اطلاعات تماس
  • 021448*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 13971006336099950

نشانه‌های طلاق عاطفی چیست؟

کد: 13971006336099950

https://goo.gl/tBr1nD

، (اخبار رسمی): طلاق عاطفی یک واکنش و مکانیسم روانشناسی است که برخی از همسران بعد از احساس عدم موفقیت در ازدواج خود و مورد تهدید جسمی یا روحی قرار گرفتن از طرف همسر خود بروز می‌دهند. وقتی شخصی از همسر خود طلاق عاطفی می‌گیرد، در واقع احساسات و عواطف خود را از او دریغ می‌کند.

نشانه‌های طلاق عاطفی چیست؟
نشانه‌های طلاق عاطفی چیست؟

تعریف طلاق عاطفی

برای برخی از زوجین، طلاق عاطفی معمولا قبل از اقدام به طلاق اتفاق می‌افتد. در برخی از زوجین نیز ممکن است تا بعد از تقاضای طلاق این احساس دریغ عاطفی اتفاق نیافتد. بنابر آمار منتشره از مراکز مشاوره خانواده و طلاق، اکثر طلاق‌ها یک طرفه هستند به این معنی که یا طلاق از طرف مرد اتفاق می‌افتد و یا از طرف زن و به ندرت دیده می‌شود زن و مرد برای تصمیم به طلاق توافقی مشترک داشته باشند.

نشانه‌های طلاق عاطفی چیست؟

به طور طبیعی، زن یا مردی که احساسات و عواطف خود را از همسرش دریغ کرده  تصمیم به طلاق می‌گیرد. در واقع او در زندگی از همسرش طلاق عاطفی گرفته و حالا قصد دارد از طریق قانونی اقدام به طلاق کند. برخی از زوجین قبل از رسیدن به این نتیجه که طلاق آخرین راهکار برای پایان دادن به مشکلات زناشویی خود است، شاید برای چند سال درگیر احساس دلتنگی حاصل از طلاق عاطفی شوند.

زن یا شوهر ممکن است به دلایل مختلفی از همسر خود فاصله عاطفی بگیرد و به اصطلاح تصمیم به طلاق عاطفی کند. اغلب، تصمیم به طلاق عاطفی یک روش روحی و روانی قاطعانه است که به زن یا شوهر اجازه می‌دهد حریم خود را در مواقعی که احساس می‌کنند از طرف همسر خود آسیب دیده و یا محیط خانواده بعد از ازدواج دیگر برای او امن نیست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طلاق عاطفی به فرد کمک می‌کند تا وقتی بعد از ازدواج با شرایط عاطفی طاقت‌فرسا مواجه شد، از لحاظ روانشناسی و روحی احساس امنیت کند. اصولا برای برخی، طلاق عاطفی قبل از اقدام به طلاق قانونی اتفاق می‌افتد زیرا زن یا شوهر احساس می‌کنند برای حفظ سلامت روانی و جسمی خود در برابر مشکلات بعد از ازدواج باید از لحاظ عاطفی از همسر خود فاصله بگیرند.

در روانشناسی به فردی که همسرش او را طلاق داده و بعد از طلاق از لحاظ عاطفی و روحی احساس به هم ریختگی می‌کند، همسر متروکه نامیده می‌شود. فارغ از نوع برخورد با این احساسات، باید این واقعیت را پذیرفت که آن شخص هم اکنون یک فرد مطلقه است و مثل سابق متاهل نیست. اگرچه طلاق عاطفی در هر دو جنس زن و مرد بعد از ازدواج مشاهده شده اما این اتفاق معمولا اغلب در زنان شایع است.

یک مشاور خانواده، خصوصیات رفتاری زن یا شوهر خواستار طلاق را بدین شرح توصیف می‌کند:

بعد از صرف سال‌ها تلاش برای برقراری ارتباط مناسب با همسر هم اکنون نا امید و دلسرد است و دیگر علاقه‌ای به ادامه گفتگو با همسر برای حل مشکلات زناشویی خود را ندارد.

مدت زمان زیادی را دور از خانه سپری می‌کند تا با همسر و تجربه تلخ حاصل از عدم دستیابی به ازدواج موفق کمتر روبرو شود.

خشمگین و بی‌قرار است.

از تلاش همسرش برای نجات زندگی مشترک و ازدواج خود اظهار رنجش و تنفر می‌کند.

می‌خواهد فرایند درخواست طلاق او هرچه سریع‌تر پیش رود.

این مشاور خانواده همچنین خصوصیات رفتاری فردی که از طرف همسر خود ترک شده را بدین صورت توصیف می‌کند:

در حالی‌که بسیار از تجربه درخواست طلاق همسرش شوکه شده، باور ندارد در ازدواج آنها مشکلی وجود داشته است به دنبال راهی برای حفظ ازدواج و نجات زندگی مشترک است.

از لحاظ عاطفی احساس دلبستگی شدیدی می‌کند و اغلب با التماس از همسر خود فرصت دیگری را می‌طلبد.

رفتارهای عجیب و غریب مانند اذیت و آزار از خود نشان می‌دهد.

احساس اضطراب و ترس از تنها ماندن در زندگی آینده را می‌کند.

از هر تلاشی برای توقف روند طلاق و بازگشت به همسر و حفظ ازدواج خود دریغ نمی‌کند.

اعمال کنترل بر احساسات خود

به گفته یک متخصص روانشناس بالینی، میل ذاتی فردی که توسط همسرش ترک شده، در دست گرفتن و کنترل شرایط زندگی خود است. این مشاور خانواده معتقد است افراد مطلقه معمولا قادر به مشاهده علائم هشدار دهنده در زندگی نیستند. علامت‌هایی که نشان می‌دهد ازدواج و زندگی او در معرض خطر است و نمی‌داند چگونه به این تهدید پاسخ موثر و مناسبی بدهد. در نتیجه، به گونه‌ای رفتار می‌کند که همسر خود را بیشتر از خود می‌رنجاند و دور می‌کند.

افرادی که از لحاظ عاطفی از طرف همسر خود ترک شده‌اند می‌خواهند چیزی بگویند یا کاری بکنند تا همسر خود را به ازدواج برگردانند. به دلیل ترس و غم حاصل از دست دادن کسی که دوستش دارند ممکن است در طول دوره طلاق عاطفی شروع به مشاجره و دعوا با همسر خود کنند که به عقیده این روانشناس، چنین رفتاری اصلا ضروری نیست.

تمرکز بر روی کنترل احساسات خود به آنها کمک خواهد کرد تا به سادگی فرایند جدایی عاطفی از همسر خود را طی کنند. در عوض، آنها قادر خواهند بود تا راه خود را برای فرایند طلاق قانونی آسان‌تر طی کنند. همچین توصیه می‌شود به منظور آگاهی بیشتر از نشانه‌های طلاق عاطفی، ریشه‌یابی، درمان و راهکارها حتما از یک مشاوره خانواده یا روانشناس راهنمایی و کمک بگیرند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
  • 021448*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

روانشناسی و موفقیت