کد: 13951010210355614

رئیس سازمان غذا و دارو: سفره های مردم را از سلامت بیشتر بهره مند می کنیم

حذف چربی های ترانس در دستور کار

کد: 13951010210355614

https://goo.gl/a5rSlv

، تهران ، (اخبار رسمی): رئیس سازمان غذا و دارو در گردهمایی مدیران غذایی چابهار، گفت: سفره های مردم را از سلامت بیشتر بهره مند می کنیم. برنامه ما حذف کامل چربی های ترانس است.

حذف چربی های ترانس در دستور کار

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار ، رسول دیناروند معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در سفر به استان سیستان و بلوچستان متوجه شدم علی رغم محرومیتهایی که در برخی مناطق وجود دارد اقدامات موثری در آن انجام شده است عنوان کرد: با توجه به تنوعی که در قوم بلوچ وجود دارد این اقوام از جمله اصیل ترین اقوام ایرانی می باشند. وی همچنین با بیان اینکه تنوع اقوام در کشور موجب مباهات است و آنان که این تنوع را تهدید قلمداد می کنند در اشتباهند اظهار داشت: همه ما تحت لوای پرچم جمهوری اسلامی برای بالندگی کشور تلاش می کنیم.

دیناروند همچنین در ادامه بیان کرد: جهان از جمله کشور ما در حوزه غذا و تغذیه با سه چالش اصلی روبرو هستند: ۱- فقر غذایی و سوء تغذیه؛ در جهان بیش از ۸۰۰ میلیون نفر گرسنه وجود دارد و در ایران هم متاسفانه هنوز نزدیک ۴ میلیون نفر جمعیت کشورمان کمتر از نیاز غذا دریافت می کنند. بخصوص در این استان یکی از چالشهای اساسی ما فقر غذایی و سوء تغذیه است که باید برای حل آن تلاش شود. ۲- چالش تقلبات غذایی و آلاینده های شیمیایی، بیولوژیک و ... هنوز درصد بالایی از فراورده های غذایی که مردم دریافت میکنند از نظر بهداشت و ایمنی قابل تایید نیستند. در سال اخیر حدودا ده درصد نمونه هایی که ما آزمایش کرده ایم از این نظر مردود شده اند. ۳- چالش دریافت کالری بیش از نیاز. در ایران بطور میانگین کالری دریافتی ۲۵ درصد بیش از نیاز می باشد.

وی همچنین با اشاره به اولویت های تغذیه ای کشور، سلامت غذا را نخستین مسئله عنوان نمود و با نام بردن از مشکل پرخوری و فقر غذایی اظهارداشت: در حال حاضر برخی از افراد جامعه، مانند مناطقی از استان سیستان و بلوچستان کالری مورد نیاز بدن خود را دریافت نمی کنند و از عدم امنیت غذایی رنج می برند که این مسئله در حال پیگیری است. وی، شایع ترین مشکلات تغذیه ای در کشور را دریافت ۲۵ درصد کالری اضافی و مصرف بیش از معمول غذا دانست و گفت: همین امر سبب افزایش وزن و چاقی بیشتر مردم و رنجهای ناشی از آن شده است.

 دیناروند همچنین با اشاره به موضوع مهم ایمنی غذا  به اولویت وزرات بهداشت در این باره اشاره کرد و افزود: با تدابیری که سازمان غذا و دارو اندیشیده است سفره های مردم از سلامت بیشتری برخوردار خواهد شد. وی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع پالم نیز اشاره کرد و افزود در ۳ سال اخیر حدود ۳۰۰ هزار تن کاهش سالیانه واردات روغن پالم به کشور را شاهد بوده ایم که فقط80 هزار تن آن وارد صنایع لبنی برای تولید لبنیات پرچرب ارزان قیمت می شد؛ طبیعی است هر چقدر قیمت محصول تولیدی ارزانتر تمام شود فروش و مصرف آن بیشتر میشود. حذف روغن پالم از لبنیات سبب کاهش مصرف لبنیات پرچرب شده است. این مقام مسئول اعلام کرد: علاوه بر سیاست کاهش میزان مصرف اسیدهای چرب اشباع و حتی مهمتر از آن، ما دنبال حذف کامل چربی های ترانس از محصولات غذایی هستیم.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان منطقه آزاد چابهار

منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار، یکی از مناطق آزاد هفت گانه کشور است که در راستای اهداف اقتصادی کشور ، بیش از دو دهه است که درمجاورت شهرستان چابهار و در حاشیه دریای عمان تاسیس شده است . با توجه به تعریف مناطق آزاد و علل ایجابی آن ، سازمان منطقه آزاد چابهار تمام تلاش و همت خود را به کار گرفته تا نقش شایسته ای در حد توان و امکان برای توسعه و رشد اقتصاد ملی و منطقه ای ایفا کند. در آستانه اقتصاد و تجارت هزاره سوم ، اکنون منطقه آزاد چابهار زیرساختهای لازم برای تبدیل شدن به یک منطقه آزاد پویا را درحد قابل قبولی فراهم کرده است. این منطقه نه تنها در اقتصاد ملی نقش موثر داشته بلکه در منطقه محروم بلوچستان نقطه اتکاء مهم و اساسی مردم و روزنه اصلی امید به زندگی اقتصادی و اجتماعی و سیاسی شده است.

منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.