اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13980610400908667

پرورش کاکتوس با زبانی ساده و روشی کاربردی

کاشت بذر کاکتوس در 6 مرحله

کد: 13980610400908667

http://bit.ly/2lGPSk9

، تهران , (اخبار رسمی): در ادامه جدیدترین روش کاشت بذرکاکتوس در سال 2019 بررسی شده است. این گیاهان شگفت انگیز با ساز و کار ویژه‌ای که برای مقابله با گرما و کم آبی دارند توانسته‌اند سالیان دراز خود را از خطر انقراض و نابودی در امان نگه دارند.

کاشت بذر کاکتوس در 6 مرحله!
کاشت بذر کاکتوس به روش کاربردی

واکوئل‌های پر آب، برگ‌های گوشتی، اپیدرم چند لایه، کوتیکول ضخیم و کرک‌های به صورت خار در آمده کاکتوس‌ها، همگی در تقویت این ساز و کار و مقاومت این گیاهان در برابر شرایط تنش، نقش بسزایی را ایفا می‌کنند

راز این سر سختی را در فرآیند ویژه سوخت و ساز کاکتوس‌ها باید جستجو کرد. این گیاهان در شرایط سخت و کم آبی در طول روز روزنه‌های خود را بسته نگه می‌دارند و در شب که دما و تعرق پایین است با بازکردن روزنه‌های خود، دی اکسید کربن موجود را در هوا جذب می‌کنند و به صورت اسید مالیک تثبیت کرده و در واکوئل‌های خود ذخیره می‌کنند و در روز بعد آنها را به هیدرات‌های کربن تبدیل کرده و به حیات خود ادامه می‌دهند.

واکوئل‌های پر آب، برگ‌های گوشتی، اپیدرم چند لایه، کوتیکول ضخیم و کرک‌های به صورت خار در آمده کاکتوس‌ها، همگی در تقویت این ساز و کار و مقاومت این گیاهان در برابر شرایط تنش، نقش بسزایی را ایفا می‌کنند.

در ادامه متداول‌ترین روش تکثیر در خانواده  Cactaceae که همان کاشت بذر کاکتوس است قدم به قدم از ابتدا تا آخر آموزش داده شده است.

آیا تمامی کاکتوس‌ها را می‌توان با بذر پرورش داد؟

تکثیر با بذر روش کم هزینه و البته طولانی مدت است که برای هر نوع کاکتوس یا ساکولنتی توصیه نمی‌شود. به عنوان مثال اچینوپسیس به دلیل قابلیت پاجوش دهی بالا اصلا نیازی به تکثیر جنسی ندارد. کاکتو‌س‌ها با توجه به نوع شکل، نحوه پرورش به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. تقسیم‌بندی تکثیر کاکتوس‌ها معمولا به دو صورت جنسی یا همان کاشت بذر و غیر جنسی که شامل قلمه زدن، پیوند زدن و خوابانیدن است. به طور کلی انواع هاورتیا، مامیلاریا، کراسولا، توربینیکارپوس، پارادیا که هر دو سال گل می‌دهد و کاکتوس‌های ملو، آگاو و سرئه که هر 5 الی 10 سال گل می‌دهد را می‌توان با بذر تکثیر کرد.

مراحل کاشت بذر کاکتوس

  1. برداشت غلاف رسیده یا خرید مستقیم بذر از فروشگاه‌های معتبر

برداشت غلاف‌ های دانه یا میوه رسیده از گیاهان مادری خود یا خرید بذر از فروشگاه ‌های معتبر، دو انتخاب است که بستگی به خود فرد دارد. افراد تازه وارد می‌توانند برای زحمت کمتر و راحتی کار بذرهای خود را از فروشگاه‌های معتبر اینترنتی که دارای نشان اینماد هستند تهیه و خریداری کنند. بدین منظور غلاف دانه را باید از شاخه‌های به رنگ روشن که گل داده‌اند، جدا کرد. بهترین زمان برداشت غلاف یا میوه رسیده، موقع افتادن گل‌ها است. (البته با فرض اینکه عمل گرده افشانی صورت گرفته است)

      2. جمع آوری غلاف‌های رسیده

قبل از خشک کردن بذرها ابتدا غلاف آنها را جدا باید کرد. غلاف‌ها نباید کاملا خیس و مرطوب باشد اما کمی نم نیاز دارد. بذرهای کاکتوس به رنگ سیاه و لکه‌های سرخ مانند بصورت ذرات شن هستند که براحتی قابل تشخیص از گیاه مادری است. غلاف را به آرامی در داخل دست فشار داده تا ماده لزج فیبری پنبه مانند به راحتی جدا شود.

