اطلاعات تماس
  • 021966*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 13980513391939364

درمان بیماری‌های مختلف با بخور یا رایحه گیاهان دارویی

بخور درمانی چیست؟

کد: 13980513391939364

http://bit.ly/2KeaHxk

، تهران , (اخبار رسمی): بخور درمانی به روشی گفته می‌شود که بیمار با دریافت بخور آبی گیاهان دارویی مورد درمان قرار می‌گیرد. این نوع از درمان بیشتر برای درمان بیماری‌های مرتبط با سیستم تنفسی و بیماری‌های پوستی مورد توجه همه است و به علت امکان جذب دارو از شبکه مویرگی بینی امکان درمان بسیاری از بیماری‌ها با این روش وجود دارد.

بخور درمانی چیست ؟
درمان سرماخوردگی با بخور

بخور درمانی، بخور گرفتن و یا استفاده استنشاقی بخور از مسیر لوله‌های تنفسی را می‌توان یکی از روش‌های ورود و جذب مواد موثره گیاهی و یا مولکول شیمیایی به بدن دانست (Steam Inhalation). این روش از گذشته به عنوان یک روش مفید، موثر و کم خطر برای بهبود، درمان امراض مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. از دیگر کاربردهای استفاده استنشاقی بخور، پاکسازی سیستم‌های زیستی بدن است.

استفاده از روش‌های آروماتراپی (بخور درمانی) ابتدا در طبقه طب سنتی قرار گرفت، با پیشرفت و توسعه علوم و فون و شکل گیری طبقه بندی‌های مختلف و تخصصی‌تر شدن این طبقه بندی‌ها در سال 2002 بخور درمانی به عنوان یکی از متدهای طب مکمل در مجامع علمی جهان مطرح شد. در جدیدترین طبقه بندی‌ها از سال  2010 تاکنون این روش به عنوان یکی از روش‌های اثرگذار غیر تهاجمی در دسته علوم طب تلفیقی قرار گرفت.

از جمله مزایایی که برای این روش می‌توان بر شمرد عبارت اند از:

  • غیر تهاجمی بودن
  • سرعت بالای تاثیر دارو
  • جذب بی واسطه از طریق عروق، اعصاب، مخاط و پوست

تاثیر بخور درمانی

اثر بخشی این روش در درمان‌های علامتی و درمان‌های علتی سال‌هاست به اثبات رسیده و مطالعات و مقالات متعددی در این زمینه در حوزه‌های مختلف علوم پایه و پزشکی در نشریات عمومی و تخصصی به چاپ رسیده که اکثر این مقالات  حاصل مطالعات میدانی و کارآزمایی‌های بالینی هستند. در فرایند بخور درمانی تنها سیستم تنفسی درگیر نبوده و پوست صورت نیز به صورت گسترده با بخور دارویی در تماس است و این اتفاق باعث می‌شود که فرایند بخور درمانی باعث تاثیرات مطلوبی بر روی پوست صورت شود.

بیشینه بخور درمانی

همان طور که مطرح شد این روش یکی از روش‌های موثر در پاکسازی بدن است. از دوران قدیم علی الخصوص در طب سینایی ( برگرفته شده از حکمت ابوعلی سینا) بخور درمانی در کنار قی کردن، تعریق، ادرار یا بول، تنقیه یا حقنه به عنوان یک روش سم زدایی و پاکسازی موثر کاربرد داشته. به طور مثال استفاده از روش عنکباب (بخور درمانی) یکی از روش‌های خروج اخلاط دماغی است و باعث کاش دردهای مقطعی و مزمن دماغی (سر) می‌شده و نیز می‌تواند اخلاط عفونی حفرات سر (سینوس‌ها ) را خارج کند و مانع از رخداد این نوع سردرد شود و از ایجای بوی بد در لوله‌ها و حفرات تنفسی جلوگیری کند. در طب تلفیقی نیز این روش به عنوان روشی کارا، موثر و کم هزینه با درصد ریسک بسیار ناچیز و کمترین عوارض جانبی احتمالی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

البته بخور درمانی تنها شامل دریافت بخور از طریق مجرای تنفسی نبوده و بعضی از محققان این رشته قرار گرفتن در حمام‌های بخاردار مانند سونای بخار را نیز نوعی بخور درمانی به شمار می‌آورند. حضور در سونای بخار و حس آرامش حاصل از آن به خصوص وقتی از موادی چون ترکیبان نعنا ( منتول ) و اکالیپتوس در این محیط استفاده شود از تجربیاتی است که بیشتر افراد در زندگی خود داشته‌اند.

بخور صورت 

بخور درمانی کلینیکی و یا بخور درمانی در منزل عموما به صورت قرار دادن صورت بر روی دستگاه تولید کننده بخور گرم بوده و از این رو به بخور صورت معروف است. از فواید بخور صورت می‌توان به تاثیرات آن بر سیستم تنفسی، باز کردن گرفتگی‌های سیستم تنفس و ضد عفونی کردن مجراهای تنفسی نام برد.

