اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139807014071112020

نگاهی به ترجمه رساله حکمی و عرفانی امام زاده زیدی طهرانی با نام گنج حکمت

کد: 139807014071112020

http://bit.ly/2kKuQ4d

، قم , (اخبار رسمی): کتاب حاضر از دو بخش «عرفان نظری» و «عرفان عملی» تشکیل شده است. آبشخور «عرفان نظری» این اثر، دو کتاب «حق الیقین» از شیخ محمود شبستری و «شرح فصوص الحکم» قیصری و اندکی هم «فتوحات مکیه» ابن عربی است و منابع «عرفان عملی» این اثر، دو کتاب «شرح منازل السایرین» از عبدالرزاق کاشانی و «اسفار» ملاصدرا است.

نگاهی به ترجمه رساله حکمی و عرفانی امام زاده زیدی طهرانی با نام گنج حکمت
کتاب گنج حکمت، ترجمه رساله حکمی و عرفانی حکیم و عارف بزرگ شیخ ابراهیم امام زیدی طهرانی می‌باشد.

حکیم متألّه جناب ابراهیم امام‌زاده زیدی طهرانی، از عرفای معاصر (متوفای ۱۳۱۵ شمسی) و از رجال عرصه معرفت است.

وی تحصیلات معقول را نزد محمدحسین عشقی شیرازی و علوم منقول را نزد استادان عصر، از جمله حاج شیخ فضل‌الله نوری به پایان رساند و به موازات آن برای سیر در عوالم روحی و تکمیل مقامات معنوی و وصول به عالم اعلای انسانیت از طریق مرحوم آخوند ملافتحعلی و آخوند ملاحسینقلی همدانی و آقامیرزا سیدعلی شوشتری (ره) از آقاسید بحرالعلوم (ره) کسب فیض و بعد از طی تمام منازل سالکان و وصول به مقام توحید در ماه ذیقعدة الحرام سال ۱۳۵۵ در طهران به ملکوت اعلی پیوست و بعد از رحلت با نظارت شیخ عبدالکریم حائری در قم، قبرستان نو، به خاک سپرده شد.

برخی از شاگردان مکتب او عبارتند از: میرزا عبدالکریم روشن طهرانی، شیخ علی محمد جولستانی تویسرکانی طهرانی، میرزا ابوالحسن توحیدی، طوطی همدانی، حاج اعتماد واعظ طهرانی، شیخ عبدالکریم حق‌شناس طهرانی، دکتر ابوالقاسم گرجی طهرانی و …

و اما تنها اثری که از جناب امام‌زاده زیدی در دست است، همین کتاب «رساله حکمی و عرفانی» است. این کتاب که یکی از آثار عرفانی است از دو بخش «عرفان نظری» و «عرفان عملی» ساختار و نظام یافته است.

مؤلف، در بخش «عرفان نظری» به عناوینی همانند: وجود، وجود مطلق، معرفة الله، جذب، ادراک فطری، ادراک عقلی، تجلّی، نبوت، انسان کامل، وحدت، کثرت، هویت مطلق، غیب مطلق، فعل اختیاری و… اشاره کرده و در قسمت «عرفان عملی» عناوینی مانند: سفرهای چهارگانه، محبت، برق، احوال آدمی در قیامت، پل صراط، بهشت، دوزخ، نفس آدمی و تکامل آن در علم و عمل، فنا، بقا، فقر، غنی، رضا، تسلیم را آورده است.

در پایان به حدیث شریف «حقیقت» که آن را حضرت امیرالمؤمنین (ع) به کمیل (ره) تقریر فرمود، اشاره کرده، شرحی کوتاه اما لطیف و عرفانی از این حدیث به دست داده است.

آنها که با عرفان و مباحث آن آشنا هستند، اعتراف خواهند کرد که مطالبی را که مؤلف در این کتاب آورده است، بسی مهم و در خور توجه است. از این رو شایسته است که خواندن این کتاب، مورد اهتمام بوده، مباحث آن، زاد و توشه‌ای برای سیر و سلوک به شمار آید.

آنچه در این اثر، مورد توجه است این است که در این کتاب، هیچ نشانی از عرفان نابخردانه‌ای که در آن، سلسله‌ای باطل و خرقه‌ای مستوجب آتش، به طور ضمنی ترویج میشود و رد پایی از تباهی‌هایی همانند مریدپروری و خویشتن را قطب و محور پنداشتن، به چشم نمی‌خورد و فقط عرفان صائب و مستقیم و بدون اعوجاج، بازتاب داده شده است.

علاقه مندان جهت دسترسی و خرید کتاب گنج حکمت (ترجمه رساله حکمی و عرفانی) می‌توانند به سایت فروشگاه اینترنتی انتشارات آیت اشراق به آدرس ayateeshraq.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

انتشارات آیت اشراق

کتابسرای اشراق در فضای لهیب طعنه‌ها و هجمه‌ها بر علیه کتب عرفانی و فلسفی در قم در سال ۱۳۷۲ تأسیس شد و بصورت تخصّصی در زمینه کتب عرفانی و فلسفی و اخلاقی شروع به فعالیت نمود و تلاش کرد دلبری این موضوعات را در عرصه فرهنگ پررنگ‌تر نماید. بعد از ۱۵ سال کسب تجربه در امر کتابفروشی در سال ۱۳۸۷ موفق به اخذ مجوز نشر به نام “آیت اشراق” با محوریّت کتب علوم عقلی و عرفانی شد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

نشریات و کتاب