشا پیام برای نودی که آن را دریافت می کند بسیار سخت است چون انتشار پیام به صورت تصادفی انجام می شود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

فکت کوینز

''فکت کوینز'' حاصل تلاش یک تیم متخصص وعلاقمند درزمینه بلاک چین وارزهای دیجیتال است که سعی می کند مقالات آموزش های مرتبط را با کیفیت بالا به علم اندوزان ارائه نماید وب سایت www.factcoins.com