اطلاعات تماس
 • 091977*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139803113728810797

رژیم غذایی پر فیبر برای پیشگیری و درمان بیماری بواسیر

کد: 139803113728810797

http://bit.ly/2QJrcDi

، تهران , (اخبار رسمی): فیبر غذایی، نوعی کربوهیدرات بر پایه گیاهی است که به حفظ سلامت دستگاه گوارش و جلوگیری از یبوست و در نهایت جلوگیری از بواسیر و شقاق کمک می‌کند.

رژیم مواد غذایی پر فیبر برای پیشگیری و درمان بیماری بواسیر و شقاق
رژیم مواد غذایی پر فیبر برای پیشگیری و درمان بیماری بواسیر و شقاق

مهم‌ترین علت بروز بیماری‌های مقعدی نظیر بواسیر و شقاق ابتلا به یبوست مزمن است زیرا عبور مدفوع سفت می‌تواند موجب آسیب به انتهای دستگاه گوارش شود در نتیجه با مصرف کافی فیبر می‌توان یبوست را کنترل کرد

فیبر غذایی یکی از مواد مغذی، مورد نیاز بدن است زیرا مصرف آن فواید مختلفی از جمله سلامت گوارش، حفظ سلامت قلب، کنترل قند خون، افزایش طول، کاهش حساسیت به خوراکی‌ها و … را برای بدن به همراه دارد. همچنین یکی از مهم‌ترین فایده این خوراکی پیشگیری از بیمار‌های رایج مقعدی مثل بواسیر و شقاق است.

فیبر غذایی چیست؟

فیبر غذایی نوعی کربوهیدرات بر پایه گیاهی است. این ماده مغذی بر خلاف سایر کربوهیدرات‌ها در بدن قابل هضم و جذب نیست و در دستگاه گوارش جمع می‌شود اما با این حال وجود آن به شدت برای تنظیم عمل‌کرد دستگاه گوارش ضروری است. فیبر فواید و تاثیرات جدی برای بدن به همراه دارد و مصرف آن برای همه افراد در تمام گروه‌های سنی توصیه می‌شود. از فواید فیبر برای بدن می‌توان به تنظیم فعالیت روده، کاهش وزن، تنظیم قند خون، کنترل کلسترول،کاهش خطر سرطان و … اشاره کرد.

انواع فیبرها

فیبر به دو دسته زیر تقسیم می‌شود:

 • محلول: این فیبر در آب حل شده و شامل پکتین، صمغ و موسیلاژ است. این فیبر قابلیت تبدیل به ژل را داشته و به عنوان قوام دهنده عمل و با کاهش گلوکز خون و کلسترول کمک می‌کند.
 • نامحلول: این نوع از فیبر خاصیت هیگروسکوپیک قوی داشته و می‌تواند مقدار زیادی آب را به خود جذب کند، از همین روی سرعت عبور مواد ازدستگاه گوارش را افزایش خواهد داد. این فیبر حجم مدفوع را افزایش داده و در جلوگیری از یبوست موثر است.

آشنایی با مواد غذایی حاوی فیبر

برخی از مهم‌ترین مواد غذایی حاوی فیبر عبارت‌ هستند از:

 • آووکادو (10.5 گرم فیبر در هر فنجان)
 • گلابی آسیای (5/5 گرم فیبر)
 • خانواده‌ بری‌ها مثل توت‌فرنگی، تمشک، بلوبری و…( در حدود 7 گرم فیبر)
 • نارگیل (7 گرم در هر فنجان)
 • انجیر (14.6 گرم فیبر محلول و نامحلول)
 • کنگر فرنگی (10 گرم فیبر)
 • نخود فرنگی (8.6 گرم فیبر در هر فنجان)
 • کلم بروکسل (5 گرم)
 • شلغم (5 گرم فیبر)
 • انواع حبوبات (هر فنجان در حدود 15 گرم) و ...

بدن چه مقدار به فیبر نیاز دارد؟

بر طبق اظهارات انجمن قلب آمریکا میزان فیبر در رژیم 2 هزار کالری در حدود 25 گرم است. البته نیاز روزانه به این ماده مغذی به عواملی مانند سن و جنسیت بستگی دارد به طور مثال نیاز روزانه زنان زیر 50 سال به فیبر در حدود 21 تا 25 گرم و مردان زیر 50 سال 30 تا 38 گرم است. هم‌چنین کودکان در سنین بین یک تا 18 سال به 14 تا 31 گرم فیبر در روز نیاز دارند.

فواید فیبر برای پیشگیری و درمان بیماری‌های بواسیر (هموروئید) و شقاق

یکی از مهم‌ترین اثرات مصرف فیبر بر روی بدن، حفظ سلامت دستگاه گوارش و جلوگیری از یبوست است. از آن‌جایی که فیبر در داخل دستگاه گوارش قابلیت هضم و جذب ندارد، در روده تجمع کرده و مقدار زیادی آب به خود جذب می‌کند  پس مصرف آن می‌تواند حجم مدفوع را افزایش دهد. در نتیجه عبور مدفوع حجیم‌تر و البته نرم‌تر از دستگاه گوارش مانع آسیب به آن می‌شود. مهم‌ترین علت بروز بیماری‌های مقعدی نظیر بواسیر و شقاق ابتلا به یبوست مزمن است زیرا عبور مدفوع سفت می‌تواند موجب آسیب به انتهای دستگاه گوارش شود در نتیجه با مصرف کافی فیبر می‌توان یبوست را کنترل و از بواسیر (هموروئید) و شقاق پیشگیری کرد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کلینیک زارعی

اگر برای درمان بیماری هایی مثل هموروئید ( بواسیر )، شقاق ، فیستول و کیست مویی  به دنبال کلینیک مجهز و یک پزشک متخصص با تجربه و حرفه ای در این زمینه هستید کلینیک زارعی یکی از ایده آل ترین انتخاب هاست. ما فقط در کلام این را نمی گوییم که کلام ادعایی بیش نیست. آمار بالای درمان های موفق ما در کنار رضایت بالای بیماران و مراجعین به کلینیک ما گویای همه چیز است.

اطلاعات تماس
 • 091977*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان