درویشی در نشست خبری سرپرست اداره کل آموزش فنی ‌‌و حرفه‌ای مازندران:

۷۵ درصد مخاطبان آموزش‌های فنی‌ و‌ حرفه‌ای و مهارتی جوانان هستند

کد: 13970431306478803

https://goo.gl/h49mn4

، ساری ، (اخبار رسمی): سرپرست اداره کل آموزش فنی‌ و ‌حرفه‌ای مازندران گفت: ۷۵ درصد مخاطبان آموزش‌های فنی‌ و‌ حرفه‌ای جوانان هستند، از ۷۵ هزار نفری که آموزش‌های مهارتی را طی کرده‌اند، ۵۸ هزار نفر جوان بوده‌اند.

۷۵ درصد مخاطبان آموزش‌های فنی‌ و‌ حرفه‌ای و مهارتی جوانان هستند
۷۵ درصد مخاطبان آموزش‌های فنی‌ و‌ حرفه‌ای و مهارتی جوانان هستند

* توجه به دو موضوع بیکاری و اشتغال در سازمان آموزش فنی ‌و ‌حرفه‌ای در اولویت است

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای مازندران، سید حسین درویشی سرپرست این اداره کل در نشست خبری با اصحاب رسانه مازندران به مناسبت هفته ملی مهارت، ضمن بیان اینکه توجه به دو موضوع بیکاری و اشتغال در سازمان آموزش فنی ‌و ‌حرفه‌ای در اولویت است، اظهار کرد: در شرایط کنونی و با توجه به شعار سال مبنی بر حمایت از کالای ایرانی، سازمان آموزش فنی‌ و ‌حرفه‌ای نقش متفاوت‌تری را نسبت به سال‌های گذشته دارد.

او با اشاره به اینکه امروز تأثیر مشکل اقتصادی بر سفره‌های مردم، اثرات اجتماعی نیز به دنبال خواهد داشت، افزود: افزایش نرخ بیکاری، کاهش اشتغال، کاهش رونق کسب‌وکار که از جمله تهدیدات فضای تحریم است، در سازمان آموزش فنی‌‌و‌‌حرفه‌ای می‌تواند تبدیل به فرصت شود و براساس نیاز جامعه و آمایش سرزمینی، آموزش‌های مهارتی این سازمان ارایه شود.

سرپرست اداره کل فنی ‌‌و حرفه‌ای مازندران با اشاره به فعالیت ۲۰ مرکز آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای دولتی استان،‌ سهم نفر ساعت این اداره کل بر اساس تعهدی که به آن سپرده شده را شش میلیون و ۲۶۷ هزار نفر ساعت اعلام کرد و گفت: عملکرد آموزش فنی و حرفه ای مازندران شش میلیون و ۸۶۱ هزار نفر ساعت با رشد ۱۱۰ درصد عملکرد نسبت به تعهد بوده است.

درویشی تعداد حرفه‌های آموزش داده شده در سال ۹۶ را ۷۸۲ حرفه شامل سه هزار و ۲۰۶ دوره آموزشی اعلام و تصریح کرد: در بخش کارآموزی آزاد، 6 میلیون و ۹۴۶ هزار نفر ساعت در مازندران با برخورداری از ۹۰۰ آموزشگاه آزاد و بیش از یک‌هزار مربی فعال در بخش خصوصی آموزش داده شدند.

او ضمن اشاره به فعالیت ۱۷۶ کارگاه آموزشی و ۲۲۲ مربی فعال در بخش دولتی، بیشترین خوشه‌های فعال در بخش دولتی را کشاورزی، صنعت و خدمات برشمرد و خوشه فعال در بخش خصوصی را خدمات اعلام کرد.

این مسئول ۷۵ درصد مخاطبان آموزش‌های فنی‌ و‌ حرفه‌ای و مهارتی را جوانان برشمرد و گفت: از ۷۵ هزار نفری که آموزش دیده‌اند، ۵۸ هزار نفر جوان بوده‌اند.

درویشی با بیان اینکه براساس تعهد سازمان باید آزمون چهار مرکز به صورت آنلاین برگزار شود، گفت: اکنون در ۱۷ مرکز مازندران آزمون به صورت آنلاین برگزار می‌شود و تا پایان سال جاری تمامی مراکز مجهز خواهند شد.

او به کسب مدال برنز در المپیاد جهانی مهارت در رشته تاسیسات اشاره کرد و افزود: در سال جاری نیز در مسابقات جوشکاری بین‌المللی که در کشور چین برگزار شد کارآموز مازندران در رشته جوش مدال نقره را کسب کرد.

وی به انعقاد تفاهم‌نامه با نیروهای مسلح اشاره کرد و گفت: سربازان نظام وظیفه به موازات دریافت کارت پایان خدمت، یک دوره آموزشی فنی‌ و مهارتی را می‌گذرانند که در استان مازندران با رویکردی متفاوت پیش از فراگیری مهارت شغلی، یک دوره آموزش کسب‌وکار و کارآفرینی را طی کرده تا برای شرکت در دوره‌های مهارتی و بازار اشتغال از آمادگی بیشتر برخوردار شوند.

درویشی با اشاره به طرح ایران مهارت، گفت: این طرح در پایان سال ۹۶ مصوب شده است که استان مازندران در تدوین و تصویب آن پیشرو بوده است.

او افزود: یکی از اهداف این طرح آموزش مهارت فنی‌ و ‌حرفه‌ای به دانش آموزان در کنار آموزش نظری است که از اول اردیبهشت اولین دوره آن در ۹ شهرستان و ۴۵ کارگاه استان برگزار شد و از ابتدای مهر ماه امسال در مقطع متوسطه دوم نیز برگزار می‌شود.

سرپرست اداره کل آموزش فنی‌ و حرفه‌ای مازندران به آگاهی‌بخشی به خانواده‌ها در هدایت تحصیلی دانش آموزان اشاره کرد و گفت: هدایت تحصیلی نباید محدود به رشته‌های نظری شود زیرا در کشورهای پیشرفته دانش آموزان با مهارت‌های حوزه فنی‌ و‌ حرفه‌ای علاوه بر دروس نظری آشنا می‌شوند و آن را برای کسب و کار فرا می‌گیرند.

او اضافه کرد: مرکز هتل‌داری رامسر، تاکنون ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و در صورت امکان در هفته دولت و یا نهایتا تا پایان سال ۹۷به بهره‌برداری می‌رسد.

درویشی به تدوین استانداردهای آموزشی در سال ۹۷ اشاره و بیان کرد: اولین استاندارد آموزشی، استاندارد دکل‌بندی بود که در اردیبهشت تدوین شد و در شهرستان گلوگاه که شهر دکل‌بندان استان و ایران است، با ۱۲۰ ساعت آموزش عملی و 4۰ ساعت آموزش تئوری آغاز شد.

او سه طرح تدوین سند مهارت آموزش فنی و مهارتی، سند مهارتی ویژه بانوان و نقش فناوری نوین در توسعه آموزش فنی ‌و ‌حرفه‌ای اشاره کرد که تا پایان آبان‌ماه آماده خواهد شد.

درویشی تعهد اداره کل فنی‌حرفه‌ای مازندران در سال ۹۷ را6280000 نفر در بخش خصوصی اعلام کرد و گفت: تعهد این استان در بخش خصوصی نیز 8500000 نفر است.

لازم به ذکر است پیش از انجام این نشست خبری، خبرنگاران در معیت هوشنگ علیزاده ریس مرکز آموزش فنی و حرفه ای 22 بهمن ساری از برخی کارگاههای آموزشی بازدید کرده و در جریان روند آموزشی این کارگاه‌ها قرار گرفته‌اند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

روابط عمومی اداره کل آموزش فنی وحرفه ای استان مازندران

روابط عمومی اداره کل آموزش فنی وحرفه ای استان مازندران

منتشر شده در سرویس:

علم و آموزش

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.