کد: 13960412253377159

عوامل مهم در استفاده از فاینانس خارجی چیست؟

کد: 13960412253377159

https://goo.gl/wU4bXk

، تهران , (اخبار رسمی): بعد از امضای توافق نامه در قالب برجام این انتظار ایجاد شده است که از منابع بانکی و اعتباری خارجی در بخش‌های مختلف صنعتی استفاده شود. اما برای استفاده از این منابع اعتباری چه باید کرد؟ چه مستنداتی نیاز است؟ و چه عواملی در این فرآیند تاثیرگذار خواهند بود؟

عوامل مهم در استفاده از فاینانس خارجی چیست؟

بعد از امضای توافق نامه در قالب برجام این انتظار ایجاد شده است که از منابع بانکی و اعتباری خارجی در بخش‌های مختلف صنعتی استفاده شود. اما برای استفاده از این منابع اعتباری چه باید کرد؟

به گزارش موسسه سپینود شرق، از عوامل مهم در استفاده از فاینانس خارجی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1- طرح توجیهی فنی اقتصادی یا طرح امکان‌سنجی‌Feasibility Study

همان‌گونه که می‌دانیم طرح توجیهی فنی اقتصادی یک پروژه را از سه بعد مختلف مطالعات بازار، مطالعات فنی و مطالعات مالی مورد بررسی قرار می‌دهد. بدیهی است چنین طرحی باید منطبق با سرفصل‌های طرح توجیهی مورد قبول فایننسر یا منطبق با سرفصل‌های طرح توجیهی در فرمت بین المللی باشد. در این طرح مطالعات بازار باید با جزئیات و به‌صورت قابل قبول انجام شده باشد و شاخص‌های اقتصادی مندرج در بخش مالی نیز باید به درستی محاسبه شده باشد. در بخش فنی دانش فنی، استانداردها، ماشین‌آلات، مجوزهای لازم و ... باید ذکر شود.

 

2- مالکان یا سهام‌داران پروژه Owners

یکی از مسائل مهم که در معرفی پروژه باید مورد توجه قرار گیرد معرفی صاحبان و سهام‌داران پروژه است. این همان چیزی است که ما به آن اهلیت متقاضی می‌گوییم. فایننسر می‌‌خواهد سهامداران و صاحبان پروژه را بشناسد و بداند که آیا می‌تواند به چنین افرادی (حقیقی یا حقوقی) اعتماد کند و به آنها وام دهد؟ آیا آنها صلاحیت دریافت این وام را خواهند داشت؟ اگر دریافت کردند توان بازپرداخت آن‌را خواهند داشت؟ رزومه کاری، علمی و مالی سهامداران و مالکان، وابستگی‌های تشکیلاتی و سازمانی آنها از جمله مسائلی است که باید شرح داده شود.

 

3- تیم مدیران اجرایی

اعضای هیئت‌مدیره، مدیرعامل، مدیران اجرایی و مشاوران فنی، همگی کسانی هستند که در کم و کیف اجرای پروژه دخیل خواهند بود. سوابق کاری، اجرایی و عملیاتی این افراد می‌تواند برای فایننسر خارجی اطمینان‌بخش باشد. سوال اصلی در این بخش این است که آیا تیم مدیریتی توان اجرای پروژه و در مراحل بعد بهره‌برداری از پروژه را دارد؟

 

4- ابعاد حقوقی و مالی

معمولاً طرح توجیهی براساس تفاهمات و قرارداد تأمین مالی نوشته می‌شود. در اینجا فقط تاکید می‌شود که باید ابعاد مختلف حقوقی و مالی پروژه مشخص باشد. نوع سرمایه‌گذاری (قرضی یا غیر قرضی بودن)، سازوکار بازگشت سرمایه (BOT, BOO,BOOT,…) یا زمان بازگشت، دوره بازگشت ROI، دوره ساخت پروژه، زمان تنفس، وثیقه‌های لازم، مجوزهای لازم، حمایت‌های اجتماعی از طرف نهادهای دولتی، قاعده داوری از جمله مسائل مهم در این بخش به شمار می‌روند.

 

منبع:سایت موسسه سپینود شرق

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سپینود شرق

سپینود شرق یک موسسه بخش خصوصی است که در سال 1385 با هدف ارائه خدمات مشاوره سرمایه گذاری و مشاوره صنعتی به کارآفرینان و سرمایه گذاران تاسیس گردید.ارائه ایده های سرمایه گذاری، مطالعه و استراتژی بازار، تدوین طرح توجیهی (امکان سنجی)، مشاوره جهت اخذ تسهیلات، تامین ماشین آلات و اجرای پروژه های صنعتی از جمله فعالیتهایی است که در سپینود شرق انجام می شوند. در واقع سپینود شرق تلاش کرده است تا در همه مراحل مختلف فرآیند سرمایه گذاری ازایده تا اجرا درکنار سرمایه گذاران و کارآفرینان و پشتیبان آنان باشد. حضور در مجامع علمی و تخصصی، اخذ گواهینامه های معتبر علمی و جهانی و انجام پروژه های متنوع در زمینه های مشاوره ای و اجرایی نشان دهنده شایستگی های سپینود شرق است .

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.