اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140005235378215561

بررسی و آشنایی با انواع زمین تنیس

کد: 140005235378215561

https://bit.ly/3g5wI0X

، تهران , (اخبار رسمی): ورزش تنیس یک ورزش راکتی است که بین دو نفر یا بین دو تیم دو نفره بازی می ‌شود. هر بازیکن یک توپ لاستیکی با پوشش نمدی را به زمین حریف پرتاب می ‌کند. بازیکن یا تیمی که زودتر امتیاز نهایی را به دست آورد برنده ‌است. این ورزش نخست در بریتانیا و سپس به سایر کشور‌های انگلیس و دیگر نقاط دنیا راه پیدا کرد.

به دلیل تجهیزات گران‌ قیمت و انواع زمین تنیس، زمین تنیس خاکی و چمن… مناسب برای انجام این ورزش، هنوز هم تنیس به عنوان یک ورزش گران شناخته می ‌گردد. تنیس از جمله ورزش‌ های المپیک است.

آشنایی با انواع زمین تنیس حرفه ای
رنگ و جنس انواع زمین تنیس با هم فرق دارد. به عبارت دیگر، بعضی از زمین های تنیس برای سبک های مختلف بازی مناسب هستند. در این میان انواع زمین های تنیس از لحاظ جنس کف آن عبارت هستند از انواع زمین تنیس رُسی یا خاکی، زمین تنیس چمن، زمین سخت و زمین تنیس سرپوشیده. نوع زمین بازی تاثیری مستقیم بر سبک بازی ورزشکاران دارد. اگر سبک بازی با نوع زمین تناسب نداشته باشد حتی می تواند برای ورزشکار مشکلات فیزیکی و آسیب هایی را هم به دنبال داشته باشد.

تنیس بر روی سطوح مختلف بازی می شود و هر سطح ویژگی های خاص خود را دارد که سبک بازی را تحت تاثیر قرار می دهد. چند نوع اصلی زمین تنیس شامل زمین تنیس خاکی، زمین چمن، زمین تنیس هارد کورت و … می باشد که ویژگی هر کدام را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

ویژگی انواع زمین تنیس خاکی
یک زمین تنیس خاک رس Clay Court به صورت رنگ قرمز وجود دارد. جنس زمین همان طور که از نام آن مشخص است شامل خاک رس و لایه نازکی بر روی آن که تشکیل شده از پودر آجر می باشد. مسابقات مهمی که در زمین تنیس خاکی برگزار می شود شامل Roland Garros، Monte Carlo Rolex Masters، Barcelona Open و Rome Masters می باشد. زمین خاکی جزو متداول ترین زمین های تنیس است. بیشتر افراد این زمین را با رنگ سرخ می شناسند. مسابقات تنیس آزاد فرانسه از این نوع کفپوش زمین تنیس بیشترین بهره را می گیرد. زمین های خاکی به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود بسیار محبوب هستند و کمترین سرعت عملکرد را در این زمین ها می توان مشاهده کرد. زمین های تنیس خاک رُس سرعت توپ را پایین می آورد و نسبت به دیگر انواع زمین تنیس، جهش بیشتری برای توپ ایجاد می کند.

مزیت بازی در زمین تنیس خاکی
یک مزیت از این انواع زمین تنیس این است که بلافاصله پس از بارش باران می توان در این زمین ها بازی کرد چون باران یا به طور کلی آب خیلی سریع از طریق سطح جذب زمین می شوند. عیب این زمین آن است که با وجود هزینه اندک برای ساخت، این زمین ها هزینه نگهداری بالایی دارند. استفاده از آنها از نظر محیط زیستی و بحران آب نیز چندان توصیه نمی شود چرا که باید به طور مرتب به این زمین ها آب داد. در واقع آب، زمین خاکی را مرطوب نگه داشته و تنها در این صورت است که می توان خیلی خوب و راحت در آن بازی کرد.

زمین تنیس هارد کورت
زمین تنیس هارد کورت Hard Court از طرف فدراسیون جهانی تنیس به عنوان مناسب ترین زمین برای بازیکنان در تمامی سطوح معرفی شده است. این نوع زمین از پلاستیک و سیمان ساخته می شود. مسابقات آزاد آمریکا، مسابقات آزاد استرالیا و Indian Wells Masters به عنوان برخی مسابقات بزرگ که بر روی زمین هارد کورت برگزار می شوند هستند.
در ایالات متحده معمولا روی زمین های سخت تنیس بازی می کنند. پایه این زمین ها از آسفالت یا بتون ساخته شده و روکش آنها اکریلیک یا مواد دیگر است. دلیل مقبولیت این زمین ها نگهداری آسان آن ها است. زمین سخت برای تمام تنیس بازان مناسب است. این نوع زمین ها به عنوان یک گزینه مطلوب، به نوعی بین زمین های خاکی و چمن قرار می گیرند. به علاوه سرعت توپ در زمین های سخت بیشتر از زمین خاکی و کمتر از زمین چمن است. از آنجا که سطح زمین تخت است، جهش توپ بالا و قابل پیش بینی است.

برای اجاره زمین تنیس تهران به سایت اسان اسپرت مراجعه کنید.

نکات مثبت و منفی بازی در زمین تنیس هارد کورت
مزیت مهم این نوع زمین تنیس، قابلیت شخصی سازی رنگ و سرعت آن با استفاده از ترکیب شن های مختلف است. مشکل این زمین ها سختی سطح آن ها بوده که می تواند آسیب ورزشکار را به دنبال داشته باشد. به علاوه سطح آسفالتی یا بتونی زمین در صورتی که دمای های بالا باشد، حرارت را منعکس می کند. این معضل در محیط های گرم می تواند برای ورزشکاران مشکلات متفاوتی به همراه داشته باشد.

