اطلاعات تماس
  • 091977*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139801073578010797

شناخت علائم و نشانه‌های بواسیر یا هموروئید

کد: 139801073578010797

http://bit.ly/2Il5i73

، تهران , (اخبار رسمی): بواسیر یا هموروئید علائم و نشانه‌های مشخص زیادی دارد که خونریزی به دنبال دفع مدفوع از بارزترین علائم این بیماری است.

شناخت علائم و نشانه های بواسیر یا هموروئید در کلینیک زارعی
شناخت علائم و نشانه‌های بواسیر یا هموروئید

برخی از نشانه‌ها و علائم هموروئید مانند خونریزی با علائم سایر بیماری‌های گوارشی از جمله سرطان روده مشابه است

علائم و نشانه‌های بواسیر یا هموروئید

در صورتی که افراد از نشانه‌ها و علائم بواسیر آگاهی داشته باشند می‌توانند در ساده‌ترین و خفیف‌ترین مراحل این بیماری آن را به سادگی تشخیص دهند و درمان آن را آغاز کنند.

این بیماری علائم و نشانه‌های مشخص زیادی دارد و در دسته بیماری‌های پر نشانه قرار می‌گیرد ولی نکته‌ای مهم در این میان وجود دارد. دبرخی از نشانه‌ها و علائم هموروئید مانند خونریزی با علائم سایر بیماری‌های گوارشی از جمله سرطان روده مشابه است از این رو توصیه می‌شود در صورت مشاهده هر کدام از نشانه‌ها و علائم عمومی بیماری برای تشخیص دقیق‌تر و اطمینان بیشتر به پزشک متخصص هموروئید مراجعه کنند.

علائم و نشانه‌های کلی به شرح زیر است:

خونریزی به دنبال دفع مدفوع

یکی از شایع‌ترین و بارزترین علائم بواسیر مشاهده خونریزی به دنبال دفع مدفوع است. این خون به رنگ قرمز روشن است و با دفع مدفوع از مقعد خارج می‌شود. میزان خونریزی با توجه به میزان پیشرفت بیماری متفاوت است. این خونریزی در مراحل خفیف و ابتدایی بیماری به شکل قطره‌ای و در حجم کم است ولی با پیشرفت بیماری ممکن است میزان خونریزی افزایش یابد و در نتیجه با ادامه آن شخص در خطر ابتلا به کم خونی و فقر آهن قرار می‌گیرد.

درد

بسیاری از افرادی که به هموروئید مبتلا هستند درد شدیدی را در اطراف ناحیه مقعد خود حس می‌کنند که با نشستن‌های طولانی افزایش می‌یابد. همچنین این درد در مواقعی مانند دفع مدفوع می‌تواند شروع شود و در بواسیر خارجی میزان آن بسیار شدیدتر است.

خروج ترشحات لزج و چسبنده

افراد مبتلا به هموروئید گاهی به همراه مدفوع خود ترشحات لزج و چسبنده بی‌رنگی را ممکن است مشاهده کنند که به همراه مدفوع از مقعد خارج می‌شود. این ترشحات لزج در اثر کم کاری روده‌ها و ابتلا به یبوست مزمن در روده‌ها ایجاد می‌شوند.

بیرون زدگی‌های گوشتی

کشیدگی و التهاب رگ‌های ناحیه مقعد باعث می‌شود که عروق خونی این ناحیه متورم شود و با تجمع خون، بیرون‌زدگی‌هایی در اطراف دریچه مقعد به وجود می‌آید. این بیرون‌زدگی‌ها ظاهر بسیار ناخوشایند و ناراحت کننده‌ای دارند و از آنجایی که مشابه این بیرون زدگی‌ها در رابطه جنسی مقعدی هم ایجاد می‌شود، فرد همیشه از مطرح کردن آن حتی نزد پزشک خجالت می‌کشد.

