اطلاعات تماس
  • 051324*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 140102085944018697

روغن کلزا و خواص بی نظیر آن

درباره فرآیند تولید و تصفیه روغن کلزا بیشتر بدانید

کد: 140102085944018697

https://bit.ly/3Lxomgd

، (اخبار رسمی): روغن کلزا توسط تولیدکنندگان کوچک و بزرگ تولید می شود و به دو صورت پرس سرد و تصفیه شده به صورت دستی تولید می شود

درباره فرآیند تولید و تصفیه روغن کلزا بیشتر بدانید
درباره فرآیند تولید و تصفیه روغن کلزا بیشتر بدانید

در این مقاله قصد داریم شما را با کلزا و فرآیند تولید روغن آن آشنا کنیم. قبل از خواندن این مقاله مراحل تولید روغن را مطالعه کنید تا نسبت به این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنید و فهم آن برای شما راحت‌تر شود.

روغن کلزا سومین محصول مهمی است که بعد از گندم و جو در بریتانیا کشت می شود و تنها روغن رایج آشپزی است که می توان در برخی نقاط کشت کرد. روغن های گیاهی دیگر، مانند زیتون یا آفتابگردان، عمدتاً از سرزمین اصلی اروپا یا مناطق دورتر وارد می شوند. روغن کلزا در کشورهای دیگر مانند ایرلند، فرانسه، آلمان، هلند و کانادا نیز تولید می شود.

این روغن از دانه های سیاه گیاه کلزا به دست می آید. این گیاه در حوالی بهار گل‌های زرد و آفتابی تولید می‌کند، بنابراین در این ماه‌ها به دنبال مزارع طلایی باشید که مناظر زیبای ما را درخشان می‌کنند.

انواع روغن کلزا

روغن کلزا توسط تولیدکنندگان کوچک و بزرگ تولید می شود و به دو صورت پرس سرد و تصفیه شده به صورت دستی تولید می شود. پرس سرد به سادگی شامل استفاده از پرس برای فشار دادن روغن از دانه ها، حفظ تمام طعم طبیعی آن، قبل از فیلتر شدن و بطری شدن ساده است. از سوی دیگر، روغن تصفیه شده از دانه‌ها در دمای بالا استخراج می‌شود و خواص فیزیکی و درمانی آن حفظ می شود.

اسامی بسیاری برای روغن کلزا:

  • روغن کلزا فشرده سرد
  • روغن نباتی (لیست مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید، این اغلب 100٪ روغن کلزا است!)
  • روغن کلزا تصفیه شده
  • روغن کلزا فوق بکر
  • روغن کلزا درجه یک
  • روغن کانولا

روغن کلزا اکنون طعم های مختلفی دارد و باعث می شود بسیاری از مردم با سلایق غذایی متفاوت بتوانند از این روغن استفاده کنند و آن را در برنامه غذایی خود جای دهند. روغن کلزا فواید بسیاری برای مصرف کنندگان دارد و طعم های خوشمزه آن نظرات بسیاری را به خود جلب کرده است.

انواع روغن کلزا طعم دار شامل ریحان، فلفل قرمز، دودی، لیمو، طبیعی و سیر است. همه طعم‌های ما تطبیق‌پذیری را در آشپزخانه ارائه می‌کنند، بدون اینکه به مواد مغذی نیاز داشته باشند. بسیاری از افرادی که از روغن کلزا استفاده می کنند علاقمندند تا درباره چگونگی فرآیند تولید روغن کلزا بیشتر بدانند به همین جهت ما در ادامه به این موضوع می پردازیم

روغن کلزا با فشار دادن دانه های گیاه، کلزا به دست می آید. بر خلاف تصور رایج، کلزا یک محصول جدید نیست. تاریخ استفاده از آن در بریتانیا به زمانی برمی گردد که رومی ها آن را برای سوزاندن در چراغ های نفتی به انگلستان آوردند. دانه های روغنی کلزا به راحتی با گل های زرد روشن آن که در ماه های می و ژوئن شکوفا می شوند، شناسایی می شود.

