آخرین تحقیقات علمی در مورد خواص زردچوبه، ادویه مهم ایرانیان

کد: 13970217294598743

https://goo.gl/22wwmY

، مشهد , (اخبار رسمی): زردچوبه با نام علمی Curcuma longa، ادویه اصلی غذاهای هندی، به عنوان یکی از قوی‌ترین ادویه‌ها و گیاهان دارویی برای مبارزه با انواع بیماری‌ها در سطح جهان شناخته شده است. بیش از 10 هزار مقاله در مورد زردچوبه، به خصوص ماده اصلی آن به نام کورکومین در مجلات و محاول علمی انتشار پیدا کرده است.

آخرین تحقیقات علمی در مورد خواص زردچوبه، ادویه ای مهم ایرانیان
آخرین تحقیقات علمی در مورد خواص زردچوبه، ادویه مهم ایرانیان

بیش از 10 هزار مقاله در مورد زردچوبه، به خصوص ماده اصلی آن به نام کورکومین در مجلات و محاول علمی انتشار پیدا کرده است

زردچوبه با نام علمی Curcuma longa ، ادویه اصلی غذاهای هندی، به عنوان یکی از قوی‌ترین ادویه‌ها و گیاهان دارویی برای مبارزه با انواع بیماری‌ها در سطح جهان شناخته شده است. مزایای زردچوبه به طرز باورنکردنی وسیع و تحقیق شده است. بیش از 10 هزار مقاله در مورد زردچوبه، به خصوص ماده اصلی آن به نام کورکومین در مجلات و محاول علمی انتشار پیدا کرده است. این باعث شده است که زردچوبه به برترین گیاه دارویی موجود تبدیل شود. گیاهان دارویی دیگر بعد از زردچوبه از نظر اهمیت و تحقیقات انجام شده شامل، سیر، دارچین، جنسینگ و زنجبیل هستند.

فواید زردچوبه:

1- جلوگیری از لخته شدن خون یا کند کردن روند آن:

برای بسیاری از مردم تشکیل لخته‌های خونی بسیار نگران‌کننده است. اما لخته‌های خونی چگونه تشکیل می‌شود؟ لخته‌های خون حاصل تجمع پلاکت‌ها در یک نقطه از بدن است.

در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی، استفاده از کورکومین در زردچوبه به شدت باعث کاهش تجمع پلاکت‌ها شد که به طور بالقوه خطر ایجاد لخته‌های خونی را در بدن کاهش می‌دهد.

2- کاهش علائم افسردگی:

اگر چه در این زمینه مطالعات انسانی کمی انجام شده است اما مطالعات حیوانی نشان داده که زردچوبه در کاهش علائم افسردگی در حیوانات آزمایشگاهی موثر بوده است. به نظر می‌رسد کورکومین از طریق فاکتور نوروتروفیک بر عملکرد عصبی مغز تاثیر می‌گذارد.

برای بررسی این موضوع مجله Phytotherapy Research، یک تحقیق جالب و نوآورانه را انجام داد. در این مطالعه 60 داوطلب که دارای اختلالات افسردگی شدید (MDD) بودند را تحت تاثیر دو عامل کورکومین و فلوکستین (یک داروی ضد افسردگی) قرار دادند. نتایج حاصل بسیار شگفت‌انگیز بود.

نتایج نشان داد که کورکومین موجود در زردچوبه تاثیری برابر با فلوکستین بر روی بیماران در طول 6 هفته باقی گذاشته باشد. ترکیب فلوکستین و کورکومین منجر به بهبودی اندکی شد که از نظر آماری معنادار نبود.

3- مبارزه با التهاب

مسلما قوی ترین جنبه کورکومین، توانایی آن در کنترل التهاب است.

مجله Oncogene تحقیقی انجام داده است که اثرات چندین داروی ضد التهاب را ارزیابی می‌کند. نتایج این تحقیق نشان داد که کورکومین موجود در زردچوبه یکی از موثرترین ترکیبات ضد التهابی در جهان است در حالی که آسپیرین و ایبوپروفن دارای تاثیرات کمتری هستند.

امروزه بیماری‌هایی نظیر سرطان، آرتروز، کلسترول و دردهای مزمن به علت وجود التهاب در بدن است.

