اطلاعات تماس
  • 091977*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139801073577910797

شناخت انواع بواسیر داخلی و خارجی

بواسیر یا هموروئید چیست؟

کد: 139801073577910797

http://bit.ly/2IncLCL

، تهران , (اخبار رسمی): بواسیر یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقعدی است که انواع و درجات مختلفی دارد که علائم بواسیر در هر یک از انواع آن‌ها متفاوت است.

بواسیر یا هموروئید چیست؟ و شناخت انواع بواسیر داخلی و خارجی
بواسیر یا هموروئید چیست؟

بیماری هموروئید در اثر التهاب و کشیدگی مویرگ‌ها و رگ‌های خونی اطراف ناحیه مقعد به وجود می‌آید

بواسیر که با نام علمی هموروئید هم شناخته می‌شود یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقعدی است. علائم بواسیر مشخص و واضح است و در دسته بیماری‌های پر نشانه قرار می‌گیرد. در یک تعریف ساده و کوتاه بیماری هموروئید در اثر التهاب و کشیدگی مویرگ‌ها و رگ‌های خونی اطراف ناحیه مقعد به وجود می‌آید.

در اطراف مقعد تعداد بسیار زیادی مویرگ و رگ‌های خونی با فشار خون بالا وجود دارد که در هنگام دفع مدفوع برای دفع راحت‌تر می‌توانند تا حد زیادی منعطف شوند.

اگر این مویرگ‌ها و رگ‌ها در اثر فشار شدید و تحت کشش بیش از اندازه قرار بگیرند دچار آسیب می‌شوند. کشیدگی، التهاب و پارگی از عمده آسیب‌هایی است که در چنین شرایطی به وجود می‌آیند.

یکی از عمده علت‌های ایجاد چنین فشار زیادی ابتلا به یبوست است. یبوست باعث می‌شود که مدفوع بیش از اندازه سفت و سخت شود و به هنگام دفع با فشار زیادی از بدن خارج شود.

انواع بواسیر یا هموروئید

این بیماری انواع و درجات مختلفی دارد که علائم بواسیر در هر یک از انواع آن‌ها متفاوت است  و با توجه به این که رگ‌های کدام ناحیه از مقعد تحت فشار قرار گرفته‌اند و دچار آسیب شده‌اند به دو نوع کلی زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

  • بواسیر داخلی (Internal Hemorrhoids)
  • بواسیر خارجی (External Hemorrhoids)

بواسیر داخلی

این نوع بواسیر در کانال داخلی مقعد و در قسمت انتهایی رکتوم (راست روده ) بیشتر رخ می‌دهد. در بواسیر داخلی مویرگ‌ها و رگ‌های داخلی مقعد دچار کشیدگی و پارگی می‌شوند و به دنبال آن خونریزی آغاز می‌شود. به علت آنکه در قسمت‌های داخلی مقعد تعداد گیرنده‌های درد بالا نیست شخص به هنگام بروز با درد زیادی روبرو نمی‌شود ولی ممکن است به همراه دفع مدفوع خود خونریزی مشاهده کند. رنگ خونی که در این شرایط به همراه مدفوع دفع می‌شود روشن است. در هموروئید داخلی گاهی التهاب و از هم گسیختگی رگ‌ها به حدی بالاست که ممکن است در دهانه مقعد کاملا آن را احساس کرد.

بواسیر داخلی می‌تواند گاهی با خونریزی داخلی همراه باشد و از آنجایی که بدون درد است بسیاری از افراد تا مدت‌ها به بیماری خود پی نمی‌برد در نتیجه شخص پس از مدتی به یک‌باره با عوارضی مانند کم خونی شدید و فقر آهن مواجه می‌شود.

بواسیر خارجی

بواسیر خارجی در رگ‌های ناحیه ی خارجی مقعد رخ می‌دهد و بافت‌های خارجی آن را دچار تخریب می‌کند. در هموروئید خارجی به علت التهاب و پارگی رگ‌های اطراف مقعد بیرون‌زدگی‌هایی در اطراف سوراخ مقعد قابل مشاهده است که به آن ترومبوزه شدن می‌گویند. به علت تعداد زیاد گیرنده‌های دردی که در اطراف ناحیه خارجی مقعد وجود دارد، با درد بسیار زیادی همراه است و با هر بار دفع مدفوع خونریزی رخ می‌دهد.

علاوه بر موارد فوق یک تقسیم‌بندی دیگر هم برای این بیماری وجود دارد.

هموروئید بر حسب شدت التهاب‌ها و از هم گسیختگی رگ‌ها و بافت‌های اطراف مقعد هم می‌تواند دسته‌بندی شود. این تقسیم بندی به شرح زیر است:

بواسیر درجه 1: نوع خفیفی از بواسیر است که هیچ گونه بیرون زدگی در اطراف مقعد مشاهده نمی‌شود و فقط با کمی خونریزی ممکن است همراه باشد.

بواسیر درجه 2: نوعی بواسیر جزئی است که بیرون زدگی‌هایی در حین دفع مدفوع در اطراف مقعد به وجود می‌آید ولی خود به خود به درون مقعد باز می‌گردند.

بواسیر درجه 3: حالتی از بیماری بواسیر است که طی آن بیرون زدگی‌های اطراف مقعد به وسیله دست به درون مقعد بازگردانده می‌شود.

بواسیر درجه 4: پیشرفته‌ترین نوع بواسیر است که بیرون زدگی‌های شدیدی در اطراف ناحیه مقعد مشاهده می‌شود که با دست هم به داخل باز نمی‌گردند و به عمل جراحی نیاز دارد. به این حالت ترومبوزه شدن می‌گویند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کلینیک زارعی

اگر برای درمان بیماری هایی مثل هموروئید ( بواسیر )، شقاق ، فیستول و کیست مویی  به دنبال کلینیک مجهز و یک پزشک متخصص با تجربه و حرفه ای در این زمینه هستید کلینیک زارعی یکی از ایده آل ترین انتخاب هاست. ما فقط در کلام این را نمی گوییم که کلام ادعایی بیش نیست. آمار بالای درمان های موفق ما در کنار رضایت بالای بیماران و مراجعین به کلینیک ما گویای همه چیز است.

اطلاعات تماس
  • 091977*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان