اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13960521257247159

انواع سرمایه‌گذاری مشترک (Joint Ventures)

کد: 13960521257247159

https://goo.gl/czZHqZ

، تهران , (اخبار رسمی): توصیه می‌شود شرکت‌های نوپا برای اجرای پروژه‌های خود از روش سرمایه‌گذاری مشترک استفاده کنند، در این نوع سرمایه‌گذاری، طرفین به مقدار سهم خود از شرکت، بر چگونگی مدیریت و همکاری در پروژه، توافق می‌کنند.

انواع سرمایه گذاری مشترک (Joint Ventures)
انواع سرمایه گذاری مشترک (Joint Ventures)

موسسه مطالعات راهبردی سپینود شرق با بیش از 10 سال سابقه در زمینه تحقیقات بازار و مشاوره کسب و کار آماده ارائه خدمات خود به شما عزیزان برای پیدا کردن شریک‌‌های تجاری است.

سرمایه‌گذاری مشترک (Joint Venture) چیست؟

سرمایه‌گذاری مشترک به همکاری دو یا چند شرکت در اجرای یک پروژه گفته می‌شود. طرفین می‌توانند دارای کسب و کارهای مشابه یا متفاوتی باشند و از منابع خود برای اجرای پروژه استفاده می‌کنند یا می‌توانند به صورت کامل با یکدیگر ادغام شوند و یک شرکت جدید راه‌اندازی کنند.

سرمایه‌گذاری مشترک با توجه به نوع کسب و کار دارای انواع گوناگونی است که رایج‌ترین انواع آن عبارتند از:
1.    همکاری محدود Limited Co-operation
زمانی که به انجام یک پروژه با شرایط خاص و محدودیت‌هایی توافق کنیم(مثل فروش محصولات جدید یک شرکت کوچک به واسطه شبکه توزیع یک شرکت بزرگ، هردو شرکت می‌توانند بر اساس شرایط ذکر‌شده در قرارداد، با یکدیگر توافق و همکاری کنند.
2.    سرمایه‌گذاری مشترک مجزا Separate Joint venture business
توصیه می‌شود شرکت‌های نوپا برای اجرای پروژه‌های خود از این روش استفاده کنند، در این نوع سرمایه‌گذاری، طرفین به مقدار سهم خود از شرکت، بر چگونگی مدیریت و همکاری در پروژه، توافق می‌کنند.
3.    مشارکت تجاری Business Partnership
در شرایطی که می‌توان مشارکت تجاری یا مشارکت تجاری با مسئولیت محدود داشت، می‌توان از روش منعطف‌تری از سرمایه‌گذاری مشترک استفاده کرد. یکی از شیوه‌های سرمایه‌گذاری ادغام‌شدن شرکت‌ها با یکدیگر است (تاسیس یک شرکت جدید).
4.    همکاری کوتاه‌مدت Short Term Co-operation
همکاری کوتاه‌مدت در سرمایه‌گذاری مشترک، زمان و طول پروژه اهمیت دارد و همکاری تنها بر اثر انجام‌دادن یک پروژه انجام می‌پذیرد.
5.    سرمایه‌گذاری با عملکرد محدود و نامحدود  (Limited function joint venture, unlimited function joint venture)
سرمایه‌گذاری با عملکرد محدود به رابطه بین طرفین قرارداد دلالت دارد در حالی که روش سرمایه‌گذاری با عملکرد نامحدود به روی اندازه پروژه متمرکز است. هدف از اجرای سرمایه‌گذاری با عملکرد نامحدود ایجاد یک شرکت با هویت اقتصادی مستقل است.
6.    سرمایه‌گذاری مشترک در حوزه جهانی
معمولا با مشارکت بین شرکت‌های بین‌المللی برای ایجاد یک شرکت جدید انجام می‌گیرد. به عنوان مثال می‌توان به همکاری دو شرکت Total و Texaco برای ایجاد شرکتی به نام Equilon  اشاره کرد که برای تجارت در صنعت روانکارها راه‌اندازی شد.


