اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139803243761512020

بررسی سرگذشت‏‌نامه‌‏هاى عارفان و معتبرترین منابع آداب و اصول طریقت

کد: 139803243761512020

http://bit.ly/2RfvLVY

، قم , (اخبار رسمی): از مهم‏‌ترین سرگذشت‏‌نامه‌‏هاى عارفان و معتبرترین منابع آداب و اصول طریقت، قوت القلوب فی معاملة المحبوب و وصف طریق المرید الی مقام التّوحید در 3 جلد است که از منابع دست اول عرفان و تصوف بوده است.

قوت القلوب فی معاملة المحبوب و وصف طریق المرید الی مقام التّوحید، 3 جلد
از مهم‏‌ترین سرگذشت‏‌نامه‌‏هاى عارفان و منابع دست اول عرفان و تصوف و آداب و اصول طریقت بوده است.

کتاب قوت القلوب فی معاملة المحبوب تالیف ابوطالب مکی، از نخستین و مهم‏‌ترین سرگذشت‌‏نامه‌‏هاى عارفان و معتبرترین منابع آداب و اصول طریقت است که از دیرباز تاکنون جزو منابع دست اول عرفان و تصوف بوده است. این کتاب، دایرة المعارفی از معارف دینی با گرایش عرفانی و صوفیانه است. فصول ۲۳ تا ۳۲ به مباحث خاص عرفانی اختصاص دارد و بقیه کتاب درباره اعتقادات، اخلاقیات، احکام شرعی و عبادات است که البته با ذوق عرفانی تبیین شده است.

این کتاب را می‏‏‌توان جزء کتب حدیثی هم محسوب کرد، زیرا نویسنده به حدیث بسیار متکی است. برخی از محققان، روایات او را تضعیف کرده‏‌اند‏، اما واقعیت این است که در این کتاب هم روایات قوی و هم مرسل و مقطوع هست. در هر حال نمی‌‏‏توان به دلیل وجود معدود روایات غیرقابل قبول از اصل آن صرف نظر کرد. نویسنده آنچه در توان داشته به کار برده و کاستی‏‌های او در مقابل محسناتش اندک است. از سوی دیگر عارفان و نویسندگان دیگر مطالب او را تنقیح و گزینش کرده‌‏اند‏.

ابوحامد غزالی، بارها از ادعیه و احادیث و دیگر مطالب قوت القلوب استفاده می‏‏‌کند. تاثیرپذیری غزالی از قوت القلوب در کتاب احیاء علوم الدین و طرح مباحث مربوط به قلب با مبنای قوت القلوب به حدی است که می‏‏‌توان آن کتاب را شرحی بر قوت القلوب دانست. فصل سی و دوم (مقامات موقنین) مهمترین قسمت این اثر است که حاوی اصول و پایه‌‏های عرفان عملی اسلامی‏ است.

تکیه زیاد نویسنده بر توحید صفاتی و افعالی نشان دهنده روحیه و سلوک عرفانی و تجربیات عملی وی در زمینه‏ عرفان است. تکیه وی عمدتا بر روش پیامبر (ص) و صحابه است که گل سرسبد آنان امام علی است که از دیدگاه نویسنده جامع تمام کمالات همه صحابه است.

مترجم این اثر که خود از پژوهشگران برجسته عرفان اسلامی‏ است به خوبی توانسته از عهده ترجمه این متن کهن و مهم برآید. ترجمه به زبان فارسی روان و شیرین و اشاره به برخی از لغزش‏‌های تاریخی و روایی نویسنده از مهم‌ترین ویژگی‌‏های این چاپ است که در کنار نشر پاکیزه (تایپ، صفحه آرایی و…) آن قابل تقدیر است.

علاقهمندان برای خرید و دسترسی به کتاب ترجمه قوت القلوب فی معاملة المحبوب ابوطالب مکی می‌توانند به سایت فروشگاه اینترنتی انتشارات آیت اشراق به آدرس ayateeshraq.com مراجعه کنند.

 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

انتشارات آیت اشراق

کتابسرای اشراق در فضای لهیب طعنه‌ها و هجمه‌ها بر علیه کتب عرفانی و فلسفی در قم در سال ۱۳۷۲ تأسیس شد و بصورت تخصّصی در زمینه کتب عرفانی و فلسفی و اخلاقی شروع به فعالیت نمود و تلاش کرد دلبری این موضوعات را در عرصه فرهنگ پررنگ‌تر نماید. بعد از ۱۵ سال کسب تجربه در امر کتابفروشی در سال ۱۳۸۷ موفق به اخذ مجوز نشر به نام “آیت اشراق” با محوریّت کتب علوم عقلی و عرفانی شد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

نشریات و کتاب