سوزش و خارش

یکی از آزاردهنده‌ترین نشانه‌ها و علائم بواسیر احساس سوزش و خارش در ناحیه مقعد است که شخص با خاراندن آن می‌تواند شرایط را بدتر کند. این علامت بیشتر در هموروئید خارجی مشاهده می‌شود.

احساس دفع ناکامل مدفوع

با جمع شدن مدفوع در رکتوم و برخورد آن با کانال مقعدی که در حد فاصل دو دریچه داخلی و خارجی مقعد قرار دارد شخص نیاز به دستشویی احساس می‌کند. در حالت عادی و طبیعی این کانال باید به طور کامل مدفوع را تخلیه کند ولی در برخی مواقع مانند زمانی که شخص به هموروئید مبتلاست عضلات و عروق خونی این دریچه توانایی لازم برای تخلیه کافی مدفوع را ندارند و در نتیجه شخص با وجود دفع مدفوع احساس می‌کند که هنوز در رکتوم او مدفوع باقی‌مانده و همچنان به دستشویی نیاز دارد.

علت به وجود آمدن بواسیر یا هموروئید

اگر مویرگ‌ها و رگ‌های اطراف دیواره داخلی و خارجی مقعد تحت فشار و کشش بیش از اندازه قرار بگیرند در اثر تجمع خون و تورم، رگ‌ها دچار کشیدگی و التهاب می‌شوند. در برخی موارد که فشار شدیدتر باشد ممکن است پارگی و از هم گسیختگی در دیواره رگ‌ها به وجود آید که باعث ایجاد درد و خونریزی‌های شدیدی می‌شود. اما علت این امر از کجا ناشی می‌شود؟

علت بواسیر و دلایل ایجاد آن

یبوست

یکی از اصلی‌ترین دلایل به وجود آمدن هموروئید، یبوست است. یبوست در اثر کم تحرکی روده‌ها به وجود می‌آید و در نتیجه مدفوع به شدت سخت و سفت می‌شود. این مدفوع سخت و سفت هنگام دفع با فشار زیادی از مقعد خارج می‌شود و در نتیجه رگ‌های ناحیه مقعد دچار کشیدگی و التهاب می‌شوند. یکی از عمده‌ترین دلایل به وجود آمدن این بیماری، یبوست است.

کم آبی بدن

کم آبی بدن و عدم نوشیدن آب کافی (8 الی 9 لیوان در روز) می‌تواند بر روی سیستم گوارشی تاثیر بگذارد و به دنبال آن یبوست ایجاد می‌شود که زمینه ساز بروز بواسیر است.

بارداری و زایمان طبیعی سخت

یکی از مشکلاتی که مادران در دوران بارداری با آن روبرو می‌شوند بواسیر در بارداری است. این امر ناشی از افزایش وزن و فشارهایی است که در دوران بارداری به عضلات و نواحی تحتانی بدن مانند لگن و مقعد وارد می‌شود و در نتیجه این فشار زیاد هموروئید به وجود می‌آید. زایمان طبیعی سخت هم از مواردی است که می‌تواند زمینه ساز ایجاد این بیماری شود.

رژیم غذایی کم فیبر

فیبر یک ماده طبیعی بسیار مفید برای تنظیم حرکات روده‌ها، بهبود عملکرد سیستم گوارشی و جلوگیری از یبوست است. از غنی‌ترین منابع فیبر می‌توان به میوه‌ها و سبزیجات تازه اشاره کرد.

کم تحرکی

کم تحرکی و سبک زندگی ماشینی باعث ایجاد اختلال‌هایی در سیستم گوارشی و حرکات روده‌ها می‌شود که شخص را می‌تواند در خطر ابتلا به بواسیر قرار دهد.

رابطه جنسی مقعدی

یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد هموروئید می‌تواند رابطه جنسی مقعدی باشد. جدا از نگرش‌ها و تابوهایی که در این زمینه وجود دارد رابطه جنسی مقعدی می‌تواند اثرات منفی ومخرب زیادی را از خود برجای بگذارد که ابتلا به هموروئید یکی از آنهاست.

