اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809034232612020

خلافت کبری؛ شرح و متن رسالة فی الخلافة الکبری اثر حکیم آقا محمد رضا قمشه‌ای

کد: 139809034232612020

http://bit.ly/2XJoFw7

، قم , (اخبار رسمی): رساله‌ی کوتاه درباره خلافت کبری بعد از رسول الله بر پایه براهین عقلی و دریافت‏‌های اهل کشف و اصحاب شهود است. این رساله بر اساس اصول و قواعد معارفی است که اهل یقین فراهم کرده‌‏اند‏. مرتبه رسالت و خلافت از بالاترین منصب‏‌های بشری است که از والاترین مراتب و درجات و صفات یعنی رتبه الوهیت نشات می‏‌گیرد.

خلافت کبری؛ شرح و متن رسالة فی الخلافة الکبری اثر حکیم آقا محمد رضا قمشه‌ای
شرح رساله کوتاهی در خلافت کبری بر پایه براهین عقلی و نشأت گرفته از دریافت‏‌های اهل کشف و اصحاب شهود

رساله کوتاه به زبان عربی درباره خلافت کبری بعد از رسول الله (ص) بر پایه براهین عقلی و نشات گرفته از دریافت‏‌های اهل کشف و اصحاب شهود است.

نویسنده معتقد است که مرتبه رسالت و خلافت از بالاترین منصب‏‌های بشری است که از والاترین مراتب و درجات و صفات یعنی رتبه الوهیت نشات می‌‏گیرد. در میان‏ پیامبران الهی تنها حضرت محمد (ص) توانسته است به مقام مظهریت اسم الله نائل آید و به مقام خاتمیت برسد. حضرت علی (ع) جانشین بر حق رسول الله است. امیرالمؤمنین، ولی خاتم و مظهر ولایت تامه است. او حقیقت تجسم یافته حقیقت غیبیه همه اولیاء است.

استاد سید‌ جلال ‌الدین آشتیانی در پیشگفتار خود بر کتاب شرح فصوص الحکم قیصری می‏‌نویسد: «بنده تاکنون‏ عارف محقق یا صوفى صفى ‌القلبی را ندیده‌‏ام که در حکمت و عرفان اسلامى به پایه استاد مشایخنا العظام، میرزا محمد ‌رضا قمشه‏‌اى رسیده باشد. یکى از اکابر مدرسان در تهران، عارف محقق، مدقق بى‌نظیر، میرزا محمد‌ رضا قمشه‌‏اى بود که در دوران تدریس، بر مقدمه قیصرى و کتاب الشواهد و اسفار، حواشى محققانه نوشته است. وى در اسفار نیز استادى کم‌نظیر بلکه بى‌نظیر بود».

استاد شهید مرتضى مطهرى درباره حکیم صهبا می‏‌گوید: «حکیم صهبا حدود ده سال پایان عمر خود را در تهران به سر برد و در حجره مدرسه صدر مسکن گزید و فضلا از محضر پرفیضش استفاده کردند. پرشورترین دوره زندگانی حکیم قمشه‌ای ده سال آخر است. وی مردی به تمام معنی وارسته و عارف مشرب بود، با خلوت و تنهائی مانوس بود و از جمع تا حدودی گریزان. در جوانی ثروتمند بود، در خشکسالی ۱۲۸۸ تمام مایملک منقول و غیر منقول خود را صرف نیازمندان کرد و تا پایان عمر درویشانه زیست.

حکیم قمشه‌ای در اوج شهرت آقا علی حکیم مدرس زنوزی و میرزا ابوالحسن جلوه به تهران آمد و با آن که مشرب اصلی‌اش صدرایی بود، کتب بوعلی را تدریس کرد و بازار میرزای جلوه را که تخصص‌اش در فلسفه بوعلی بود، شکست به طوری که معروف شد: جلوه از جلوه افتاد. حکیم قمشه‌ای، هرگز جامه روستایی را از تن دور نکرد و در جامه علما در نیامد.

کتاب خلافت کبری (شرح و متن رسالة فی الخلافة الکبری)، اثر حکیم آقا محمد رضا قمشه‏‌ای و با شرح علی زمانی قمشه‌ای در 234 صفحه از سوی انتشارات آیت اشراق زیور طبع آراسته شده است.

علاقه مندان جهت دسترسی و خرید کتاب خلافت کبری (شرح و متن رسالة فی الخلافة الکبری) می‌توانند به سایت فروشگاه اینترنتی انتشارات آیت اشراق به آدرس ayateeshraq.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

انتشارات آیت اشراق

کتابسرای اشراق در فضای لهیب طعنه‌ها و هجمه‌ها بر علیه کتب عرفانی و فلسفی در قم در سال ۱۳۷۲ تأسیس شد و بصورت تخصّصی در زمینه کتب عرفانی و فلسفی و اخلاقی شروع به فعالیت نمود و تلاش کرد دلبری این موضوعات را در عرصه فرهنگ پررنگ‌تر نماید. بعد از ۱۵ سال کسب تجربه در امر کتابفروشی در سال ۱۳۸۷ موفق به اخذ مجوز نشر به نام “آیت اشراق” با محوریّت کتب علوم عقلی و عرفانی شد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

نشریات و کتاب