      3. برداشت بذر از غلاف

با چاقوی تیز و ضدعفونی شده برشی سطحی را در کنار غلاف ایجاد کرد. بعد از قسمت کردن غلاف به تکه‌های کوچکتر به آرامی بذرها را باید جدا کرد. اگر چه بذرهای بدست آمده از کاکتوس‌های گرمسیری متفاوت از بذرهای گونه‌های بیابانی است اما اصول کلی بذرگیری در آنها یکسان است. به عنوان مثال کاکتوس کریسمس (که از نوع کاکتوس‌های گرمسیری به شمار می‌رود) را با جدا کردن میوه زغال اخته مانند و فشار دادن آن به منظور جدا کردن بذرهای سیاه کوچکش، اقدام به بذرگیری می‌کنند.

      4. کاشت بذر کاکتوس در خاکی با زهکش عالی

در این مرحله باید بذرهای خریداری شده یا بذرهایی را که از گیاه مادری تهیه شده را در بستر تمیز، کم عمق با زهکش خوب کاشت. قبل اینکه بذرها را کاشت خاک را مرطوب باید نگه داشت اما اجازه نداد آب به صورت ایستا در خزانه کشت باقی بماند. در ادامه بذرها را به صورت پراکنده و منظم روی سطح خاک باید پاشید. (از کاشت عمیق بذرهای کاکتوس جدا پرهیز شود).

بذرها را با لایه بسیار نازکی از خاک باید پوشاند. بذر کاکتوس‌ها برای جوانه زنی به خاکی با زهکش بالا نیاز دارند چراکه در برابر بیماری قارچی بشدت ضعیف هستند. بهترین ترکیب خاکی برای کاشت بذر کاکتوس عبارتست از مخلوطی از پیت موس به همراه کوکوپیت (یک سوم) ، پرلیت (یک سوم) و ماسه دوبار شسته شده (یک سوم). اگر خاک برای کاشت بذر کاکتوس ضدعفونی نشده می‌توان آن را در دمای 150 درجه سانتی گراد پاستوریزه کرد. این اقدام موجب از بین رفتن تمامی پاتوژن‌‍ها و آفات می‌شود.

    5. روی ظرف را بپوشاند و آن را در معرض نور خورشید قرار داد

بعد از کاشت بذر کاکتوس، باید با استفاده از درب شفاف که قابلیت عبور نور را داشته باشد آن را پوشاند. نور خورشید نباید به صورت مستقیم و پیوسته روی خزانه کاشت بتابد اما حداقل روزی 4 ساعت در معرض آن قرار گیرد. درب روشن به تجمع رطوبت و بهتر جوانه زدن بذرهای کاکتوس کمک می‌کند.  بسته به نوع کاکتوس و قوه نامیه بذرها پروسه جوانه زنی بذرهای کاکتوس ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد. کاکتوس‌های گرمسیری برای جوانه زدن به نور کمتری نسبت به کاکتوس‌های بیابانی احتیاج دارند. برای جوانه زنی بذرهای کاکتوس‌های گرمسیری از نور مصنوعی نیز می‌توان استفاده کرد. همچنین گلدان‌های آویز زیر سایه درخت یک مکان عالی برای جوانه زنی بذر کاکتوس‌های گرمسیری به شمار می‌رود.

6. کاکتوس‌های گرمسیری را در دمای گرم و ثابت نگه داشت

بر خلاف کاکتوس‌های بیابانی که نور شدید و مستقیم را می‌پسندند کاکتوس‌های گرمسیری را باید در نور ملایم و گرمای پایدار نگه داشت. نوسانات شدید دمایی، شب‌های سرد و نور مستقیم آفتاب از عوامل مخرب در جوانه زنی کاکتوس‌های منطقه گرمسیری است. بهترین دمای جوانه زنی بذر کاکتوس 21 الی 24 درجه سانتی گراد است.

علاقه مندان به خواندن مطالب بیشتر می‌توانند به سایت مهندس نیک به ادرس mohandesnic.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

گل و گیاه مهندس نیک

مجری دکوراسیون داخلی با گیاهان

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]