اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140011095667915975

درمان‌های خانگی برای دیسک گردن

کد: 140011095667915975

https://bit.ly/3Bh25Pz

، تهران , (اخبار رسمی): آسیب دیسک گردن یکی از شایع ترین علل درد در این ناحیه می‌باشد. دیسک گردن در کارمندان، تایپیست‌ها و خانم‌هایی که بافندگی می‌کنند و به طور کلی هر شخصی که با دست کارهای ظریف انجام داده و گردن خود را پایین نگه می‌دارد، شایع‌تر است.

درمان‌های خانگی برای دیسک گردن
درمان دیسک گردن در خانه

برای درمان دیسک گردن در خانه، به طور کلی باید از روش‌هایی استفاده نمود که به کاهش گرفتگی عضلات کمک می‌کند، یکی از این موارد استفاده از مواد غذایی با طبع گرم و پرهیز از سرد شدن طبع بدن می‌باشد.

آسیب دیسک گردن یکی از شایع ترین علل درد در این ناحیه می‌باشد. بیماری دژنراتیو دیسک وضعیتی در ستون فقرات است که در آن یک یا چند دیسک بین مهره‌ها که به آن دیسک‌های بین مهره‌ای نیز می‌گویند، باعث درد گردن می‌شود.

دیسک‌های بین مهره‌ای بالشتک‌های بین مهره‌ها هستند. آنها گردن را انعطاف‌پذیر نگه می‌دارند و گردن را قادر می‌سازند تا خم شود، بپیچد و وزن سر را تحمل کند.  دیسک‌های بین مهره‌ای عمدتا از آب تشکیل شده‌اند و با افزایش سن، دیسک‌ها خشک می‌شوند، انعطاف‌پذیری، خاصیت ارتجاعی و توانایی جذب ضربه را از دست می‌دهند.

هنگامی که این باعث درد می‌شود، به آن بیماری دیسک دژنراتیو می‌گویند. این حالت یک وضعیت پیشرونده است. آسیب دیسک علایمی مانند گرفتگی یا اسپاسم عضلات گردن و شانه را ایجاد می‌کند که اگر درمان صورت نگیرد، باعث ایحاد علایمی مانند دردهای تیر کشنده و بی‌حسی در گردن و دست‌ها می‌شود. اهداف اصلی درمان مدیریت درد و جلوگیری از آسیب بیشتر است.

چه افرادی بیشتر دچار دیسک گردن می‌شوند؟

بر خلاف تصور عموم دیسک گردن در کارمندان، تایپیست ها و خانم‌هایی که بافندگی می‌کنند و به طور کلی هر شخصی که با دست کارهای ظریف انجام داده و گردن خود را پایین نگه میدارد شایع‌تر است.

چرا که برای طولانی مدت عضلات گردن و شانه خود را در حالت انقباض نگه میدارند و باعث کاهش خون‌رسانی به این عضلات می‌شوند. به عنوان یک راهکار کلی هرگز برای طولانی مدت گردن خود را در یک وضعیت ثابت حفظ نکنید.

درمان دیسک گردن

علاوه بر درمان‌های پزشکی مرسوم و گزینه‌های درمانی مکمل و جایگزین برای بیماری دژنراتیو دیسک، درمان‌های مختلف در خانه نیز در دسترس است.

انواع درمان های خانگی می تواند درد را کاهش داده و از پیشرفت بیماری دژنراتیو دیسک جلوگیری کند، از جمله فعالیت بدنی، وضعیت بدنی خوب، داروهای بدون نسخه، سرما و گرما درمانی، و تکنیک های آرام سازی.

استراحت

در طول تشدید درد بیماری دژنراتیو دیسک، یک روز یا بیشتر استراحت در رختخواب ممکن است به کاهش فشار از روی عضلات کمک کند. با این حال، استراحت طولانی مدت در رختخواب برای هر گونه بیماری ستون فقرات، از جمله بیماری دیسک دژنراتیو، توصیه نمی‌شود.

حرکت برای قوی و انعطاف پذیر نگه داشتن عضلات مورد نیاز است. فعال ماندن یک راه مهم برای کند کردن پیشرفت بیماری دژنراتیو دیسک است. فعالیت‌های هوازی با شدت کم مانند پیاده‌روی، شنای ملایم، یا ایروبیک در آب، اندورفین (مسکن طبیعی بدن) تولید می‌کند.

ورزش و انجام حرکات کششی

کشش سبک و ملایم به انعطاف‌پذیر نگه‌داشتن گردن کمک می‌کند. مهم است که بیش از حد کشش را انجام ندهید زیرا می‌تواند منجر به افزایش درد شود. یوگا یا پیلاتس به کشش بدن و بهبود قدرت مرکزی کمک می‌کند.

وضعیت مناسب بدن

حفظ یا دستیابی به وضعیت مناسب بدن، فشار بر ستون فقرات را کاهش می‌دهد که باعث کاهش درد می‌شود. مهم است که صاف بنشینید و صاف بایستید و از خمیده شدن خودداری کنید.

در واقع سعی کنید همیشه گردن خود را صاف نگه دارید به گونه‌ای که با تنه زاویه‌ای ایجاد نکند. اگر به دلیل شغلتان مجبورید که گردن را خم کنید اولا دقت کنید که با یکی از دستتان کمی سر را حمایت کرده تا ستون فقرات گردنی وزن کمتری را متحمل شود، ثانیا حتما عضلات گردن و شانه خود را تقویت کنید و همچنین برای مدت طولانی گردن را در حالت خم نگه ندارید و هر چند دقیقه یکبار گردن را صاف کنید.

