اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951101223485431

نعمت زاده:

برجام قفل صنعت را بازکرد

کد: 13951101223485431

https://goo.gl/xlPAC1

، تهران , (اخبار رسمی): وزیرصنعت، معدن و تجارت بابیان اینکه با اجرایی شدن برجام معوقات بانکی ما از ۱۵ درصد به ۱۱ درصد رسیده است، گفت: از سال گذشته که برجام اجرا شده ، حرکت ها آغاز و رشد و جهش فزاینده ای شروع شده است.

برجام قفل صنعت را بازکرد

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت صنعت معدن و تجارت؛" محمدرضانعمت زاده "وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در برنامه تیتر امشب بیان کرد: ما حدود 5هزارطرح صنعتی با پیشرفت 60 درصدی را در دستور کار داشتیم که تا کنون 4 هزارو 300 واحد تکمیل و راه اندازی شده که امیدواریم تا پایان سال کل 5 هزار واحد به چرخه تولید برسند.

وی افزود: در کنار ارئه تسهیل واحد نظارتی هم داشته ایم، آنچه که مشخص شده این است که بیش از 90 درصد از واحدهایی که تسهیلات را دریافت کرده اند به چرخه اقتصاد بازگشته اند و بیش از هزار نفر مشغول به کار شده اند اما آمار نهایی را بهمن ماه اعلام می کنیم.
نعمت زاده گفت: برنامه راهبردی صنایع راهبردی هفته گذشته منتشر شد و تمامی صنایع نیز برنامه راهبردیشان به کمک تشکل های مختلف تا پایان سال منتشر می شود اگرچه برخی از آنها ابلاغ شده است همچنین وی افزود: ما اولویت های سرمایه گذاری ها را هم مشخص کرده ایم.
وزیر صنعت در ادامه یادآور شد: کلیه صنایع و قطعه سازان در بخش خودرو نسبت به سال گذشته، بیش از 40 درصد رشد داشته است امیدواریم رشد ما در این صنعت مادر بیشتر شود. 
وی افزود: رشد ارزش افزوده رشد مثبتی اعلام شده است، ما در مجموعه صنعت 3.7 درصد رشد داشته ایم و همچنین بیش از 100 پهنه صنعتی را در عرصه معدن آزاد کرده ایم و عمده تمرکز ما روی اکتشاف است.
محمدرضا نعمت زاده گفت: ما شورای عالی معادن داریم که نماینده اتاق بازرگانی و سازمان های مرتبط نیز در آن عضویت دارند لذا دست اندرکاران این عرصه عملا در تصمیم گیری ها حضور دارند، ما 5هزار معدن کار در کشو رداریم که از این تعداد آن دسته از معدن کارانی که در این عرصه متخصص تر و عملا فعال ترند در این شورا عضویت فعال دارند و در تصمیم گیری ها حضور جدی دارند.
وزیر صنعت در ادامه خاطر نشان کرد: ملت ما می داند ده سال تحریم مشکلات زیادی داشته است. صنعت بیشترین مشکلات را داشته است. عمده فعالیت های صنعتی استفاده از فناوری های نوین ارتقای بهره وری بیشتری صدمات را دیده بود. از طریق کشورهای ثالث مجبور بودیم قطعات بخریم. بانک ها تحریم بود که از طریق صرافی ها مبادلات انجام می شد.
وی افزود: در سال 91 حدود 42 درصد رشد منفی در صنعت و تولید داشتیم ، با ارز آزاد از کشورهای دیگر کالاها وارد شد. در سال 92 ده درصد رشد منفی داشتیم که بعد از آن مشکلات تا حدودی حل شده است و به سمت رشد مثبت حرکت کرده ایم اما هنوز نتوانسته ایم به رقم ایده آل برسیم رشد منفی ارزش افزوده نیز از سال 91 تا سال 93 به سمت منثبت حرکت کرده است.
وی افزود: معوقات بانکی بیش از 15 درصد بود اما اکنون به 11 درصد رسیده است و بتدریج به وصول می رسد. اکنون روابط اقتصادی ما با کشورهای جهان رو به عادی شدن است و شرایط انحصاری از بین رفته است. از پارسال که برجام اجرا شده و تحریم ها برداشته شده، حرکت ها آغاز شد و رشد و جهش فزاینده ای شروع شد و مذاکرات با کشورها و بانک ها هم از سر گرفته شد و قرار دادها به امضا رسید.