4- سلامت پوست را بهبود می‌بخشد

خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی زردچوبه باعث اثربخشی در درمان بیماری‌های پوستی شده است. مزایای زردچوبه برای پوست عبارت‌اند از: افزایش روشنایی و درخشش پوست، سرعت بخشیدن به بهبود زخم، کم کردن منافذ برای کاهش آکنه و زخم‌های حاصل از آن و...

در یک مطالعه غیر کنترل شده بر روی 814 نفر نشان داد که قرار دادن زردچوبه بر روی پوست باعث درمان بیماری پوستی گال یا جرب در 97 درصد افراد پس از 3 الی 15 روز شد.

5- ممکن است از داروهای آرتروز معمولی بهتر عمل کند

از آن جا که کورکومین به ویژگی‌های ضد التهابی و ضد دردی شناخته شده است، در یک مطالعه که بر روی 45 بیمار مبتلا به نوعی آرتروز انجام شد، تاثیر کورکومین به تنهایی، تاثیر داروی دیکلوفناک سدیم به تنهایی و ترکیب این دو با هم بر روی بیماران سنجیده شد.

نتایج آزمایش بسیار جالب بود. گروهی که تحت مداوا با کورکومین قرار گرفته بودند بیشترین درصد بهبودی را به دست آورده بودند و نمرات آن‌ها به طور قابل توجهی بیشتر از افرادی بود که تحت مداوا با دیکلوفناک سدیم قرار گرفته بودند. مهم‌تر از همه اینکه درمان با کورکومین هیچ‌گونه عارضه جانبی را برای آن‌ها به همراه نداشته است. این مطالعه که در پژوهشکده Phytotherapy در سال 2012 منتشر شد، اولین تحقیق در رابطه با تاثیر کورکومین بر این نوع از آرتروز بوده است بنابراین نیاز است تا تحقیقات بیشتری در این باره انجام شود.

6-می‌تواند برخی از سرطان‌ها را درمان کند یا جلوگیری کند

به گفته موسسه تحقیقات سرطان انگلستان در میان همه تحقیقاتی که در مورد خواص کرکومین انجام شده است، تحقیقات در مورد تاثیر زردچوبه و کورکومین بر سرطان بیشتر از بقیه تحقیقات بوده است.

تعدادی از مطالعات آزمایشگاهی روی سلول‌های سرطانی نشان داده است که کورکومین اثرات ضد سرطانی دارد. به نظر می‌رسد کورکومین توانایی کشتن سلول‌های سرطانی و جلوگیری از رشد آن‌ها را دارا است. کورکومین بیشترین تاثیر را بر روی سرطان‌های پستان، سرطان معده و سرطان روده دارد.

مطالعات حیوانی در ژوئیه 2017 توسط محققان موسسه تحقیقات Baylor Scott & White نشان داده است که کورکومین حتی قادر به درمان و جلوگیری از رشد نوعی سرطان  سخت در پانکراس شده است.

7- کمک به درمان و مدیریت بیماری دیابت

در سال 2009 موسسه تحقیقاتی بیوفیزیک و بیوشیمی دانشگاه اوبرن، نتایج یک مطالعه آزمایشگاهی را منتشر کردند که توانایی کورکومینوئیدها را در کاهش سطح گلوکز خون نشان می‌‌داد. این مطالعه کشف کرد که کرکومین موجود در زردچوبه بیش از 400 برابر قدرتمندتر از متفورمین (داروی معمول دیابت) در فعال کردن آنزیم AMPK عمل می‌کند. فعال کردن آنزیم AMPK یکی از اهداف درمانی برای کنترل و درمان دیابت نوع 2 است. در واقع شناسایی نحوه فعال کردن این آنزیم، پتاسیل بزرگی است برای درمان‌های موثرتر و کاهش وابستگی به انسولین و بازگشت دیابت است.

مکانیزم‌های دیگری نیز وجود دارد که نشان می‌دهد زردچوبه به طور موثری علائم دیابت را کاهش می‌دهد که این به خاطر ترکیبات ضدالتهابی زردچوبه است. متا آنالیزهای چندگانه تایید کرده‌اند که کورکومین موجود در زردچوبه به طور معنی داری نشانگرهای التهابی مانند TNF-α و IL-6 را کاهش می‌دهد که هر دو با دیابت مرتبط هستند.

یکی از رایج‌ترین عوارض دیابت، صدمه به اعصاب شناخته شده به نام نوروپاتی دیابتی است که علائم جدی در سرتاسر بدن از ضعف عضلانی تا نا بینایی را ایجاد می‌کند. مطالعه روی موش‌های صحرایی نشان داد که مکمل کورکومین باعث کاهش دردهای ناشی از نوروپاتیک -دیابتی شده است.

