کد: 13960412253367159

بررسی اقتصادی طرح‌های سرمایه‌گذاری

کد: 13960412253367159

https://goo.gl/1UWBE1

، تهران ، (اخبار رسمی): طرح توجیهی شامل تحلیل اقتصادی یک پروژه یا طرح است. هدف اصلی تحلیل‌های اقتصادی بررسی اقتصادی بودن یک پروژه برای سرمایه‌گذاری است. این ارزیابی معمولا شامل تحلیل‌های مالی می‌شود.

بررسی اقتصادی طرح‌های سرمایه‌گذاری

هدف اصلی هر کسب و کار در جوامع سرمایه‌گذاری، بازگشت سود و یا به عبارت دیگر درآمد خالص مثبت است. علی‌رغم اینکه بعضی از ایده‌ها در وهله اول عالی به نظر می‌رسند، اما همیشه اقتصادی نیستند.

 طرح توجیهی اقتصادی (امکان‌سنجی اقتصادی) به طور کلی شامل موارد زیر است:

1-میزان درآمد 

2-میزان هزینه  

3-تعادل بین درآمد و هزینه با توجه به ارزش زمانی پول (سود خالص)

هدف اصلی هر کسب و کار در جوامع سرمایه‌گذاری، بازگشت سود و یا به عبارت دیگر درآمد خالص مثبت است. علی‌رغم این‌که بعضی از ایده‌ها در وهله اول عالی به نظر می‌رسند، اما همیشه اقتصادی نیستند. این ایده‌ها همیشه سود‌ده نیستند یا حتی ممکن است بودجه سازمان پاسخ‌گوی اجرای آن‌ها نباشد. بنابراین سازمان باید به طور مداوم بررسی کند و هم‌چنین بودجه پروژه‌های آتی را در نظر بگیرد.

طرح توجیهی اقتصادی به سازمان‌ها کمک می‌کند تا بتوانند بودجه مورد نیاز قبل از اجرا پروژه را تخمین بزنند. این امر منجر می‌شود تا سازمان به طور موثر‌تری بودجه خود را مدیریت کند و در پربازده‌ترین پروژه سرمایه‌گذاری کند. هم‌چنین مطالعات امکان‌سنجی اقتصادی به سازمان‌ها نشان می‌دهد آیا بازنگری در طرحی که در وهله اول اقتصادی نبوده است منجر به اقتصادی‌شدن آن می‌شود یا خیر.

در لغت‌نامه کمبریج طرح توجیهی اقتصادی به معنای بیش‌تر بودن درآمد‌های یک پروژه از هزینه‌های آن است. سرمایه‌گذاران، دولت و نهاد‌های تجاری زمان تصمیم‌گیری در سرمایه‌گذاری‌های کلان روی محصولات جدید، بازار مصرف جدید، تکنولوژی نو، برنامه‌های جدید و زمان خرید یک سازمان با عدم قطعیت و ریسک بسیار بالایی مواجهند. مطالعات امکان‌سنجی (طرح توجیهی) اقتصادی اطلاعاتی را فراهم می‌آورد تا این تصمیم‌گیری‌ها به بهترین شکل خود انجام پذیرند.

یکی از اهداف مطالعات اقتصادی طرح توجیهی برآورد مزیت‌های یک پروژه برای سازمان خواهد بود که این برآورد شامل تحلیل‌های هزینه/درآمد است. 

طرح توجیهی شامل راه‌کار‌های تجاری، مدیریت ریسک، مدل‌سازی محیط‌زیستی و علم ارتباطات می‌تواند سرمایه‌گذار را در تصمیم‌گیری صحیح با توجه به اطلاعات صحیح و تحلیل آن راهنمایی کند. این اطلاعات فرصت‌ها را بیشینه و تهدید‌های مورد توجه سازمان را محدود می‌کند. به عبارت دیگر این مطالعات شامل تحلیلی جامع از تهدید‌ها و فرصت‌های بازار برای سازمان است. طرح توجیهی اقتصادی به برآورد هزینه‌های تاسیس و عملیاتی مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری، جریان مالی، درآمد، نرخ بازگشت سرمایه، دوره بازگشت سرمایه و چگونگی نفوذ در بازار می‌پردازد.

 این مطالعات با استفاده از مهندسان و پژوهش‌گران، نرم‌افزارهای برنامه‌ریزی و هم‌چنین تکنولوژی‌های‌GPS و GIS برای تهیه یک ارزیابی اقتصادی برای سرمایه‌گذار انجام می‌شود.

 

مطالعات اقتصادی شامل موارد زیر است:

1-پیش‌بینی تقاضا برای صنعت، بنگاه اقتصادی و یا کالای جدید  

2-تخمین هزینه‌های آتی

3-تحلیل موقعیت‌های رقابتی

4-ملاحظات قانونی و محیط‌زیستی

5-بررسی سناریو‌های مختلف با استفاده از سیستم‌های شبیه‌ساز تصمیم‌گیری

 

منبع : سایت موسسه سپینود شرق

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سپینود شرق

سپینود شرق یک موسسه بخش خصوصی است که در سال 1385 با هدف ارائه خدمات مشاوره سرمایه گذاری و مشاوره صنعتی به کارآفرینان و سرمایه گذاران تاسیس گردید.ارائه ایده های سرمایه گذاری، مطالعه و استراتژی بازار، تدوین طرح توجیهی (امکان سنجی)، مشاوره جهت اخذ تسهیلات، تامین ماشین آلات و اجرای پروژه های صنعتی از جمله فعالیتهایی است که در سپینود شرق انجام می شوند. در واقع سپینود شرق تلاش کرده است تا در همه مراحل مختلف فرآیند سرمایه گذاری ازایده تا اجرا درکنار سرمایه گذاران و کارآفرینان و پشتیبان آنان باشد. حضور در مجامع علمی و تخصصی، اخذ گواهینامه های معتبر علمی و جهانی و انجام پروژه های متنوع در زمینه های مشاوره ای و اجرایی نشان دهنده شایستگی های سپینود شرق است .

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.