کد: 13970431306418496

مکان‌های متبرک و آرامش‌بخش مشهد را بیشتر بشناسیم

کد: 13970431306418496

https://goo.gl/q5G5sW

، (اخبار رسمی): در تور مشهد مسافران عزیز می‌توانند علاوه بر حرم امام رضا به مکان‌های دیدنی دیگر از جمله آستانه متبرکه امام‌زاده یحیی(ع) رفته و از آن‌ها لذت ببرند.

مکان های متبرک و آرامش بخش شهر مشهد
مکان‌های متبرک و آرامش‌بخش مشهد را بیشتر بشناسیم

شهر مقدس مشهد دومین کلان شهر ایران به شمار می‌رود و به دلیل وجود بارگاه ملکوتی امام هشتم شیعیان حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) سالانه پذیرای گردشگران زیادی از اقصی نقاط ایران است

شهر مقدس مشهد دومین کلان شهر ایران به شمار می‌رود و به دلیل وجود بارگاه ملکوتی امام هشتم شیعیان حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) سالانه پذیرای گردشگران زیادی از اقصی نقاط ایران است. مسافران تور مشهد عمده مسافرانی هستند که در همه فصول سال خود را به دیار عاشقان می‌رسانند.

آژانس‌های مسافرتی بسیاری، تورهای مشهد را برپا می‌کنند. در تور مشهد مسافران می‌توانند علاوه بر حرم امام رضا به مکان‌های دیدنی دیگر هم رفته و از آن‌ها لذت ببرند. بسیاری از گردشگران تور مشهد فقط از چند جای محدود دیدن می‌کنند این در حالی است که مشهد یکی از شهرهای پرجاذبه در ایران است.

آرامگاه پیر پالان دوز

آرامگاه پیر پالان دوز که در ضلع شرقی حرم امام رضا(ع) قرار دارد، همیشه مورد توجه زائران تور مشهد قرار دارد. آرامگاه پیر پالان دوز یکی از اماکن مذهبی مشهد بر شمرده می‌شود که در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۵۷ هجری شمسی در آثار ملی ایران به ثبت رسید.

این آرامگاه متعلق به یکی از عرفای قرن ۱۸ است و با معماری خاصی به این بخش از آستان قدس رضوی جلوه‌ای زیبا بخشیده است. معماری خاص این بنا حاکی از نقوشی است که از عهد صفویه به جای مانده و زینت بخش این بقعه شده است.

آرامگاه خواجه اباصلت هروی

خواجه اباصلت هروی از دانشمندان، محدثین، متکلمین و راویان به نام عصر خود بوده است. خواجه اباصلت پس از هجرت حضرت امام رضا (ع) از مدینه به خراسان، به این منطقه آمد و در سفر و حضر همراه حضرت علی بن موسی الرضا (ع) و راوی صریح چگونگی شهادت آن حضرت به دست مأمون عباسی بود و بعد از آن کتاب وفاه‌الرضا را تالیف کرد. بنای پیشین آرامگاه خواجه اباصلت بصورت بقعه‌ای نیمه مخروبه بوده که به همت کربلایی محمد علی درویش، از عرفای سده هشتم هجری، این آرامگاه بازسازی شده و به صورت یک بنای چهار ضلعی و گنبدی بر فراز آن تجدید بنا شد.

در سال‌های اخیر آرامگاه خواجه اباصلت که یکی از اماکن مذهبی مشهد است، گسترش یافته و با زیر بنای ۹۲۰ مترمربع با شیوه جدید بازسازی شده و در اطراف این آرامگاه نیز امکانات رفاهی همچون رستوران، چایخانه، بخش اداری، تجاری و پارکینگ فراهم شده است تا زائران بتوانند پس از زیارت مقبره این عارف بزرگ به سیاحت و رفع خستگی‌شان بپردازند. آرامگاه خواجه اباصلت در جنوب شرقی و در ۵ کیلومتری شهر مشهد و همچنین در حاشیه جاده فریمان به مشهد قرار دارد.

آستانه متبرکه امام‌زاده یحیی(ع)

در فاصله ۵۰ کیلومتری شهر مشهد روستایی به نام میامی وجود دارد. این روستا چند سالی است که مورد توجه مسافران قرار گرفته است و علت آن هم وجود آستان متبرکه یحیی بن حسین بن زید یکی از فرزندان زید بن علی بن حسین(ع) است. این بقعه مشتمل بر رواقی چهار ضلعی، گنبد فیروزه‌ای رنگ دو پوسته، مناره‌های طرفین ورودی و کتیبه‌ای سنگی بر سردر آن به تاریخ ۹۳۷ هجری قمری است.

بنابر منابع تاریخی اسلام ،یحیی بن زید هم ظاهراً در سال ۲۰۷ یا ۲۰۹ هجری قمری در شهر بغداد کشور عراق چشم از جهان فرو بسته است. با این حال این آستان مبارک علاوه بر گردشگران مذهبی داخلی، در سال‌های اخیر مسلمانان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس توجه ویژه‌ای به این مکان داشته‌اند. در نزدیکی این امام زاده و در میان کوه چشمه آب معدنی قرار دارد که تفرجگاه مناسبی برای زائران تور مشهد از تهران به شمار میرود تا ساعاتی را در دل طبیعت و در کنار این چشمه طبیعی مشغول خوش‌گذرانی شوند.

گنبد خشتی

گنبد خشتی یکی از جاذبه‌های مذهبی شهر مشهد است که در سال ۱۳۴۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. گنبد خشتی در واقع آرامگاه یکی از سادات بنام مشهد یعنی سید محمد از نوادگان موسی بن جعفر (سلطان غیاث‌الدین محمد) که نسب او با هفده واسطه به امام موسی بن جعفر(ع) می‌رسد، قرار دارد. کتیبه ای که روی آرامگاه قرار دارد و توجه بسیاری از زائران را به خود جلب کرده است، شامل نوشته‌هایی به شرح زیر است.

مرتضی، اعظم سلطان النقباء، غیاث‌الدنیا والدین، امیر سلطان محمد بن سلطان النقباء بدرالمله والدین طاهرو در ادامه این کتیبه تاریخ وفات امامزاده سید محمد در سال ۸۳۲ هجری قمری حکاکی شده است. به دلیل اینکه گنبد این آرامگاه خشتی بنا شده است، از این رو این مکان را گنبد خشتی نامیدند. این بقعه از نظر معماری مشتمل بر دو بخش مهم پیوسته ‌است که شامل فضای زیر گنبد به صورت چهارشاه نشین و هشتی ورودی است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

آژانس هواپیمائی همای سعادت

شرکت خدمات گردشگری مسافرتی همای سعادت در سال ۱۳۸۰ تاسیس شد و از همان ابتدا کار خود را با برگزاری تورهای مختلف داخلی و خارجی شروع کرد. تور مشهد از اصفهان و تور مشهد از تهران از جمله محبوب ترین تورهایی بوده اند که در این سال ها در همای سعادت به مشتریان ارائه شده اند. همچنین همای سعادت مفتخر است که به عنوان یکی از آژانس های مسافرتی پیشرو در زمینه تور کیش از تهران و تور کیش از اصفهان شناخته می شود. البته تور های مختلف دیگری مثل تور قشم از تهران ، تور قشم از اصفهان و … نیز در برنامه های مداوم کاری همای سعادت وجود دارد.

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.