خور گرم صورت همچنین می‌تواند بر روی پوست صورت تاثیرات چشمگیری داشته باشد. از فواید بخور گرم برای جوش صورت می‌توان به باز شدن مجاری پوستی و حذف باکتری‌های بی هوازی عامل ایجاد جوش‌های صورت نام برد. البته پیشنهاد می‌شود که از بخور آب به تنهایی استفاده نشده و ترکیبات گیاهی مناسب برای هر درمان را به بخور اضافه کرد.

فواید بخور گرم برای سرماخوردگی

خور گرم برای سرماخوردگی خوب است. سال‌هاست که همه در منزل اولین راه درمان سرماخوردگی را بخور می‌دانند. بخور اکالیپتوس، بخور منتول و حتی بخور شلغم از تجربیاتی است که همه در منزل خود داشته‌اند. بخور گرم می‌تواند موجب باز شدن مجاری تنفسی و ضد عفونی شدن این مسیر شود و همراه شدن این بخور با موادی مانند اکالیپتوس جهت کاهش التهابات تنفسی و از بین بردن میکروب‌های ساکن در مجاری تنفسی خواهد شد.

فواید بخور گرم برای پوست صورت

بخور گرم می‌تواند موجب تسریع جریان خون در پوست صورت، پاک سازی عمقی پوست صورت، ضد عفونی شدن پوست، حذف باکتری‌های بی هوازی موجود در حفرات پوستی و حذف سلول‌های مرده پوست شده و با همراه شدن این بخور با گیاهان دارویی تاثیرات شگفت انگیزی ایجاد کند.

به عنوان مثال یکی از بهترین راه‌های حذف جوش‌های سر سیاه استفاده از بخور گیاهان دارویی است. بخور صورت با بابونه یکی از بخورهای توصیه شده برای پاک سازی پوست است. همچنین بخورهایی مانند بخور گلاب یا بخور گل محمدی و یا ترکیبات بخور بابونه و گلاب از ترکیباتی هستند که در منابع مختلف در مورد خواص درمانی آنها صحبت‌های فراوان شده است. بایستی دقت داشته که دما، زمان و تعداد دفعات بخور درمانی و ترکیب مواد موثره موجود در این بخور از عوامل مهم درمان با بخور بوده و پیشنهاد می‌شود از ترکیبات اختصاصی تهیه شده در کلینیک آرامش که تحت نظر متخصص طب سنتی تهیه شده و اثر بخشی آنها اثبات شده است برای بخور درمانی استفاده شود. 

خدمات بخور درمانی کلینیکی

امروزه خدمات تخصصی بخور درمانی در کلینیک‌های تخصصی در سراسر جهان برای کنترل و درمان بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. مانند درمان سرماخوردگی، درمان سینوزیت،  درمان آلرژی، اختلالات خواب، اختلالات هورمونال عادت ماهانه، اختلالات گوارشی، اختلالات عصبی عروقی و درمان میگرن.

همچنین بخور درمانی را می‌توان در منزل توسط روش‌های سنتی و یا با استفاده از دستگاه بخور گرم صورت انجام داد. پیشنهاد می‌شود برای بخور درمان به کلینیک‌های تخصصی مراجعه شود. در این کلینیک‌ها دما، زمان و ترکیبات موجود در بخور بر اساس نیاز و علت مراجعه انتخاب شده و افراد تحت نظر کارشناسان متخصص در حوزه بخور درمانی فرایند درمان را طی خواهند کرد.

بخور درمانی کلینیکی با درمان در منزل تفاوت‌های بسیار زیادی دارد. در حال حاضر کلینیک‌های تخصصی برای انجام این روش درمانی در دنیا وجود دارند و به ارائه این خدمات مشغول هستند. در ایران نیز تعداد محدودی از کلینیک‌ها و مراکز درمانی به تجهیزات تخصصی آروماتراپی مجهز و این خدمت درمانی تخصصی را ارائه می‌دهند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کلینیک آرامش تهران

کلینیک آرامش تهران در سال 1388 با هدف درمان میگرن آغاز به کار کرد و پس از دستیابی به اهداف اولیه خود - درمان میگرن -فعالیت توسعه ای خود را به عنوان یک کلینیک چند منظوره ادامه داده و دامنه وسیعی از درمان ها را با محوریت درمان طبیعت محور مانند بخور درمانی، طب سوزنی و طب سنتی تحت پوشش قرار داده. همچنین در سال جاری بخش نوروسایکوتراپی با خدماتی چون مدیریت استرس به بخش های درمانی کلینیک افزوده شده است.

اطلاعات تماس
  • 021966*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

بهداشت و درمان | سلامت و زیبایی