اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13971015338107159

مطالعه موردی: مطالعات تحلیل بازار برای ایجاد امکانات ورزشی در شهر براندون امریک

تحلیل بازار مطالعات امکان سنجی در پروژه‌های گردشگری، تفریحی و ورزشی

کد: 13971015338107159

https://goo.gl/Vk2coF

، تهران , (اخبار رسمی): در این نوشته سعی شده که نمونه‌هایی از مطالعات بازار انجام شده در کشورهای خارجی برای پروژه‌های عملی بررسی شود و روند انجام کار، محتویات و نتایج کار به صورت مکتوب ثبت شوند تا بتوانند الگوی عملی برای پروژه‌های داخلی باشند.

 تحلیل بازار مطالعات امکان سنجی در پروژه‌های گردشگری، تفریحی و ورزشی
تحلیل بازار مطالعات امکان سنجی در پروژه های گردشگری، تفریحی و ورزشی

چه در حال شروع یک کسب‌و ار جدید باشید و چه در حال بررسی کسب‌وکارهای موجود، باید حداقل سالی یک‌بار، بازار را تجزیه و تحلیل کنید. بازار‌ها تغییر می‌کنند

در بررسی و مطالعات بازار طرح‌های امکان‌سنجی گردشگری، تفریحی، ورزشی و توریستی با فاکتورهای مختلف و متفاوتی روبرو هستیم که این طرح‌ها را از طرح‌های صنعتی متمایز می‌کنند. در طرح‌های گردشگری نوع محصول ارائه شده از جنس خدمات است و نیاز به این خدمات مانند نیازهای اساسی مثل غذا و دارو نیستند که مصرف‌کننده در هر شرایطی مجبور به استفاده از آنها باشد. برای مثال، احداث یک مجموعه ورزشی جدید در یک منطقه شهری، در ارتقای سطح ارائه خدمات ورزشی بسیار مهم و تأثیرگذار است و این در حالی است که ساکنان آن منطقه تا قبل از احداث آن مجموعه ورزشی نیازهای خود را به نحوی برطرف می‌کردند و نیازی به مجموعه جدید با امکانات متفاوت احساس نمی‌کردند. بنابراین، برای احداث مجموعه جدید باید بررسی شود که آیا تمایلی به استفاده از آن وجود خواهد داشت یا نه. به عبارتی، قبل از شروع و احداث یک طرح، باید از موفقیت آن طرح در آینده، تا میزان مورد قبولی اطمینان حاصل شود.

به دلیل رایج نبودن انجام مطالعات بازار روش‌مند و اصولی قبل از شروع پروژه‌ها در ایران، نمونه‌های مورد قبول و ارزشمند از این مطالعات بسیار کم و نادر هستند و این امر سبب می‌شود کسانی که نیاز به این مطالعات دارند، از منابع مناسب و کافی برای آگاهی از روند و چگونگی انجام آنها برخوردار نباشند. بنابراین، در این نوشته سعی شده که نمونه‌هایی از مطالعات بازار انجام شده در کشورهای خارجی برای پروژه‌های عملی بررسی شود و روند انجام کار، محتویات و نتایج کار به صورت مکتوب ثبت شوند تا بتوانند الگوی عملی برای پروژه‌های داخلی باشند. به این منظور، مطالعات تحلیل بازار برای ایجاد امکانات ورزشی در شهر براندون امریکا بررسی شده و مشخصات و نتایج این مطالعات بازار در ادامه بیان شده‌اند. همچنین در خلال متن به بیان اصول کلی انجام این مطالعات تا حد ممکن پرداخته شده است.

مشخصات کلی پروژه

مطالعات بازار انجام شده طی توافق دولت محلی شهر براندون با بخش مطالعات استراتژیک انجمن ملی کمیسیون‌های ورزشی (National Association of Sports Commissions-NASC) شهر سینسیناتی ایالت اوهایو بوده است. انجمن NASC بیش از 30 سال سابقه در برگزاری رویدادهای ورزشی و انجام مطالعات امکان‌سنجی مجموعه‌های ورزشی سرپوشیده و روباز دارند.

