اطلاعات تماس
  • 021۴۴۶*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139709183323510034

دیدن پرندگان مهاجر در طبیعت یکی از تفریحات این روزهای تیم‌های طبیعت‌گردی است

پرنده نگری چیست

کد: 139709183323510034

https://goo.gl/FnjCeT

، تهران , (اخبار رسمی): پرنده‌نگری به معنی دیدن پرنده‌ها توسط چشم غیر مسلح، دوربین‌های دو چشمی به صورت تفریحی یا برای انجام بررسی‌های علمی است. به طور کلی پرنده‌نگری یکی از تفریحاتی است که برای علاقه‌مندان به محیط زیست بسیار جذاب است چرا که هر آنچه در کتاب‌ راهنمای پرندگان آمده است به راحتی در آسمان قابل مشاهده می‌شود.

پرنده نگری چیست
پرنده نگری چیست

پرنده‌نگری یکی از تفریحات در طبیعت است که شما را بیشتر با پرندگانی که به صورت عادی در ایران زندگی نمی‌کنند آشنا می‌کند

پرنده‌نگری یکی از اصطلاحاتی است که شاید تنها دوستداران محیط‌زیست با آن آشنایی دارند و کم‌تر در کشور ما به آن پرداخته‌ شده‌است. پرنده‌نگری به معنی دیدن پرنده‌ها توسط چشم غیر مسلح، دوربین‌های دو چشمی یا تلسکوپ به صورت تفریحی یا برای انجام بررسی‌های علمی است. به طور کلی پرنده‌نگری یکی از تفریحاتی است که برای علاقه‌مندان به محیط زیست بسیار جذاب است چرا که هر آنچه در کتاب‌های راهنمای پرندگان آمده است به راحتی در آسمان قابل مشاهده می‌شود.

 با سردشدن هوا در نقاط شمالی کره‌ی زمین و مهاجرت پرنده‌های سردسیری به کشور تورهای طبیعت‌گردی گروهی از دوست‌داران محیط زیست را به سمت تالاب‌هایی مثل تالاب میانکاله می‌برند تا از نزدیک پرنده‌های مهاجری که به صورت معمول متعلق به زیستگاه ایران نیستند را ببینند.

شاید این تصویر در ذهن به‌وجود آمده باشد که دیدن پرنده‌ها بسیار ساده است و احتیاج به داشتن هیچ وسیله‌ یا دانستن نکته خاصی نیست، اما واقعیت این است که شناسایی یک پرنده کاری چالش بر‌انگیز است. پرنده‌ها موجوداتی فعال و پر انرژی هستند و برای اینکه بتوانید پرنده‌ای را با جزئیات کامل ببینید نمی‌توانید آن را در دست بگیرید. پس زمان خیلی کوتاهی برای دیدن تمام زیبایی‌های پرنده‌ها وجود دارد. از طرفی از آنجاییکه پرنده‌ها در آسمان پرواز می‌کنند ممکن است نور خورشید کاملا داخل چشمتان باشد و نتوانید به خوبی پرنده‌ها را ببینید. به همین علت است که برای پرنده‌نگری باید بدانید در آسمان بی‌کران دنبال چه چیزی باشید و اصول ابتدایی پرنده‌نگری را یاد بگیرید.

در هنگام پرنده‌نگری لوازم زیر را به همراه داشته باشید

اگر به قصد انجام تحقیقات علمی به پرنده‌نگری رفته‌اید بهتر است حتما یک دفترچه‌ی راهنما که مخصوص معرفی پرنده‌های گوناگون است با خود به همراه داشته باشید. اما اگر به قصد تفریح مشغول پرنده‌نگری شده اید داشتن یک دوربین دو چشمی، تلفن همراه یا دوربین برایتان کافی است.

اصول پرنده‌نگری

اول با چشمان غیر مسلح پرنده را شناسایی کنید

دیدن پرنده با چشم ساده‌تر از دیدن آن با یک دوربین دوچشمی است چرا که با چشمان غیر مسلح دایره‌ی وسیع‌تری را می‌توانید ببینید. به عنوان مثال اگر به دنبال یکی از دوستانتان در یک خیابان شلوغ باشید پیدا کردن او در شرایطی که با چشم خود به دنبالش هستید بسیار راحت‌تر از زمانی است که با یک تلسکوپ به دنبال او بگردید.

بعد از پیدا کردن پرنده‌ می‌توانید برای دیدن جزئیات بیشتر از دوربین دو چشمی خود استفاده کنید. اگر پرنده‌ای که به دنبالش بودید داخل شاخ و برگ یک درخت تنومند گم شد خیلی سریع با دوربین دوچشمی خود به شاخه‌ها نگاه کنید و به مغز خود فرمان بدهید تا به دنبال یک رنگ متضاد یا یک شکل خاص بر روی شاخه‌ها باشد.

به بقیه‌ی پرنده نگرها به درستی آدرس بدهید

اگر یک پرنده‌ی نارنجی بامزه توجهتان را به خودش جلب کرده و می‌خواهید آن را به بقیه‌ی دوستانتان هم نشان بدهید درست آدرس بدهید. اینکه بگویید : «اوناهاش روی درخته» یا «همونجاست کنار اون ابره» فقط دوستانتان را کلافه می‌کند. در محیطی که پرنده‌ها زندگی می‌کنند درختان زیادی وجود دارد و آسمان هم پر از لکه‌های ابر است، پس کسی با این روش آدرس دادن نمی‌تواند آن پرنده‌ی نارنجی خارق العاده را پیدا کند. بهتر است در حین پرنده‌نگری برای دادن اطلاعات دقیق موقعیتی که پرنده در آن قرار دارد اینگونه آدرس دهی کنید: " آن درخت بزرگی که از بقیه بزرگ‌تر است را می‌بینید؟  به دومین درخت سمت راست آن نگاه کنید. یکی از شاخه‌هایش برگ‌هایی زرد دارد. روی آن شاخه پرنده‌ی نارنجی رنگ نشسته است."

در هنگام پرنده‌نگری به عنوان یک تازه‌کار به نکات زیر توجه کنید:

اصول پرنده‌نگری در جنگل

  • بر روی زمین به دنبال پرنده‌ها باشید.
  • شاخه‌های کوتاه یا بوته‌های کوتاه می‌توانند محل زندگی بعضی از پرنده‌های کوچک باشند.
  • سایه‌بان درختان می‌توانند محل مناسبی برای پیدا کردن پرنده‌هایی باشند که در حال استراحت هستند.

اصول پرنده‌نگری در نقاط مرطوب

  • سر شاخه‌ی درختان را به خوبی نگاه کنید.
  • کنار رودخانه‌ها می‌توانید پرنده‌هایی که برای خوردن آب می‌آیند را پیدا کنید.

اصول پرنده‌نگری در ساحل

  • کنار آب می‌توانید به سادگی پرنده‌هایی که برای قدم زدن آمده‌اند را پیدا کنید.
  • ممکن است پرنده‌هایی را پیدا کنید که بر روی صخره‌های کنار ساحل مشغول پرآرایی باشند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

میهمان شو

میهمان شو یک پلتفرم در بستر اینترنت جهت خلق تجربه ای شیرین برای تمامی مردم است. در میهمان شو دریایی از میزبانان برای شما تجربه های جدیدی را در زندگی روزمره رقم خواهند زد.

اطلاعات تماس
  • 021۴۴۶*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

گردشگری و میراث فرهنگی