اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950607101875809

مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران:

قراردادهای نفتی با رویکرد صیانتی تدوین شدند

کد: 13950607101875809

http://goo.gl/xuR74W

، تهران , (اخبار رسمی): ماهرخ زادبا بیان این که تدوین پیش نویس مدل جدیدقراردادهای نفتی درمراحل پایانی قراردارد،اطمینان دادکه کارشناسان حقوقی در نگارش جزئیات، ظرافت های قراردادی را با رویکرد صیانت از منافع ملی اعمال می کنند.

قراردادهای نفتی با رویکرد صیانتی تدوین شدند

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران، علی اکبر ماهرخ زاد  در نشستی آموزشی از سلسله نشست های آموزشی صنعت نفت با موضوع «الگوی جدید قراردادهای نفتی» با بیان این مطلب افزود: آنچه سبب برخی ابهام ها و پرسش ها درباره مدل جدید قراردادی نفت شده است، استناد به کلیات این مدل قراردادی است و جزئیات پیش نویس نهایی که در دست تدوین است، بسیاری از ابهام های موجود را که گاه به حق هم بوده است، رفع خواهد کرد.

وی با یادآوری این که قرارداد در بسته ای فنی، حقوقی و مالی پیگیری می شود و همه این ابعاد مدنظر قرار می گیرد، ادامه داد: تدوین مدل جدید قراردادهای نفتی، خواسته به حقی است که در برنامه چهارم توسعه و متعاقب آن در ماده 125 برنامه پنجم توسعه لحاظ شده و در هشت بند قانونی بر اهمیت و ضرورت آن تاکید شده است.

ماهرخ زاد در پاسخ به پرسشی درباره آینده قرارداد در صورت تغییر دولت، گفت: زمانی که دو طرف قرارداد را امضا می کنند، در حقیقت فارغ از آنک ه در کدام دولت امضا شده است، به مفاد این قرارداد متعهد می شوند و به این ترتیب، تغییر دولت تاثیری در اجرای قرارداد نخواهد داشت.

به گفته وی، موضوع اصلی قرارداد یعنی همان تولید محصول، هدف از امضای قرارداد است و بازپرداخت به سرمایه گذار (پیمانکار) تنها در صورتی اجرایی می شود که اهداف قراردادی تحقق یابد؛ به عبارت دیگر اگر پیمانکار در هر مرحله از کار و پیش از تحقق اهداف قراردادی، اقدام به رها کردن کار کند، بازپرداختی در کار نخواهد بود و تولید، تضمین اصلی بازپرداخت به سرمایه گذار است.

مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر تکلیف قرارداد در صورت بازگشت تحریم ها و یا لغو برجام نیز توضیح داد: در ماده 14 مصوبه هیئت دولت، تکلیف قرارداد در شرایط مختلف مانند فسخ، فورس ماژور و ... پیش بینی شده که تحریم نیز از جمله این شرایط است.

ماهرخ زاد گفت: ماده 36 و 37 برجام بر این نکته تاکید دارد که اگر توافق های صورت گرفته ادامه نیابد، عطف به ماسبق نیست و قراردادهایی که در زمان توافق برجام منعقد شده است، به قوت خود باقی می ماند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت ملی نفت جمهوری اسلامی ایران

شرکت ملی نفت ایران از سال 1330 تاکنون عهده دار سامان بخشیدن و سیاستگذاری فعالیت های صنعت نفت اعم از اکتشاف، حفاری، تولید، پژوهش و توسعه، پالایش و توزیع نفت، گاز و فرآورده های نفتی و صادرات آن بوده است. این شرکت با در اختیار داشتن ذخیره های عظیم هیدروکربوری، یکی از بزرگترین شرکت های نفتی جهان به شمار می آید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

نفت، انرژی و صنایع وابسته