در این مدت شرکت ها با ایران به درک متقابل رسیدند و 38 مورد از این هیئت ها اقتصادی بودند که از کشورهایی مثل اتریش و ایتالیا و آلمان و اسپانیا شرکت کرده بودند و حدود 117 تفاهمنامه امضا شد و بیش از 60 مورد از قرار دادها اجرا شد. از جمله این قراردادها : قراردادهای خودروسازی و قراردادهای صادراتی و کشتی سازی و تجهیزات پزشکی و دارویی و پتروشیمی و معدن و فولاد و غیره بوده است. با کشورهای اسکاندیناوی هم در زمینه تامین قطعات خودرو قرار داد تجاری بستیم و اخیرا به توافق رسیدیم و برجام را برگشت ناپذیر می دانیم زیرا امری جهانی است و به واسطه آن سازمان ملل 6 قطعنامه خود را پس گرفته است و کسی نمی تواند برجام را برهم بزندو در کشور ما برجام یک امر ملی است و همه به آن پایبند خواهند بود. 
وی تاکید کرد : از ابتدای دولت 8 و نیم میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی صورت گرفته است.
نعمت زاده درباره جذب متوسط سالانه سرمایه خارجی نیز گفت: یکی از اهداف جدی اقای رئیس جمهور رفع تحریم ها بود که معتقد بودیم زودتر به نتیجه برسد که مذاکرات سخت بود و طولانی شد اما به نتیجه برد - برد رسید. خواسته ما یک چیز خواسته قدرت های دیگر چیز دیگری بود که سعی بر این بود که دو طرف به نتیجه برسند. در این مذاکرات در بخش صنعت هیچگونه محدودیتی امروز نداریم بخاطر تحریم های بانک های جهان با کندی و تامل پیش می روند.
نعمت زاده در ادامه گفت: قانون واردات کالاهای با دوام که خودرو جز آن است و کالاهای خانگی قانون می گوید که وارد کنندگان باید به خدمات پس از فروش ملزم شوند. اخیرا در حضور رئیس جمهور تاکید شد که صرفا نمایندگی رسمی حودرو و کالاهای با دوام ثبت سفارش شود. این انحصاری نیست چون بیش از 30 تا 40 مورد نمایندکی رسمی خودرو داریم. 
وی افزود: واردات خودر و امسال بیش از سال های دیگر است. وی درباره زمان ورود خودروهای کم مصرف سه سیلندربه بازار گفت: فرایندی را تعریف کرده ایم تا سال 1400 که سوخت خودروها نزدیک و مشابه خودروهای پیشرفته جهانی شود که هم مرکز تحقیقات موتور و هم شرکت های خودروساز با کمک طراحان اروپایی که ایران خودرو با شرکت آلمانی و سایپا با شرکت تحقیقاتی اتریش در حال طراحی دومدل هستند که سال آینده یکی از این خودروها می تواند وارد بازار می شود و رونمایی خواهد شد. به صورت پروتوتایپ هم در حال تست هست.
نعمت زاده در پایان افزود: در یکی دو سال دیگر به سمت مصرف کمتر خواهیم رفت که هدف کاهش آلاینده ها و صرفه جویی درهزینه های مصرف کنندگان است که البته روی خودروهای برقی نیز در حال کار هستیم که مکمل این طرح است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت صنعت، معدن و تجارت

در حال حاضر متولی بخش ساخت و بازرگانی در ایران وزارت صنعت، معدن و تجارت است که از لحاظ ساختار سازمانی به سه بخش اصلی تقسیم می شود. حوزه ستادی، حوزه سازمان های تابعه و حوزه سازمان های استانی که در 31 استان کشور مستقر هستند. راهبری هر سه بخش صنعت، معدن و بازرگانی کشور از وظائف اصلی در حوزه های ستادی، سازمانی و استانی است. بخش ستادی عمدتا مسئولیت سیاست گذاری، پشتیبانی، برنامه ریزی عملیاتی، نظارت، پایش وضعیت و رسیدگی به مسائل کلان هر سه بخش صنعت، معدن و بازرگانی را بر عهده دارد. سازمان های تابعه نیز مسئولیت توسعه و اجرای سیاست ها و برنامه های حاکمیتی در حوزه ماموریت خود را بر عهده دارند که این اقدامات با مشارکت بخش خصوصی و یا به صورت مستقل توسط این سازمان ها انجام می شود.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

صنعت و تولید