اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13970412303258549

بره موم چگونه موجب درمان بیماری‌ها می‌شود؟

کد: 13970412303258549

https://goo.gl/Fz2tmU

، اصفهان , (اخبار رسمی): بره موم یکی از پر فایده‌ترین و مغذی‌ترین محصولات زنبور عسل است که می‌تواند به عنوان یک مکمل گیاهی عمل کرده و یکی از نقش‌های مهم آن در کندو، ایجاد عایق برای درزها در ورود و خروج کندوها در فصل زمستان است.

بره موم چگونه موجب درمان بیماری ها می شود؟
بره موم

بره موم یکی از پر فایده‌ترین و مغذی‌ترین محصولات زنبور عسل است که می‌تواند به عنوان یک مکمل گیاهی عمل کند

بره موم یکی از پر فایده‌ترین و مغذی‌ترین محصولات زنبور عسل است که می‌تواند به عنوان یک مکمل گیاهی عمل کرده و البته ضمن فرآوری و آماده‌سازی به روش‌های گوناگون، خواص مختلف خود را نشان می‌دهد. به طور کلی بره موم که در اصطلاح به چسب زنبور شناخته می‌شود، یک ضد عفونی‌کننده تمام عیار و ارگانیک می‌دانند. چسب زنبور یا بره موم نقش بسیار مهمی در سلامت و کیفیت زندگی زنبورها ایجاد می‌کند و با الهام از همین ویژگی‌ها، از دیر باز مورد توجه اطبای سنتی و اجداد ما نیز بوده است. 

در ابتدا شیره و یا صمغ گیاهان به صورت تکه‌ای توسط زنبور جداسازی شده تا با بزاق دهان ترکیب شود و به ماده‌ای چسب مانند تبدیل شود. این تکه‌های چسبناک کوچک را به کمک پاهای عقبی خود تا کندو حمل کرده و با همیاری سایر زنبورها، قطعات بسیار ریز به همدیگر چسبیده تا بتواند توده‌های بره موم در محل مناسب خود قرار گیرد. به عبارت دیگر، ماده اولیه تشکیل‌دهنده بره موم، رزین گیاهی و ماده کمکی آن، بزاق زنبور عسل است که یک ترکیب شگفت‌انگیز را معمولا به رنگ قهوه‌ای تیره به وجود می‌آورد. این ترکیب در برگیرنده مقدار قابل‌توجهی از اسیدهای آمینه، فنول آلدئید‌ها و ویتامین‌ها استو مواد معدنی لازم برای بدن انسان را نیز به همراه دارد. 

یکی از نقش‌های مهم بره موم در کندو، ایجاد عایق برای درزها، سوراخ‌ها و همچنین محدود کردن جداره در ورود و خروج کندوها در فصل زمستان است. این عایق‌بندی غریزی کمک می‌کند تا دمای فضای داخل کندو در حد مطلوبی باقی بماند و از حالت تعادل خارج نشود، به این ترتیب لاروها و تخم‌های درون کندو از تنش دمایی محفوظ می‌مانند. با این حال، تنها کاربرد بره موم در زندگی زنبورها مربوط به عایق‌بندی و درز گیری و اندود‌کاری نیست.

بخش دیگری از کارآیی بره موم باعث شد تا انسان متوجه قابلیت‌هایی در مورد این ماده شود که این قابلیت‌ها برای پیشگیری یا برخی از نارسایی‌ها و بیماری‌ها مفید خواهند بود.  از جمله این که زنبورها هنگام ورود به کندو دست و پای خود را روی همان تکه بره موم ورودی در کندو قرار می‌دهند و سپس وارد می شوند. این کار به نوعی پاکیزه و ضد عفونی کردن پاها است. از طرف دیگر در صورتی که حشره‌ای بیگانه وارد کندو شود، ابتدا آن را احاطه کرده و سپس می‌کشند. بعد از آن جسد رابه وسیله بره موم پوشانده و به دور از کندو می‌برند. به این ترتیب، متوجه می‌شویم که بره موم خاصیت ضدعفونی‌کنندگی دارد. در واقع این ویژگی، مهم‌ترین عاملی است که باعث شده تا از این ماده گیاهی در بسیاری از موارد استفاده شود.

بره موم یک ضدعفونی‌کننده، ضد‌میکروب و یا می‌توان گفت ضد باکتری طبیعی است و در قالب روش‌های متنوعی می‌تواند مصرف شود. به عنوان نمونه، می‌توان این ماده را به صورت خوراکی مصرف کرد. هر چند مصرف خام بره‌موم درست نیست و هضم آن معده را با مشکل مواجه می‌کند، با این حال در اثر فرآوری به شیوه‌های نوین، بره موم می‌تواند به شکل قرص یا عصاره یا کپسول باشد. مصرف قرص و کپسول بره موم عوارضی خاص و شناخته شده‌ای ندارد ولی به هر حال بهتر است زیر نظر و با موافقت پزشک متخصص یا طبق دستور العمل‌های استاندارد باشد. 

عصاره بره موم نیز نوع دیگری از مواد تشکیل‌دهنده خواص این ماده شگفت‌انگیز است. این عصاره را می‌توان به همراه نوشیدنی‌ها یا غذاها مصرف کرد. از جمله مهم‌ترین خواص بره موم می‌توان به جلوگیری از انواع التهابات اشاره کرد. این موضوع چه برای التهاب پوستی و لکه‌های سطحی و چه برای زخم و التهاب‌های داخلی بدن مانند کولیت، بسیار کارآمد است و استفاده از بره موم چه در مصرف موضعی و چه در مصرف خوراکی را توجیه می‌کند.

خاصیت دیگر بره موم در درمان بیماری، پیشگیری از انواع سرطان‌ها است. اسیدهای امینه و سایر ترکیبات تشکیل‌دهنده بره موم، ضریب ایمنی بدن در برخورد با سلول‌های سرطانی و جلوگیری از تبدیل آن‌ها به تومور بدخیم را افزایش خواهد داد.

از بره موم به عنوان تقویت‌کننده عمومی، و همچنین ماده موثر در پیشگیری از پوسیدگی دندان و درمان روماتیسم نیز استفاده می‌شود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت شهدینه گلها

شرکت تعاونی تولید و بسته بندی عسل شهدینه گلها - تولید کننده انواع عسل 100% طبیعی در ایران

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

بهداشت و درمان | سلامت و زیبایی