هدف اولیه این پروژه، بررسی این موضوع است که آیا امکان احداث یک یا چند مجتمع ورزشی در شهر براندون وجود دارد به نحوی که طیف وسیعی از استفاده کنندگان اعم از ساکنان شهر، گردشگران، برگزار کننده‌های رویدادهای ورزشی و اسپانسرها و تبلیغ کننده‌ها را به خود جذب کند یا نه؟
این مطالعات در فوریه 2014 در ایالات متحده امریکا انجام شده است.

مطالعه جمعیت هدف

در طرح مجتمع ورزشی براندون، عنوان شده که روند رشد جمعیت در شهر براندون با جمعیت 22 هزار نفری صعودی بوده در حالی که در شهر می سی سی پی که مرکز ایالت است این روند نزولی بوده است. این نشان می‌دهد که جمعیت شهرها در حال رفتن به حومه‌ها هستند و لزوم ساخت مراکز تفریحی ورزشی در شهرهای حومه‌ای بدین طریق اثبات می‌شود. همچنین در این مطالعات بازار گفته شده که متوسط درآمد مردم در شهر براندون 63 هزار دلار در سال است واین در حالی است که متوسط درآمد در کل ایالات متحده امریکا 58 هزار دلار در سال و در ایالت می سی سی پی 39 هزار دلار در سال است. بدین ترتیب، مشخص می‌شود که مردم شهر براندون از متوسط درآمد بالایی برخوردار هستند بنابراین مراکز تفریحی و ورزشی مورد استقبال آنها قرار خواهد گرفت.

محاسبه تقریبی میزان درآمدزایی پروژه

برای توضیح این بخش، به بیان چگونگی محاسبه تقریبی میزان درآمدزایی مجتمع ورزشی شهر براندون پرداخته شده است. تمامی آمار و اعداد ذکر شده، براساس مطالعات و آمارگیری‌های رسمی عنوان شده‌اند.

براساس مطالعات مشترک انجام شده در دانشگاه آریزونا با بخش مطالعات استراتژیک انجمن ملی کمیسیون‌های ورزشی (NASC)، 35 رویداد ورزشی که در 31 محله برگزار شده بودند، بررسی شدند و مشخص شد که در رویدادهای ورزشی، هر نفر روزانه حدود 100 تا 300 دلار خرج می‌کند و در طرح براندون این میزان 125 دلار برای هر نفر به صورت روزانه در نظرگرفته شده است. بنابراین، سناریوی محاسبه درآمد به صورت زیر خواهد بود:

• برای هر رویداد ورزشی، 100 تیم به مجموعه ورزشی می‌آیند.
• هر تیم ورزشی 15 بازیکن و تعدادی اعضای همراه دارد که شامل خامواده بازیکنان، دوستان و آشنایان هستند و این اعضای همراه معمولا حدود 35 نفر هستند. بنابراین به طور متوسط، اعضای یک تیم به همراه هیئت همراهشان 40 نفر در نظر گرفته شده است.
• هر تیم ورزشی، 3 شب در مجموعه ورزشی اقامت خواهند داشت.
• هر نفر روزانه 125 دلار برای اقامت، خوراک و خرید هزینه می‌کند.
• بنابراین هر تیم با اعضای 40 نفره و هر نفر 125 دلار، در روز 5000 دلار هزینه می‌کند. این مبلغ هزینه یک تیم در یک روز است.
• 100 تیم، 500000 دلار در یک روز هزینه می‌کنند.
• اگر تیم‌ها 3 روز بمانند، 1.5 میلیارد دلار هزینه کرده‌اند. بنابراین برای هر رویداد، 1.5 میلیارد دلار هزینه می‌شود.
• اگر در سال 10 رویداد برگزار شود، 15 میلیارد دلار در سال از هزینه کرد تیم‌ها به دست خواهیم آورد.