مطالعات زیادی پیشنهاد می‌دهند که افراد به خصوص کارمندان در طول کار خود برای مدت کوتاهی تمرینات کششی را با هدف جلوگیری از آسیب انجام دهند.

داروهای بدون نسخه

داروهای بدون نسخه می توانند به کاهش درد ناشی از بیماری دژنراتیو دیسک کمک کنند. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ناپروکسن یا ایبوپروفن برای درمان درد و التهاب و مسکن‌هایی مانند استامینوفن برای درمان درد استفاده می‌شوند.

تکنیک‌های آرام‌کننده و تمدد اعصاب

انجام تکنیک‌های آرام کننده می‌تواند به کاهش درد، اضطراب و افسردگی کمک کند. اجرای تکنیک‌های تمدد اعصاب مزیت زیادی در برانگیختن پاسخ آرامش دارد.

کاهش فعالیت‌ها

در زمانی که علایم دیسک گردن تشدید شد، باید به طور موقت کاهشی در فعالیت خود ایجاد کنید. البته استراحت به معنی توقف تمام فعالیت‌ها و رفتن به رختخواب نمی‌باشد، بلکه از انجام کارهایی که فشار زیادی روی گردن ایجاد میکند مانند برداشتن اجسام سنگین، یا جابه جا کردن جسمی بالاتر از سطح شانه پرهیز کنید. به تدریج و با بهبود علایم میتوانید سطح فعالیت خود را افزایش دهید.

کمپرس سرمایی و گرمایی

برای کاهش درد می‌توانید از کمپرس سرمایی یا گرمایی استفاده کنید. درست است که تا 48 ساعت اول آسیب باید از سرما برای کاهش التهاب استفاده کرد اما چون این کمپرس‌ها بسیار سطحی هستند می‌توان بدون در نظر گرفتن اینکه در فاز حاد یا مزمن قرار دارید از هرکدام که حس بهتری به شما می‌دهد استفاده کنید.

فقط دقت کنید که پک سرما یا گرمایی را مستقیم روی پوست خود قرار ندهید.

استفاده از بالش مناسب

از بالش مناسب استفاده کنید تا به حفظ درست وضعیت گردن کمک کند. یکی از دلایلی که افراد هر روز صبح با درد گردن بیدار میشوند استفاد از بالش نامناسب است. بالش نه باید آنقدر نرم باشد که سر و گردن در آن فرو رود و نه انقدر سفت که سر را اذیت کند.

در زمانی که علایم حاد اولیه فروکش کرد می‌توانید تمرینات کششی، تقویتی و دامنه حرکتی را برای کاهش علایم و بهبود قدرت عضلات گردن و شانه از فیزیوتراپیست خود دریافت کرده و روزی چند مرتبه در منزل انجام دهید.

ماساژ درمانی

استفاده از ماساژ روی عضلات دردناک به بهبود جریان خون و در نتیجه کاهش گرفتگی عضلات کمک فراوانی می‌کند. برای کاهش تنش عضلانی همراه با ماساژ می‌توان از پمادهایی مانند پماد دیکلوفناک یا رزماری یا پیروکسیکام استفاد نمود یا ماساژ را با روغن‌هایی مانند روغن سیاه دانه انجام داد.

حمام نمک اپسوم

همچنین میتوانید حمام نمک اپسوم داشته باشید. این نمک حاوی مقادیر زیادی منیزیم و گوگرد است که  سریعا درد را کاهش میدهد. برای این منظور مقداری از نمک را داخل وان ریخته و گردن را برای مدت 15 دقیقه در این اب قرار دهید تا تسکین یابد.

استفاده از مواد غذای با طبع گرم

به طور کلی باید از درمانها و روش‌هایی استفاده نمود که به کاهش گرفتگی عضلات کمک میکند یکی از این موارد استفاده از مواد غذایی با طبع گرم و پرهیز از سرد شدن طبع بدن می‌باشد.

نوشیدن آب و تغذیه مناسب

همچنین مقدار زیادی روزانه آب بنوشید. از مواد غذایی با چربی کم و سرشار از فیبر استفاده کنید. مواد لبنی و گوشت را در زمان تشدید علایم کاهش دهید. می‌توانید از اسیدهای چرب امگا 3 که کنترل کننده التهاب هستند استفاده کنید. همچنین مصرف زردچوبه، دارچین و زنجبیل را افزایش دهید.

در صورتیکه علایم دیسک گردن در حال تشدید بود مثلا درد گردن به درد تیر کشنده در اندام فوقانی تبدیل شد حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

فیزیوتراپی بهروزی

در کلینیک فیزیوتراپی بهروزی سعی کرده‌ایم روش‌های گوناگون مبتنی بر آخرین دستاوردهای پزشکی که ممکن است در درمان بیماری‌های عصبی ـ عضلانی اسکلتی و دردهای ناشی از آن به بیمار کمک کند را فراهم آوریم و بر اساس نوع بیماری و تجارب مرکز تخصصی فیزیوتراپی بهروزی، بهترین درمان ممکن از بین روش‌های مختلف را برای هر بیمار انتخاب نموده و ارائه دهیم.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان