کد: 139709193327010280

والدین بخوانند

چگونه با کودکان لجباز رفتار کنیم؟

کد: 139709193327010280

https://goo.gl/zY69FL

، تهران , (اخبار رسمی): لجبازی کودک هر علتی که داشته باشد، نباید باعث شود دائما واهمه داشته باشید که در صورت عمل نکردن به یکی از تقاضاهای کودک لجباز صحنه‌ای چون کوبیدن خودش به زمین و جیغ و فریاد او روبرو می‌شوید. می‌توانید اینگونه رفتارها را با برخورد و واکنش درست در هنگام بروز و بعد از آن تغییر دهید.

چگونه با کودکان لجباز رفتار کنیم؟
چگونه با کودکان لجباز رفتار کنیم؟

علل لجبازی در کودکان

اغلب اوقات لجبازی کودکان هدف‌دار است و اگر کودک لجباز بداند که با کج خلقی به آن هدف نمی‌رسد، احتمال کمی دارد که به این کار مبادرت کند. البته گاهی اوقات کودکان فقط به این دلیل لجبازی می‌کنند که بیش از حد خسته و یا به شدت از نظر روحی برانگیخته شده‌اند ولی نمی‌توانند احساسات‌شان را به درستی بروز دهند. گاهی هم کودک وقتی نمی‌تواند کاری را که بسیار دوست دارد، به درستی انجام دهد ناراحتی و ناامیدی خود  را با عصبانیت و لجبازی نشان می‌دهد. به هر حال، علت بروز لجبازی کودکان هر چه باشد اینگونه رفتارها اصلا پذیرفتنی نیست. کودک باید دریابد که چنین رفتارهایی درست و شایسته نیستند و با به کارگیری آنها راه به جایی نمی‌برد.

به بداخلاقی‌های کودک لجباز بی اعتنایی کنید

این روش سریع‌ترین راه خلاصی از کج خلقی‌های کودک لجباز است. زیرا هدف اصلی بیشتر این رفتارها جلب توجه بزرگترها است و نه چیز دیگر. نمی‌توان برای کودکی که در حال داد و فریاد است، دلیل و منطق آورد، بنابراین تلاش هم نکنید. از محل دور شوید. وقتی می‌بینید کودک در حال جیغ و فریاد است، به کار خود بپردازید. اگر با کسی صحبت می‌کنید، به صحبت خود ادامه دهید. اگر خطری متوجه کودک نیست می‌توانید از اتاق بیرون بروید و البته باید وضعیت را زیر نظر داشته باشید. وقتی از اتاق بیرون می‌روید ممکن است او به دنبال شما بیاید چون به شنونده نیاز دارد! اگر این اتفاق افتاد بدانید که کارتان را خوب انجام داده‌اید و در مسیر درستی قرار گرفته‌اید. آواز بخوانید، رادیو یا تلویزیون را روشن کنید، بنشینید و مشغول مطالعه شوید و یا شروع به پختن شام کنید. مراقب باشید که اصلا به کودک نگاه نکنید، چون حتی یک نیم نگاه هم می‌تواند قطع شدن سر و صدا را به تعویق بیندازد.

کودک لجباز را به محل دیگری ببرید

برای تقویت رفتار درست در کودک‌تان از تحسین و یک روش پاداش‌دهی استفاده کنید: برای مثال وقتی کودک لجباز  بداخلاقی نمی‌کند و جیغ نمی‌کشد به او توجه بیشتری کنید. اگر می‌پندارید لجبازی کودکان برای جلب توجه بوده است، وقتی لجبازی نمی‌کند به آنها توجه نشان دهید.

همچنین می‌توانید در یک تقویم تعداد روزهایی را که کودک خوش اخلاق بوده، مشخص کنید تا هم شما و هم کودک یادتان بماند که خوش رفتاری چقدر مهم است. به کودک برای رفتار خوب و همکاری پاداش دهید.

اجازه ندهید کودک از لجبازی و گریه به عنوان وسیله‌ای برای شانه خالی کردن از بار مسئولیت استفاده کند. جالب است بدانید که کودکان چقدر زود می‌آموزند که جیغ کشیدن و بد اخلاقی آنقدر پدر و مادر را آشفته می‌کند که یادشان می‌رود چه کاری به او محول کرده بودند! اجازه ندهید لجبازی کودکان، پاسخ‌های «بله» و «خیر» شما را تغییر دهد.

به کودک لجباز بفهمانید که وقتی حرفی می‌زنید تصمیمتان همان است که گفتید و آن را تغییر نخواهید داد. وقتی تمام راه‌ها با شکست روبرو شوند: در این صورت امکان دارد عوامل زمینه‌ای دیگر باعث این رفتار شده باشند.

علاقه‌مندان جهت مطالعه بیشتر می‌توانند به سایت بیچشک مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بیچشک

بیچشک مجله الکترونیکی است در حوزه سلامت ، زیبایی و موفقیت افراد که با رویکرد بالا بردن سطح اطلاعات عموم جامعه در حوزه سلامت جسمی و روحی تلاش می کند و هر روزه مطالب مفیدی را از منابع معتبر ذکر شده در انتهای مطالب به مخاطبان خود عرضه می کند.

منتشر شده در سرویس:

روانشناسی و موفقیت