اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950627128655609

در جهت پیشگری از حوادث طبیعی صورت گرفت

ساخت ماهواره سنجشی با طول موج مرئی

کد: 13950627128655609

https://goo.gl/bPHmuu

، تهران , (اخبار رسمی): رییس سازمان فضایی اظهار کرد: در حال برنامه ریزی برای ساخت و تکمیل ماهواره سنجشی با طول موج مرئی و همچنین رایزنی برای خرید تصاویر مورد نیاز هستیم تا با استفاده از آنها برنامه ریزی پیشگیرانه داشته باشیم.

ساخت ماهواره سنجشی با طول موج مرئی

به گزارش اخبار رسمی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ بهرامی، رییس سازمان فضایی ایران، فکر، برنامه ریزی و تلاش را از مهمترین مولفه های تحقق اقتصاد مقاومتی برشمرد و درباره مقاومتی بودن ذات سازمان فضایی گفت: باید تولید برخی فناوری ها در داخل انجام شود و دیگر فناوری ها را می توان در تعامل با کشورهای دیگر جذب و خریداری کرد؛ اما برای بهره گیری از آنها نیز باید آماده باشیم و این همان وجه مقاومتی بودن سازمان است.

عضو شورای تخصصی فناوری مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سرمایه گذاری هایی که تاکنون در این بخش انجام شده بیشتر در پرتاب و ساخت ماهواره بوده است زیرا این دو، پایه اصلی بقیه فناوری ها به شمار می آیند.

بهرامی به تلاش های انجام شده درباره تحقق دو مولفه پیش گفته اشاره کرد و ادامه داد: اکنون با توسعه چند سیستم پرتاب، خود را به چند صد کیلومتری مدار زمین رسانده ایم و با سفارش دادن و برنامه ریزی طراحی و ساخت ماهواره هم خود مان را از لحاظ دسترسی به استفاده از فضا پس از پرتاب کامل کرده ایم.

رییس سازمان فضایی ایران گفت: نیازهای ضروری کشور به استفاده از ماهواره را با تعامل از کشورهای دیگر برطرف و پروژه های ساخت و طراحی خود را نیز به طور مداوم پیگیری خواهیم کرد.

بهرامی دسترسی به ماهواره های مخابراتی و سنجشی را برای کشور بسیار ضروری توصیف کرد که سازمان فضایی درحال انجام اقدام های لازم در این زمینه است.

رییس ایرانی شورای سران سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه ساخت 2 نوع ماهواره مخابراتی و سنجشی را از برنامه های توسعه ای سازمان فضایی ایران برای تحقق اقتصاد مقاومتی برشمرد.

دبیرشورای عالی فضایی به برنامه ساخت ماهواره سنجشی اشاره کرد و بیان داشت: مزیت این نوع ماهواره در این است که با رصد تحولات زمین، قدرت برنامه ریزی برای مهار حوادث را افزایش می دهد؛ بویژه می توان از اطلاعات آن برای مقابله با آتش سوزی ها استفاده کرد.

به گفته وی، در بیشتر آتش سوزی ها پس از وقوع حادثه از وجود آن آگاه می شویم اما با استفاده از ماهواره های سنجشی زمانی از وقوع حادثه اطلاع می یابیم که مهار آن آسان تر و کم هزینه تر می شود.

رییس سازمان فضایی ایران مزیت های دیگر ماهواره های سنجشی را تشخیص میزان پیشرفت کویر های کشور، استفاده در کشت محصول های کشاورزی و... برشمرد و بیان داشت: در حال برنامه ریزی برای ساخت و تکمیل ماهواره سنجشی با طول موج مرئی و همچنین رایزنی برای خرید تصاویر مورد نیاز هستیم تا با استفاده از آنها برنامه ریزی پیشگیرانه داشته باشیم.

به گفته وی، برخی ماهواره ها مانند «آت.ست» و «شریف» از ماهواره های سنجشی محسوب می شود.

بهرامی ادامه داد: پیش بینی ما این است که امسال حداقل یک پرتاب خواهیم داشت اما برای پرتاب دوم یک رقابت سه گانه داریم و هر کدام از ماهواره ها که زودتر آماده پرتاب شد در مدار قرار می گیرد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به برنامه طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی سازمان اشاره کرد و گفت: بیشترین تلاش ها برای طراحی و ساخت ماهواره های مدارپایین قرار گرفته است زیرا این نوع ماهواره ها کاربرد بیشتری دارند.

به گفته وی، ماهواره های مخابراتی دو نوع است که نوع مدار پایین آنها از 300 کیلومتری تا 64 هزار کیلومتری را پوشش می دهد.

دبیرشورای عالی فضایی بر همکاری با سایر کشورها برای استفاده از فرصت های ایجاد شده تاکید کرد و افزود: خرید ماهواره ها مخابراتی افزون بر تلاش برای طراحی و ساخت این ماهواره ها ادامه دارد.

رییس سازمان فضایی ایران به تخصصی بودن فعالیت ها در این سازمان و نیز پیشرفت فناوری در این اشاره کرد و گفت: پیچیدگی کار و نیاز آن به سرمایه فراوان از دلایلی است که بخش خصوصی ایران را از فعالیت در این عرصه دور می کند.

بهرامی افزود: با هدف تشویق جوانان برای حضور در این عرصه مسابقه ماهواره دانشجویی مکعب ایرانی برگزار شد که با استقبال زیادی روبرو شد.

دبیر شورای عالی فضایی اضافه کرد: دانشجویان در این مسابقه به طراحی و ساخت ماهواره های کوچک اقدام می کنند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان گفت: ماهواره های دانشجویی به دلیل کوچک بودن کم هزینه است و پرتاب آنها به فضا بسیار ارزان تمام می شود؛ بنابراین می توانند برای اهداف کشور مؤثر باشند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان فضایی ایران

جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یکی ار معدود کشورهای منطقه خاورمیانه، از سابقه طولانی در زمینه ارتباطات ماهواره‌ای برخوردار است و از سال 1348 با عضویت در برخی از مجامع بین‌المللی مرتبط با فضا خود را به عنوان کشوری پیشرو در امر هوافضا به دنیا معرفی کرده است.پرتاب موفقیت آمیز ماهواره امید با ماهواره بر سفیر امید پرتابگر ساخت جمهوری اسلامی ایران،پرتاب کاوشگرهای 3،2،1 و 4 و محموله های زیستی با پرتابگرهای کامل بومی و ایرانی در راستای اجرای پروژه اعزام انسان به فضا،پرتاب موفقیت آمیز ماهواره رصد 1،پرتاب موفقیت آمیز ماهواره نوید علم و صنعت،طراحی وساخت چندین ماهواره که به زودی با پرتابگر های داخلی به فضا پرتاب خواهند شد،از جمله اهم فعالیت ها و پروژه هایی است که در حوزه فناوری فضای در حال انجام است .

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]