کد: 13950613110455517

ضدونقیض‌های صادرات خشکبار ایرانی به آمریکا

کد: 13950613110455517

http://goo.gl/SrO9QO

، تهران ، (اخبار رسمی): وزیر صنعت، از فراهم شدن شرایط صادرات پسته و سایر خشکبار ایرانی به آمریکا خبر داد اما رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار به هیچ وجه شرایط را برای صادرات خشکبار به آمریکا مهیا و به صرفه نمی‌داند.

ضدونقیض‌های صادرات خشکبار ایرانی به آمریکا

به گزارش اخباررسمی به نقل روابط عمومی اتاق اصناف ایران، محمدحسن شمس‌فرد رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار با اشاره به اینکه در حال حاضر صادرات خشکبار به آمریکا به صرفه نیست، گفت: با توجه به مشکلات پولی و بانکی موجود و نیز شرایط تولید خشکبار در آمریکا و ایران به هیچ وجه صادرات این محصولات به آمریکا به صرفه نیست.

وی ادامه داد: با توجه به مشکلات تبادل پولی و مالی بین بانک‌های دو کشور شرایط برای انجام تبادلات تجاری مناسب نیست و در این راستا باید بانک‌ها بتوانند به صورت مستقیم با یکدیگر تبادلات پولی و مالی داشته باشند که در حال حاضر این شرایط مهیا نشده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار در ادامه با بیان اینکه صادرات پسته از ابتدای انقلاب به آمریکا ممنوع شد و سه برابر عوارض به منظور صادرات این محصول در نظر گرفتند، خاطر نشان کرد: پس از این ممنوعیت دیگر صادرات پسته به آمریکا نداشتیم و به تازگی صحبت‌هایی در این خصوص مطرح شده است.

شمس‌فرد همچنین با اشاره به میزان تولیدات خشکبار در آمریکا بیان کرد: آمریکایی‌ها طی هر سال 300 تا 350 هزار تن تولید پسته دارند در حالی که این میزان برای ایرانی‌ها 170 هزار تن است. علاوه بر این آمریکایی ها در تولید کشمش دارای رتبه اول هستند و پس از آن‌ها ترکیه و ایران قرار دارد. در مورد بادام نیز قیمت بادام تولیدی آن‌ها از ایران ارزان‌تر است و این محصول به صورت قاچاق به ایران می‌آید؛ بنابراین زمانی که این سه محصول یعنی پسته، کشمش و بادام را به عنوان اصلی‌ترین خشکبار در نظر بگیریم متوجه می‌شویم که به هیچ وجه شرایط‌مان برای صادرات خشکبار به آمریکا مناسب نبوده و این اقدام به صرفه نیست.

وی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها در هر هکتار سه تن پسته تولید می‌کنند، خاطر نشان کرد: تولید پسته در هر هکتار برای ایرانی‌ها 900 کیلوگرم است و خودتان ببینید که چقدر تفاوت در میزان تولید وجود دارد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار با اشاره به اینکه کشمش، پسته، بادام، خرما اصلی‌ترین محصولات خشکبار هستند، گفت: مغز بادام و گردو و نیز فندوق از جمله خشکبار خرده‌پا هستند که به صورت قاچاق به ایران وارد می‌شوند. در این زمینه وزارت جهاد کشاورزی عنوان می‌کند که اجازه واردات نداده است اما در سطح شهر می‌توانیم بادام‌های آمریکایی را که قاچاق هستند در آجیل‌فروشی‌ها ببینیم.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

اتاق اصناف ایران

اصناف و بازاریان همواره به عنوان قشری از جامعه شناخته میشوند که در بستر تحولات اقتصادی و اجتماعی جایگاه و کارکرد گسترده و در عین حال موثری در حوزه های مختلف داشته اند. در اقتصاد ایران اصناف به عنوان آخرین حلقه اقتصادی اهمیت ویژه ای در رشد و پویایی اقتصاد کشور داشته و به دلیل گستردگی ارتباط مستقیم با آحاد مردم مثابه قلب اقتصادی جامعه عمل می کنند.

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.