اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13970728322908172

پنوماتیک در موسیقی

اصول آموزشی پنوماتیک در موسیقی

کد: 13970728322908172

https://goo.gl/KtUJBa

، تهران , (اخبار رسمی): در مقاله قبل اصول دوازده گانه پنوماتیک در آموزش زبان توسط دکتر میلاد حسین زاده داداشی ارائه شد. بسته به فیدبکی که از زبان آموز گرفته می‌شود نقاط ضعف اصلی در 11 بخش کنترل و رفع می‌شود. در این مقاله به شیوه پنوماتیک به آموزش موسیقی پرداخته می‌شود.

اصول آموزشی پنوماتیک در موسیقی
اصول آموزش پنوماتیک در موسیقی - میلاد حسین زاده داداشی -سامتا

مفهوم نُت در موسیقی:

در ابتدای امر به چند تعریف در فیزیک صوت پرداخته می‌شود تا درک جامع‌تری از آواها ارائه شود.

مفهوم اول فرکانس:

ساعت‌های قدیمی را با پاندولی بلند در نظر بگیرید، پاندول به آرامی از سمت چپ به راست حرکت می‌کرد و دوباره از راست به چپ به جایگاه اولش بر می‌گشت. یک حرکت رفت و برگشت آن، اگر در یک ثانیه انجام شود، به آن تکرار رفت و برگشت فرکانس می‌گویند که واحد آن هرتز است.

اکنون یک سیم گیتار یا تار را در نظر بگیرید، از دو سو بسته شده است و نوازنده با ناخن خود یا مضراب سیم را به حرکت در می‌آورد. سیم بالا می‌رود و دوباره به پایین بر می‌گردد و این حرکت تکرار می‌شود، بالا، پایین و دوباره این حرکت رفت و برگشت تکرار و تکرار می‌شود. دانشمندان فیزیک موسیقی و صوت توجه کرده‌اند که اگر مثلا سیم دوم گیتار در یک ثانیه 247 بار این حرکت رفت و برگشت را انجام می‌دهد.

دقت کنید که با چه سرعتی یک سیم مولکول‌های هوا را به حرکت در می‌آورد یا مثلا سیم 4 در یک ثانیه 147بار با حرکت رفت و برگشت مولکول‌های هوا را به حرکت در می‌آورد. دانشمندان و محققان موسیقی دقت کرده‌اند که اگر یک سیم با ضخامتی خاص 147 بار در یک ثانیه مولکول‌های هوا را به ارتعاش در بیاورد صدای ((رِ)) می‌دهد. حال فرقی نمی‌کند دوسر سیم روی گیتار بسته شده باشد یا دوسر پیت حلبی روغن.

اگر سیم، کش و هر شی دیگر به دو نقطه جوری بسته شود و اینقدر کشیده شود تا سفت شود که در یک ثانیه 247 بار مولکول‌های هوا را مرتعش کند صدای ((سی)) را به گوش می‌رساند. اصطلاح کوک کردن ساز در موسیقی به همین معنا است. یعنی اینقدر سیم را سفت و شل کنیم تا به فرکانس مورد نظر برسد.

موسیقی‌دانان برای هر کدام از این فرکانس‌ها (حرکات رفت و برگشت سیم) نامی گذاشته‌اند. کلیه اصوات در طبیعت به 7 دسته فرکانس یا 7 نُت دسته بندی شده‌اند. نت‌های do _ re _ mi .fa _sol _ la_ si

هر شیئی در طبیعت از برگ درخت تا امواج ساحل که با هوا برخورد می‌کنند صدایی ایجاد می‌کنند که درون این 7 نت هستند و موسیقی طبیعت ایجاد می‌شود. برای درک بیشتر موضوع، صدای بوق آزاد خط تلفن صدای نت لا، سیم پنجم گیتار است. یا صدای آژیر آمبولانس دو نت (می، فا) است که تکرار می‌شود. اولین نت با دو شروع می‌شود و با نت سی تمام می‌شود.

آیا بعد نت سی نت دیگری وجود دارد؟

جواب خیر است فقط همان نت دو اولیه تکرار می‌شود ولی با صدایی زیر تر.

مفهوم زیر و بم بودن صدا چیست؟

منظور از زیر بودن صدا این است که تعداد حرکات رفت و برگشت نت در یک ثانیه دو برابر شده است در مبحث پنوماتیک آموزش موسیقی مدرس باید بتواند مطالب را قابل لمس به هنر آموز ارائه دهد. هنر یک معلم در این است که بتواند علم و دانشش را به صورت مبتدی و عامیانه بیان کند. 

پرده موسیقی:

قبل بیان پرده موسیقی باید به مفهوم فاصله موسیقی پرداخت. اختلاف زیر و بمی بین دو نت موسیقی (اختلاف فرکانس آنها) فاصله نامیده می‌شود . به اختلاف زیر و بمی دو نت، پرده موسیقی می‌گویند . این زیر و بمی در بین برخی از نتها کمتر و در حد نصف است مثل دو نت سی و دو ( یاد عدد 32 بیافتید) و یا می و فا. که به آن نیم پرده می‌گویند.

همانگونه که برای اندازه گیری مسافت از واحدهایی نظیر متر استفاده می‌شود در واحد اندازه گیری فاصله‌ها در موسیقی پرده است. البته باید دقت کرد در هر سازی این تعریف متفاوت است مثلا در پیانو از هر کلاویه سفید تا کلاویه سفیدبعدی پرده است و هر کلاویه سیاه تا کلاویه سفید نیم پرده است یا در گیتار هر دو فرت یک پرده موسیقی را تشکیل می‌دهند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سامتا

سامتا مخفف سامانه آگهی و مدیریت تبلیغات ایرانیان از سال ۱۳۹۲ جهت ارائه خدمات آنلاین الکترونیک در راستای دستیابی به آرمان های شهر الکترونیک طراحی شد و از سال ۹۶ با طراحی جدید پیش رو در اختیار کاربران عزیز قرار داده شد. تیر ماه 1399 گسترش فعالیت و ترکیب شدن با هلدینگ پندارگاه

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

موسیقی