فرآیند تولید روغن کلزا
برای استخراج روغن کلزا از فرآیندی به نام پرس سرد استفاده می کنیم. پرس سرد روش ساده و سنتی تولید روغن است. دانه به سادگی در دمای پایین فشرده (یا فشرده) می شود، به این معنی که روغن ها رنگ طلایی غنی طبیعی و مواد مغذی را حفظ می کنند. پس از ته نشین شدن روغن، آن را فیلتر کرده و سپس بطری می کنند.

در این فرآیند باید رطوبت دانه کاهش یابد برای این منظور از دستگاه خشک کن استفاده می شود.

ذخیره سازی بذر

پیش شرط نگهداری بهینه بذر درجه رسیده بودن بالا و درجات کم رطوبت و ناخالصی است.

دمای نگهداری خنک با تبادل هوای کافی ضروری است. این امر با استفاده از یک سیستم ذخیره‌سازی دما کامپیوتری به دست می‌آید، این واحد فن‌های خنک‌کننده را روشن/خاموش می‌کند (بسته به رطوبت خارجی و دمای هوا) به منظور حفظ دمای محصول در محدوده مورد نیاز.

پاکسازی دانه

سپس بذر توسط یک دستگاه غربالگری تمیز می شود که هرگونه ناخالصی مانند دانه علف های هرز، قطعات فلزی، ماسه/سنگ را از بین می برد، زیرا این موارد می توانند بر کیفیت محصول تأثیر بگذارند و ممکن است به پرس پیچ آسیب وارد کنند.

به منظور دستیابی به استاندارد فوق بکر پرس سرد، دانه را نمی توان قبل از پرس سرد گرم کرد، دمای داخل پرس باید زیر 27 درجه سانتیگراد باقی بماند و هیچ گونه افزودنی نمی توان استفاده کرد. همچنین کیک پرس شده (باقی مانده پس از فشار دادن) را نمی توان برای استخراج روغن بیشتر فشار داد. بنابراین بذر بدون پیش گرم شدن در پرس پیچی تغذیه می شود، دما از 27 درجه سانتیگراد تجاوز نمی کند و از عوامل استخراج شیمیایی استفاده نمی شود. این فرآیند تضمین می کند که روغن دارای استاندارد فوق بکر فشرده سرد است و مزایای سلامتی آن حفظ می شود. روغن کلزا Wicklow تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی را برای تأیید این استاندارد تکمیل کرده است.

پردازش کلزا پرس

پس از فشار دادن دانه ها به باقی مانده ای به نام کیک تبدیل می شوند. این برای خوراک دام مناسب است زیرا پروتئین بالایی دارد. همچنین برای سوخت جامد برای کوره ها (برای گرم کردن خانه ها) مناسب است.

ته نشین شدن نفت

روغن استخراج شده به مدت 5 تا 10 روز ته نشین می شود.

فیلتر کردن روغن

و در انتها روغن از چندین فیلتر عبور داده می شود تا یک روغن شفاف کریستالی تولید کند که سپس بطری می شود. تصفیه روغن هم خوراکی و هم صنعتی نیز مطلبی است که باید از آن اطلاع یابید تا بتوانید به راحتی خط تولید و تصفیه روغن را راه اندازی کنید. برای آشنایی با این فرآیند و دستگاه تصفیه روغن وارد لینک https://niroonamad.com/تصفیه-روغن/ شود.

جمع بندی

در این مقاله به موضوعاتی از قبیل فرآیند تولید و تصفیه روغن با محوریت روغن کلزا پرداخته شد. اگر قصد راه اندازی خط تولید روغن را دارید می توانید با ماشین الات خط تولید نیز آشنا شوید. به این منظور وارد لینک های بالا شوید تا بتوانید انواع ماشین الات صنعتی این حوزه را مشاهده نمایید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
  • 051324*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

صنایع غذایی و کشاورزی