حمل و جابجایی اشیای سنگین

حمل و جابجایی اشیای سنگین و بیشتر از حد توان فیزیکی فردمی‌تواند آسیب‌های شدیدی به عضلات لگن و مقعد وارد کند و بواسیر را به دنبال داشته باشد.

چاقی و اضافه وزن

چاقی و اضافه وزن می‌تواند عوارض و مشکلات زیادی را به دنبال خود داشته باشد. چاقی می‌تواند بر سرعت حرکات روده‌ها تاثیرگذار باشد و از طرف دیگر بر نواحی تحتانی بدن مانند مقعد فشارهای زیادی وارد کند.

زور زدن و نشستن طولانی مدت در توالت

یکی از عواملی که می‌تواند زمینه‌ساز اصلی ایجاد بواسیر باشد زور زدن بیش از حد و نشستن طولانی مدت در توالت است که به هنگام ابتلا به یبوست بیشتر تکرار می‌شود.

اسهال و یبوست‌های مکرر و مزمن

اسهال و یبوست اگر تحت درمان قرار نگیرند و وارد مرحله مزمن شوند می‌تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشند. چنین حالتی در مبتلایان به بیماری سندرم روده تحریک‌پذیر بیشتر دیده می‌شود. بسیاری از افرادی که تجربه اسهال و یبوستهای مکرر و مزمن را دارند همزمان با آن به بواسیر مبتلا شده‌اند.

سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ یا کانسر کولون می‌تواند حرکات روده‌ها را دچار اختلال کند و در روند جذب و دفع مشکلات زیادی به وجود می‌آورد که در نتیجه می‌تواند منجر به ایجاد هموروئید شود.

ایستادن و نشستن طولانی

شغل‌های امروزی به علت نشستن‌های طولانی مدت افراد را بیشتر در معرض ابتلا به بواسیر قرار می‌دهد. طولانی ایستادن و طولانی نشستن می‌تواند حرکات روده‌ای را تحت تاثیر قرار دهد و بر مقعد فشارهای زیادی وارد کند که ابتلا به هموروئید را در پی دارد.

اختلالات کبدی

اختلالات کبدی می‌تواند بر عملکرد صحیح سیستم گوارش تاثیر بگذارد و در نتیجه نظم حرکت روده‌ها از بین می‌رود.

کهولت سن

کهولت سن باعث می‌شود که بسیاری از عضلات بدن از جمله عضلات مقعد توانایی کنترل خود را از دست بدهند و از طرفی استحکام دیواره رگ‌های بدن به مرور زمان کاهش می‌یابد که هر دوی این‌ها می‌تواند زمینه‌ساز بروز بواسیر باشد.

افزایش فشار خون در سیاهرگ‌های دستگاه گوارش

گاهی فشار خون داخل سیاهرگ‌های دستگاه گوارشی از جمله ناحیه مقعد بنا به علل متعددی افزایش می‌یابد و تجمع خون بیشتری در این نواحی دیده می‌شود.

مصرف مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکلی

مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکلی می‌توانند تاثیرات مخربی بر سیستم گوارشی و حرکت روده‌ها بگذارند و مشکلات زیادی را از جمله هموروئید به وجود بیاورند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کلینیک زارعی

اگر برای درمان بیماری هایی مثل هموروئید ( بواسیر )، شقاق ، فیستول و کیست مویی  به دنبال کلینیک مجهز و یک پزشک متخصص با تجربه و حرفه ای در این زمینه هستید کلینیک زارعی یکی از ایده آل ترین انتخاب هاست. ما فقط در کلام این را نمی گوییم که کلام ادعایی بیش نیست. آمار بالای درمان های موفق ما در کنار رضایت بالای بیماران و مراجعین به کلینیک ما گویای همه چیز است.

اطلاعات تماس
  • 091977*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان