اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13991116490067149

علت عرق کردن و درمان بوی بد بدن

کد: 13991116490067149

https://bit.ly/36LasEE

، کرج , (اخبار رسمی): عرق کردن یک واکنش طبیعی بدن نسبت به گرما است که می تواند موجب خنک شدن بدن گردد ولی گاهی وقت ها تعریق بیش از حد باعث دردسر می شود و بوی بد بدن براثر عرق کردن شما را وادار می کند دنبال علت عرق کردن و درمان آن بگردید. مطلب پیش روی شما به این مهم خواهد پرداخت.

علت عرق کردن و درمان بوی بد بدن
درمان بوی بد بدن سایت سلامت دات لایف

تعریق یک مکانیسم دفاعی محسوب می شود. بدن انسان در حالت طبیعی دمایی حدود ۳۷ درجه سانتی گراد دارد. مکانیسم بدن به گونه ای است که همیشه سعی دارد این دما را حفظ کند؛ یعنی دمای بدن در هوای سرد با لرزش و در هوای گرم با تعریق متعادل می شود تا به اندام های بدن آسیبی وارد نشود. البته دمای بدن فقط با سرد و گرم شدن هوا تغییر نمی کند، بلکه وقتی فرد غذا میخورد هم دمای داخلی بدن در اثر فعالیت های مرتبط با سوخت و ساز تغییر می کند و در بعضی از افراد غذا خوردن نیز توام با تعریق است، بنابراین نقش غدد عرقی فوق العاده مهم و حیاتی است.

هیپر هیدروزیسی یکی از علت های عرق کردن

اما غدد عرق هم ممکن است دچار اختلال در عملکرد شوند. حدود ۸-۷ میلیون نفر از جمعیت امریکا دچار تعریق بیش از حد یا «هیپر هیدروزیسی» هستند. معمولا این مشکل در سنین ۱۸ تا ۵۴ سال شیوع بیشتری دارد و موجب اشکالاتی در روابط اجتماعی فرد می شود و کیفیت زندگی اش را تحت تاثیر قرار میدهد. تعریق بیش از حد ممکن است اولیه و محدود یا ثانویه به یک علت خاص و سراسری باشد. (بعضی از بیماریها مثل سل، اندوکاردیت، بدخیمی ها، یائسگی، چاقی و اضافه وزن، مصرف بعضی از داروها و مصرف الکل که باعث گشاد شدن عروق می شود میتواند علت تعریق زیاد باشد.)

در نوع اولیه ممکن است غدد عرق ناحیه دست و پا یا زیربغل درگیر باشند ولی در نوع ثانویه غدد کل بدن فعال هستند. در نوع اولیه، اختلال غدد عرق از همان دوران بلوغ و بدون علت مشخصی شروع می شود. از آنجا که پوست مرطوب مستعد بیماری های پوستی است، این افراد بیشتر در معرض بیماری هایی مانند درماتیت و قارچ به خصوص در قسمت های چین دار بدن و … قرار دارند. عوامل ژنتیکی و فامیلی ممکن است در بروز بیماری هیپرهیدروزیس نقش داشته باشد. البته استرس نیز می تواند موجب افزایش تعریق شود و نوجوانان و جوانان هم اصولا قشری هستند که استرسی زیادی را تجربه می کنند.

علت بوی بد بدن چیست ؟

بعضی از افراد از بوی بد عرق شکایت دارند. عرق به خودی خود بویی ندارد و علت اصلی بوی بد عرق باکتری های روی پوست است. برای برطرف شدن بوی بد عرق افراد باید بیشتر بهداشت فردی خود را رعایت کنند. استحمام روزانه و استفاده از کرم های ضدباکتریایی و مام زیربغل تا حدود زیادی مشکل را حل می کند.

علت تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس) غدد عرق در لایه درم پوست قرار دارند و به وسیله اعصاب سمپاتیک کنترل میشوند. این غدد از طریق ترشح استیل کولین تحریک می شوند. افرادی که دچار تعریق بیش از حد هستند، فعالیت عصب سمپاتیک در آنها زیاد است ولی هر تعریقی را نباید به عنوان بیماری هیپر هیدروزیس تلقی کرد. بیمار حداقل باید ۶ ماه بدون علت خاصی تعریق زیاد را در ناحیه زیربغل یا دست ها و… تجربه کند.

درمان بوی بد بدن

گاهی تعریق در اثر افزایش فعالیت سمپاتیک است. تحقیقات زیادی در مورد تعریق زیاد که به خصوص در ناحیه زیر بغل هم بیشتر از نواحی دیگر شیوع دارد، انجام شده است. یکی از راه های درمان بوی بد بدن تجویز کرم الومینیوم کلراید ۲۵-۱۰ درصد موضعی است. در صورتی که بیمار به این روش درمانی پاسخ ندهد از بوتاکس نیز می توان برای حل مشکل استفاده کرد. روش دیگری که کمتر توصیه می شود، قطع عصب سمپاتیک با روش اندوسکوپی است. نوع دیگری از درمان لیزر درمانی است. لیپولیزر غدد زیر بغل را تخریب می کند و با کم شدن تعداد غدد میزان تعریق کمتر می شود ولی داروهای ضد تعریق اولین انتخاب هستند و در صورتی که بیمار با آنها احساس رضایت کند، درمانهای بعدی لزومی ندارند چون هر یک می توانند عوارضی خاص خود را داشته باشند. البته درمان موضعی در تعریق خفیف موثر است ولی گاهی تعریق آنقدر شدید است که برای کاهش آن راهی غیر از جراحی باقی نمی ماند.

انجام بعضی آزمایش ها الزامی است

سلامت دات لایف اضافه می کند که در بعضی موارد احتیاج به آزمایش هایی است تا معلوم شود فرد به بیماری داخلی دیگری مبتلا نیست چون همانطور که گفته شد، بسیاری از بیماری ها میتوانند باعث تعریق زیاد شوند. قطعا درمان بیماری زمینه ای میتواند مشکل تعریق را حل کند و نیازی هم به درمان های مربوط به غدد عرقی نیست.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سلامت دات لایف

سلامت دات لایف مجموعه ای است از مقاله ها، خبرها، برنامه های کاربردی، مقاله های علمی، متون معتبر صفحات اینترنتی، و تجربه های افراد متخصص، تهیه شده است و قرار است همراه شما باشد تا نوید یک زندگی سالم را برای مردم فارسی زبان، از هر قشر و هر فرهنگ، به ارمغان آورد. سلامت دات لایف در دو نسخه ی نمایشی در کامپیوتر شخصی و گوشی های موبایل هوشمند از اردیبهشت ماه 1394 فعالیت اینترنتی خود را آغاز کرده است ، در حالی که مطالعات اولیه و فعالیت این تیم، از مهر ماه 1393 آغاز شده بود. تیم سخت کوش و متخصص سلامت دات لایف در تلاش است تا یاری گر ایجاد یک جامعه مجازی، برای رفع تمامی نیازهای یک زندگی سالم، باشد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

علم و آموزش | بهداشت و درمان