ساختار سرمایه‌گذاری مشترک
ساختارهای ممکن در سرمایه‌گذاری مشترک عبارتند از نحوه برقرار کردن توافق‌نامه قراردادی و توافق‌نامه بین طرفین برای اجرای پروژه‌های خاص.
 به طور کلی قراردادهای سرمایه‌گذاری مشترک قابل ثبت هستند. چنین همکاری می‌تواند به صورت مداوم (ثابت) وجود داشته باشد که تا زمان انحلال قرارداد استمرار دارد یا حتی برای اجرای برخی پروژه‌های خاص وجود داشته باشد که در صورت اتمام پروژه نیز قرارداد به پایان می‌رسد.

چرا سرمایه‌گذاری مشترک
 یکی از دلایل اصلی برای انجام سرمایه‌گذاری مشترک کاهش هزینه هاست که شامل هزینه‌های تحقیقات و توسعه است. دوم قابلیت کاهش ریسک‌های موجود پروژه که با توجه به ماهیت تجارت مورد نظر قابل ملاحظه‌اند. از دلایل دیگر می‌توان به اشتراک‌گذاری منابعی مثل تکنولوژی و یا استفاده از مهارت‌های یکدیگر اشاره کرد.
 در صورت وجود بازار بین‌المللی و با بیشترشدن وسعت مناطق جغرافیایی در کار و توانایی استفاده از سیستم فروش و توزیع یکدیگر، میزان مشتریان طرفین نیز افزایش پیدا خواهد کرد. با انجام پروژه‌ها و کارها به صورت مشترک دسترسی راحت‌تر مشتری به محصولات بیشتر می‌شود و در نتیجه قدرت خرید بالاتر می‌رود و میزان رقابت در بازار جهانی نیز به طرز قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند.

محفاظت از کسب و کار خود در سرمایه‌گذاری مشترک
انتخاب روش سرمایه‌گذاری مشترک به روی نحوه اجرا و تقسیم سهام و پرداخت مالیات و همین طور میزان مسئولیت شما در برابر شکست پروژه تاثیرگذار است.
معمولا طرفین قراردادی تحت عنوان حفظ اطلاعات محرمانه (Non-disclosure agreement)  قبل از انجام مذاکرات امضا می‌کنند که در آن متعهد می‌شوند تا طبق اصول و توافقات عمل کنند و اطلاعات محرمانه را فاش نکنند.

انتخاب روش مناسب
یکی از پارامترهای مهم در انتخاب نحوه سرمایه‌گذاری مشترک، توانایی و تمایل به مدیریت پروژه مورد نظر است. باید تمامی نکات و ریسک‌های موجود در اثر شکست پروژه و غیره را در نظر داشت. در مرحله اول باید یک قرارداد شفاف را که نشان‌دهنده نحوه سرمایه‌گذاری و همکاری و تقسیم سهام است، تهیه کرد. برای این‌کار توصیه می‌شود تا از وکیل و مشاوران متخصص در این امر مشورت گرفته شود.

موسسه مطالعات راهبردی سپینود شرق  با بیش از 10 سال سابقه در زمینه تحقیقات بازار و مشاوره کسب و کار آماده ارائه خدمات خود به شما عزیزان برای پیدا کردن شریک‌‌های تجاری است.
 

 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سپینود شرق

سپینود شرق یک موسسه بخش خصوصی است که در سال 1385 با هدف ارائه خدمات مشاوره سرمایه گذاری و مشاوره صنعتی به کارآفرینان و سرمایه گذاران تاسیس گردید.ارائه ایده های سرمایه گذاری، مطالعه و استراتژی بازار، تدوین طرح توجیهی (امکان سنجی)، مشاوره جهت اخذ تسهیلات، تامین ماشین آلات و اجرای پروژه های صنعتی از جمله فعالیتهایی است که در سپینود شرق انجام می شوند. در واقع سپینود شرق تلاش کرده است تا در همه مراحل مختلف فرآیند سرمایه گذاری ازایده تا اجرا درکنار سرمایه گذاران و کارآفرینان و پشتیبان آنان باشد. حضور در مجامع علمی و تخصصی، اخذ گواهینامه های معتبر علمی و جهانی و انجام پروژه های متنوع در زمینه های مشاوره ای و اجرایی نشان دهنده شایستگی های سپینود شرق است .

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]