بر اساس مطالعات انجام شده توسط NASC، این عدد 1.7 میلیون برای هر رویداد برآورد شده است و 10 رویداد در سال با 1.7 میلیون درآمد، 22.5 میلیون درآمد خواهد داشت و اگر این روند برای 5 سال ادامه داشته باشد، 100 میلیون دلار در 5 سال درآمد خواهیم داشت که به این صورت، عقلایی بودن احداث این مجموعه ورزشی اثبات می‌شود.

نتیجه گیری و ارائه پیشنهادات

با بررسی تمامی جوانب موضوع مشخص می‌شود که سرمایه‌گذاری در بخش توسعه گردشگری، تفریحات، ورزش و گردشگری سبب رشد اقتصادی منطقه می‌شود و درهای پیشرفت اقتصادی را به روی محدوده باز می‌کند که در نهایت منجر به ارتقای کیفیت زندگی ساکنین آن محدوده خواهد شد.

بنابراین پیشنهاد می‌شود که جوانب مختلف ایجاد، توسعه و یا مشارکت در طرح‌های گردشگری بررسی شود و بر حسب مورد تصمیم‌گیری شود.

در طرح براندون میزان سرمایه در اختیار بررسی شده است؛ که با توجه به رقم مالیات‌ها این سرمایه 8 میلیون دلار بدون در نظر گرفتن کمک‌های دولتی است. سپس بررسی شده که ایجاد زمین‌های جدید تا چه میزان هزینه خواهد داشت و از طرفی، تعمیر و توسعه زمین‌های نامناسب موجود چه میزان هزینه دارند، و بعد از آن با توجه به هزینه‌ها و بودجه موجود، نتیجه‌گیری شده که چه تعداد زمین ورزشی جدید ساخته شود و چه تعداد از زمین‌ها بازسازی شوند. برای مثال بررسی شده است که هزینه احداث یک زمین چمن برای بیس بال حدود 500 هزار دلار هزینه خواهد داشت در حالی که تعمیر یک زمین موجود 150 هزار دلار هزینه در بر دارد. در نهایت در قسمت آخر بررسی مطالعات بازار، جدولی ارائه شده است که پیشنهادات احداث و یا توسعه با میزان هزینه‌ها ارائه شده است.

نوع اقدامهزینه مورد نیاز
بازسازی شیلوپارک2 میلیون دلار
تعمیر زمین سافت بال0.8 میلیون دلار
تعمیر و بازسازی1.4 میلیون دلار
تعمیرات محوطه0.275 میلیون دلار
احداث 4 زمین بیس بال جدید2 میلیون دلار
جمع کل6.475 میلیون دلار


مطلب فوق در موسسه مطالعات راهبردی سپینود شرق از مقاله National Association of Sports Commission-Feb 2014 ترجمه شده است. در ضمن مطلب فوق خلاصه ای از مطلب اصلی در سایت موسسه سپینود شرق است .

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سپینود شرق

سپینود شرق یک موسسه بخش خصوصی است که در سال 1385 با هدف ارائه خدمات مشاوره سرمایه گذاری و مشاوره صنعتی به کارآفرینان و سرمایه گذاران تاسیس گردید.ارائه ایده های سرمایه گذاری، مطالعه و استراتژی بازار، تدوین طرح توجیهی (امکان سنجی)، مشاوره جهت اخذ تسهیلات، تامین ماشین آلات و اجرای پروژه های صنعتی از جمله فعالیتهایی است که در سپینود شرق انجام می شوند. در واقع سپینود شرق تلاش کرده است تا در همه مراحل مختلف فرآیند سرمایه گذاری ازایده تا اجرا درکنار سرمایه گذاران و کارآفرینان و پشتیبان آنان باشد. حضور در مجامع علمی و تخصصی، اخذ گواهینامه های معتبر علمی و جهانی و انجام پروژه های متنوع در زمینه های مشاوره ای و اجرایی نشان دهنده شایستگی های سپینود شرق است .

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

گردشگری و میراث فرهنگی