8- ممکن است کلسترول خون را تنظیم می‌کند

به طور کلی همه افراد به دلایل مختلفی از قبیل تغذیه نادرست، آب و هوای آلوده، استرس زندگی ماشینی و... در معرض خطری به نام استرس اکسیداتیو هستند. این فرآیند به دلیل ایجاد رادیکال‌های آزاد در بدن شکل می‌گیرد. رادیکال‌های آزاد برای بدن به خودی خود مضر نیست اما اگر بنا به دلایلی تعداد این رادیکال‌های آزاد در بدن زیاد شوند برای ما خطرناک است و باعث آسیب به سلول‌های ما می‌شود. فرایند استرس اکسیداتیو باعث آسیب به رگ‌های خونی است و کلسترول برای این موضوع شروع به تولید پلاک می‌کند که منجر به افزایش کلسترول LDL می‌شود.

به طور سنتی، داروی استاتین برای مدیریت کلسترول به طور گسترده‌ای به کار می‌رود که دارای عوارض جانبی زیادی برای کلیه‌ها و کبد است. این داروها میزان کلسترول را تنظیم می‌کند اما به علت اساسی و درمان این قضیه کمک نمی‌کند. خوشبختانه امروزه پزشکان با آشنایی با عوارض جانبی این داروها از جایگزین‌های طبیعی مانند کورکومین و روغن ماهی استفاده می‌کنند.

مطالعات حیوانی انجام شده در موسسه تحقیق و توسعه داروها نشان داد که کورکومین با کاهش اثر استرس اکسداتیو و در نتیجه کاهش التهابات و آسیب‌های بدن سطوح کلسترول بالا را در مقایسه با داروهای معمول دیابت به خوبی تنظیم می‌کند بدون اینکه هیچگونه عوارضی داشته باشد.

9- زردچوبه، تسکین دهنده درد طبیعی

یکی از خصوصیات اثبات شده کورکومین در جوامع علمی، توانایی آن در کنترل درد است.

در اوایل سال 2014 مجله فارماکولوژی نتایج تحقیقات خود را منتشر کرد که نشان می‌داد کورکومین به طور طبیعی سیستم opioid را در موش‌های دیابتی فعال می‌کند. که معمولا این واکنش بعد از مصرف دارو ایجاد می‌شود. همچنین تحقیقات نشان داد که زردچوبه فقط برای کاهش دردهای دیابتی نیست بلکه باعث کاهش درد در موارد زیر نیز می‌شود.

- بهبود زخم

- درد ناشی از سوختگی

- درد پس از عمل

- درد آرتروز ناشی از التهاب

-  درد نوروپاتیک ناشی از صدمات عضلانی

جالب توجه است که کورکومین در درمان افسردگی‌های ناشی از دردهای مزمن نیز موثر است. در یک مطالعه حیوانی نشان داد که مصرف دوز بالایی از کورکومین باعث کاهش علائم افسردگی ناشی از درد در میان آن‌ها شد.

10- کمک به سم زدایی و پاکسازی بدن

یکی از مزایای مهم زردچوبه توانایی آن در سم‌زدایی بدن است. شما هر روزه در معرض انواع آلودگی‌ها، نگهدارنده‌ها، سموم زیست محیطی و غذایی قرار می‌گیرد. این مواد باعث ایجاد رادیکال‌های آزاد در بدن و در نتجیه ایجاد التهاب همراه است که در دراز مدت می‌تواند منجر به بیماری‌های مختلف من جمله سرطان شود.

بیشترین سم‌زدایی در داخل کبد صورت می‌گیرد. اما به دلیل اینکه امروزه این سموم به مقدار زیادی وارد بدن ما می‌شود کبد به تنهایی توانایی پاکسازی بدن از این سموم را ندارد. به همین دلیل باید با استفاده از گیاهان دارویی و ادویه‌جات کبد را در این امر مهم یاری کرد. یکی از این ادویه‌جات زردچوبه است که دارای خواص آنتی اکسیدانی فراونی است و می‌تواند در مقابله با این سموم به خوبی عمل کند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

فروشگاه اینترنتی ادویه و گیاهان دارویی عطارمارت

فروشگاه اینترنتی گیاهان دارویی

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]