اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950801165205615

صادرات 600 میلیون دلاری مناطق آزاد در سال 94

کد: 13950801165205615

https://goo.gl/I82upo

، تبریز , (اخبار رسمی): صادرات 600 میلیون دلاری مناطق آزاد در سال 94 معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد گفت: در سال گذشته قریب به 600 میلیون دلار صادرات از مناطق آزاد صورت گرفت که بیش از نیمی از این میزان در خود مناطق آزاد تولید شده بود.

صادرات 600 میلیون دلاری مناطق آزاد در سال 94

به گزارش اخبار رسمی به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، مهدی بازارگان در همایش ملی نقش مناطق آزاد در تحقق اقتصاد مقاومتی که در منطقه آزاد ارس برگزار شد، گفت: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور برای تمام دستگاه های اجرایی برنامه ای تدوین و ابلاغ کرد که این برنامه برای مناطق آزاد در سه بسته تقسیم بندی شدند. در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی سه بند درباره مناطق آزاد ابلاغ شده است که دو بند از این برنامه ها با موضوع صادرات است: صادرات کالاهای تولیدی و صادرات مجدد و بند سوم مربوط به توسعه و سوم انتقال فناوری های نوین.
وی در ادامه افزود: افزایش 30 درصدی مقدار صادرات، افزایش زمینه انتقال تکنولوژی و گسترش آن در این مناطق از برنامه های پیش روی مناطق آزاد برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.
بازارگان در خصوص صادرات در مناطق آزاد گفت: درسال گذشته رقمی قریب به 600 میلیون دلار صادرات از مناطق آزاد صورت گرفت که از این میزان در حدود 300 میلیون دلار در این مناطق تولید و صادر شده و مابقی نیز در دسته صادرات مجدد قرار دارد. این رقم قابل توجهی است البته انتظار و توقع بیشتری می رود.
وی درباره مقوله صادرات مجدد توضیح داد: این صادرات به صورت کالاهای نیمه ساخته وارداتی است که با تغییرات مجدداَ صادر می شود.
معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تصریح کرد: در زمینه انتقال تکنولوژی نیز به لطف خدا اقدامات مثبتی صورت گرفته که نتیجه آن تولید محصولات در داخل این مناطق و جلوگیری از واردات محصولات مشابه بوده است.
بازارگان درادامه به انتقادات وارده به مناطق آزاد اشاره و بیان کرد: دلیل انتقادات وارده به این مناطق را می توان در انتظارات و توقعات بالا از این مناطق دانست که این انتظارات با زیربناهای موجود و اعتبارات تخصیص یافته شده مطابقت ندارد.
وی عنوان کرد: در راستای اقتصاد مقاومتی باید به دنبال کاهش ضایعات و افزایش بهره وری بود. کارهای خوبی در انتقال تکنولوژی در مناطق آزاد انجام شده است .برخی از تولیدات مناطق آزاد به داخل کشور می آید و مانع واردات می شود.
معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد دلیل اهمیت اقتصاد مقاومتی در شرایط حال حاضرکشور را مقابله با استکبار جهانی دانست و گفت: دشمن از سلاح اقتصاد برای ضربه زدن به کشور ما استفاده می کند از همین رو باید خود را در مقابل این ضربات بیمه کنیم که ایمن کردن با جستجو و یافتن راهکار و عملیاتی کردن آن محقق خواهد شد.
همایش ملی نقش مناطق آزاد در تحقق اقتصاد مقاومتی به مدت دو روز در منطقه آزاد ارس کار خود را آغاز کرد.
در این همایش که روزهای 28 و 29 مهرماه در منطقه آزاد ارس برگزار می شود بند 11 سیاست های اقتصاد مقاومتی یعنی: توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه‌ی اقتصادی کشور به منظور انتقال فناوری‌های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج. مورد بررسی قرار می گیرد.
در این همایش مقالاتی با موضوعات: تامین مالی پروژه های سرمایه گذاری در مناطق آزاد، مقاوم سازی اقتصاد منطقه آزاد ارس از طریق تبدیل تولید صنعتی به اکولوژی صنعتی، بررسی چالش ها و موانع فرا روی ایران در جذب سرمایه با نگاهی بر مناطق آزاد، مناطق آزاد و استفاده از ظرفیت های اقتصادی کشور با رویکرد اقتصاد بازار، مروری بر انضباط سازمانی و بررسی ارتباط بین توانمند سازی با تعهد سازمانی با تاکید بر نقش مناطق آزاددر اقتصاد مقاومتی، بررسی رابطه بین نرخ ارز و جذب گردشگران بین الملل در مناطق آزاد، تحلیل وضعیت اشتغال گروه های صنعتی منتخب منطقه آزاد ارس، مطالعه وضعیت صنعت گردشگری سلامت و اثرات اقتصادی آن در منطقه آزاد ارس ارائه می شود.
در این همایش مهدی بازارگان معاون تولید، صادرات و فناوری و حجت الاسلام زم معاون فرهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور و محسن عرب باغی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس حضور دارند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس

منطقه آزاد ارس با توانمند سازی و بهره‌گیری از ظرفیت ها، فرصتها و پتانسیل‌های سرزمین اصلی از نقش آفرینان اصلی در شکوفایی و بالندگی کشور در جهت توسعه صنعتی، معدنی، کشاورزی، خدماتی و دستیابی به تکنولوژی های نوین و احراز جایگاه اول اقتصادی کشور در منطقه، و تعمیق امنیت در مرزها بوده است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]