اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13960512256317423

گردشگری رویداد چیست؟

کد: 13960512256317423

https://goo.gl/b4C3TE

، تهران , (اخبار رسمی): گردشگری رویداد برای مقصدهای گردشگری (چه کوچک چه بزرگ) عنصری کلیدی بریا توسعۀ گردشگری به شمار می رود. روستاها و شهرها به شکل فزایندهای تمایل دارند تا از طریق توسعه رویدادها، فرهنـگ و طبیعـت خـود را بـا گردشگران به اشتراک بگذارند.

گردشگری رویداد راهکاری نوین جهت توسعه اقتصادی پایدار در جوامع محلی و روستائی می باشد و یکی از اشکال سفر می باشد که در آن فرد برای دیدن یک رویداد،سفر میکند و یا در حین سفر خود از رویدادی بازدید میکند

به گزارش سایت ایران تراول ادوایس، رویدادها در سراسر زندگی انسان‌ها، در همۀ زمان‌ها و همۀ فرهنگ‌ها وجود داشته اند و نقش قدرتمندی در نظام اجتماعی هر جامعه دارند. با افزایش جمعیت، زندگی شهرنشینی و صنعتی شدن جوامع، رویدادها همچون فرصتی برای احیای مجدد سنت‌ها تلقی شدند.بعضی از رویدادها به همان شیوۀ سنتی برگزار می شوند و بعضی دیگر با تغییر و نوآوری همراه بوده اند.ویژگی اصلی رویدادها در منحصر به فرد بودن و موقتی بودن آنهاست.

امروزه رویدادها برای احیای فرهنگ‌ها مهم و حیاتی اند.افزایش اوقات فراغت باعث افزایش رویدادهای عمومی، جشن‌ها و سرگرمی‌ها شده است.در حال حاضر، دولت‌ها از رویدادها به عنوان بخشی از استراتژی در توسعۀ اقتصادی، سازماندهی به ملت و بازاریابی مقصد استفاده می کنند.

مزایای جشنواره‌ها و رویدادهای ویژه در مناطق روستایی و شهرهای کوچک از اهمیت بیشتری برخوردار است. نقش این رویدادها بویژه از بعد بهبود کیفیت زندگی به واسطه تقویت اقتصاد محلی، اشتغال زایی، توسعه مقاصد روستایی، ارتقای فرهنگ و تاریخ بومی و فراهم آوردن فرصتهای تفریحی، فرهنگی و آموزشی برای ساکنین، پروراندن حس غرورملی، کمک به حفاظت از محیط‌های طبیعی و اجتماعی و فرهنگی حساس، سهیم بودن درتوسعه پایدار منطقه و ایفای نقش به عنوان مقصدی برای بازدیدکنندگان واجد اهمیت است.

هدف اساسی جشنواره‌های محلی تنها به بازآفرینی روح جشنهای قدیمی و اجراهای سنتی محدود نمی‌شود بلکه پیام آموزشی برای نسلهای جدید به همراه دارد تا بیشتر درباره آداب و رسوم و فرهنگ خود بیاموزند و آن را حفاظت کرده و تداوم بخشند به این ترتیب توسعه رویدادهای محلی در این مناطق، نقش به سزایی در توسعه گردشگری و کمک به پایداری جامعه محلی از جنبه‌های اقتصادی، اجتماعی- فرهنگی و زیست محیطی خواهد داشت.

یک رویداد موفق موجب افزایش طول مدت اقامت و پرداختی‌های گردشگر می‌شود در نتیجه ورود گردشگر به منطقه به خاطر وجود رویداد ویژه یا جشنواره با خود پول، تنوع بازار، اشتغالزایی و افزایش درآمدزائی واقعی و بالقوه اهمیت دارد.

امروزه در ایران جشنهای آئینی و جشنواره‌های بسیاری که هر کدام بر اساس آئین، سنت و یا عقیده مردمان خطه ای از کشور در دوران کهن شکل گرفتهاست، وجود دارد که در فهرست آثار ملی ایران میراث فرهنگی ناملموس در دفتر ثبت آثار و حفظ و بقای میراث معنوی و طبیعی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاونت میراث فرهنگی نیز ثبت
شده اند و سالانه در مناطق مختلف کشور برگزار می‌شود.
 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ایران تراول ادوایس

وبسایت ایران تراول ادوایس در نظر دارد تا با دسته بندی جامع و کاربردی از گردشگری و پوشش دادن کلیه اقامتگاه های بوم گردی و خانه های روستایی به مسافران کمک کند تا سفری با تجربه های متفاوت و دلچسب داشته باشند. ایران تراول ادوایس سعی دارد تا با ایجاد تجربه های جدید و لذت بخش خاطره ای خوب و به یاد ماندنی ایجاد کند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

گردشگری و میراث فرهنگی