اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395033157925431

ثبت جهانی دو محصول مهم ایران در سازمان جهانی مالکیت فکری

کد: 1395033157925431

http://j.mp/1sNLMVM

، تهران , (اخبار رسمی): مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت از ثبت جهانی دو محصول مهم ایران شامل رطب بم کرمان و انار ساوه و همچنین فرش دستباف 14 منطقه ایران خبرداد.

ثبت جهانی دو محصول مهم ایران در سازمان جهانی مالکیت فکری

به گزارش اخبار رسمی به نقل ازوزارت صنعت،معدن و تجارت، سید مهدی میرصالحی گفت: 14 منطقه فرش ایران شامل فرش مناطق اردکان، ایلام، ترکمن جرگلان و بجنورد، کردی خراسان شمالی، چهارمحال و بختیاری، سردرود آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، قشقایی فارس، گبه فارس، لرستان، مود بیرجند، قهستان، ورامین و سنقر کلیایی کرمانشاه  است که توسط این دفتر در سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) به ثبت جهانی نشان جغرافیایی رسید.
وی یادآور شد:‌ فرایند انجام کار از اوایل سال گذشته آغاز و پس از مطالعات امکان سنجی برای هر کالا و محصول، اقدامات ثبت ملی که شامل تنظیم اظهارنامه و تکشیل پرونده و دو بار آگهی در رزونامه رسمی در بازه‌های زمانی 1 و 2 ماه است انجام شد.
میرصالحی ادامه داد:‌ سپس تشکیل پرونده ثبت جهانی شامل تنظیم اظهار نامه لیسبون، تهیه گزارش کامل کارشناسی برای هر محصول و تهیه کلیه مستندات لازم و ارسال آن به سازمان جهانی مالکیت فکری (wipo) صورت گرفت.
به گفته وی؛‌ فرآیند انجام کار در سازمان مزبور حدودا 6 تا 8 ماه به طول می‌انجامد که ابتدا پرونده مورد بررسی کارشناسی قرار می‌گیرد و سپس به کشورهای عضو معاهده لیسبون ارسال شده و در صورت عدم ادعا و ا عتراض از سوی کشورهای مذکور به مرحله ثبت و صدور ثبت جهانی می‌انجامد.
گفتنی است: از مزیت های ثبت جهانی یک کالا یا محصول شامل صادرات محصول و کالای ایرانی با نام ایران ، امتیاز انحصار صادرات محصول برای ایران ،‌افزایش قیمت صادراتی محصول و در نهایت افزایش ارزش افزوده محصولات خواهد بود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت صنعت، معدن و تجارت

در حال حاضر متولی بخش ساخت و بازرگانی در ایران وزارت صنعت، معدن و تجارت است که از لحاظ ساختار سازمانی به سه بخش اصلی تقسیم می شود. حوزه ستادی، حوزه سازمان های تابعه و حوزه سازمان های استانی که در 31 استان کشور مستقر هستند. راهبری هر سه بخش صنعت، معدن و بازرگانی کشور از وظائف اصلی در حوزه های ستادی، سازمانی و استانی است. بخش ستادی عمدتا مسئولیت سیاست گذاری، پشتیبانی، برنامه ریزی عملیاتی، نظارت، پایش وضعیت و رسیدگی به مسائل کلان هر سه بخش صنعت، معدن و بازرگانی را بر عهده دارد. سازمان های تابعه نیز مسئولیت توسعه و اجرای سیاست ها و برنامه های حاکمیتی در حوزه ماموریت خود را بر عهده دارند که این اقدامات با مشارکت بخش خصوصی و یا به صورت مستقل توسط این سازمان ها انجام می شود.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

گردشگری و میراث فرهنگی