مشخصات انواع زمین تنیس چمن
زمین تنیس چمن Grass Court از اولین نوع زمین های تنیس می باشد. از معروف ترین زمین های تنیس چمن زمین مسابقات گرند اسلم ویمبلدون است که اولین تورنمنت تنیس در طول تاریخ در آنجا انجام شده است. زمین های تنیس چمن سریع ترین نوع زمین های مورد استفاده در ورزش تنیس هستند. زمین های تنیس چمن از چمن های یک دست که کمی شبیه زمین های گلف هستند تشکیل می شوند و به دلیل سریع تر بودن آن مانند زمین های هارد کورت فواصل بین امتیازات کوتاه تر است. همچنین به دلیل سریع بودن این نوع زمین بیشتر رکورد های ضربات ACE در یک بازی متعلق به همین زمین هستند که اجازه برگشت دادن توپ های سخت تر را به بازیکن مدافع نمی دهد و کمتر پیش می آید که بازیکنان تدافعی تر سرویس های بازیکنان قوی تر را برگشت دهند.

کاربرد زمین تنیس چمن
این نوع زمین بیشتر به کمک بازیکنانی خواهد آمد که تنیس سنتی مانند سرو و والی SERVE AND VOLLEY بازی می کنند. مخصوصا بازیکنانی که سرویس قوی تری دارند و در بازی لب تور نیز مسلط هستند. این نوع زمین همچنین در کنار منفعتی که برای برخی بازیکنان دارد ضررهایی هم مانند لیز بودن آن دارد که باعث مصدومیت های جزئی برای آن ها می شود. نگهداری و ترمیم زمین چمن نسبت به دیگر انواع زمین تنیس سخت تر است؛ چرا که مرتب باید به آن آب داد و علف های هرز آن را هرس کرد. یکی از راهکارهای مناسب استفاده از چمن مصنوعی دو منظوره است چرا که علاوه بر حفظ ویژگی های چمن طبیعی میتوان از مزایای چمن مصنوعی همچون سرسبزی چهارفصل و هزینه های نگهداری بسیار ناچیز بهره مند شد.

زمین تنیس چمن مصنوعی
یکی از انواع زمین های تنیس شناخته شده در جهان زمین های تنیس چمن مصنوعی می باشد. این نوع زمین تنیس با توجه به راحتی نگهداری، قابلیت استفاده و بهره برداری در هر شرایط آب و هوایی و همچنین قابلیت استفاده در تمام فصول سال بدون توجه به سرمای هوا و زیبایی دائمی و همیشگی همواره مورد توجه ورزشکاران می باشد.

زمین تنیس کارپت
زمین های به خصوصی که احتیاجی به هوای آزاد ندارند و بازی در آن در ورزشگاه های سر پوشیده برگزار می شوند. زمین هایی به نام CARPET که معمولا شباهت زیادی به زمین های هارد کورت دارند ولی از پایه و به خصوص مواد استفاده شده در ساخت آن ها بسیار متفاوت هستند. قابلیت بالای جذب تنش‌ها و شوک های وارد شده، الاستیسیته و انعطاف پذیری بالا، را دارند. زمین تنیس کارپت دارای کفپوش هایی با قابلیت چسبندگی عالی روی سطوح بتنی، سرامیک، آسفالت و … را داشته و همچنین در برابر قارچ، باکتری و نور خورشید مقاوم می باشند. این نوع زمین با کفپوش ورزشی خاص منعطف بوده و این قابلیت ارتجاعی و ضربه پذیری موجب می گردد احتمال صدمه دیدن ورزشکار به حداقل برسد.

مزایا و معایب کلی انواع مختلف کفپوش زمین تنیس

از آن جا که هزینه ساخت و نگهداری زمین های تنیس بالا است، صاحبان زمین های تنیس باید به خوبی با مزایا و معایب انواع مختلف کفپوش زمین تنیس و کارکرد ویژه هر کدام از آن ها آشنایی داشته باشند و بودجه مالی خود را بر این اساس تنظیم کنند. نکته مهم آن است که در هر نوع زمین علاوه بر سبک بازی ورزشکار، میزان حرکت و جهش توپ نیز باید مورد توجه قرار گیرد و رفتار توپ نباید نادیده گرفته شود. پس هر نوع زمین تنیس مزایا و چالش های خاص خود را برای ورزشکار در پی دارد.

منبع:

https://blog.asansports.com/2020/12/17/%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b9-%d8%b2%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%aa%d9%86%db%8c%d8%b3/

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

آسان اسپرت

گروه تخصصی "آسان اسپرت" در سال ۱۳۹۵ با هدف فعالیت در زمینه ارائه کلیه خدمات و محصولات ورزشی از طریق فضای مجازی شروع به فعالیت نمود. ما نیز همانند بسیاری از شما مراجعه کنندگان به فضای مجازی و مشتریان سنتی که به دنبال سریعترین، ساده ترین و ارزانترین راه دریافت خدمات و محصولات ورزشی بودید، همواره دچار سختی ها و پیچیدگی های مراحل خرید یا فروش در شکل سنتی و مجازی بوده ایم و به خوبی می دانیم که یافتن بهترین گزینه ی ممکن برای خرید و فروش خدمات و محصولات ورزشی در بازار شلوغ کنونی، کاری بس پر دغدغه، زمان بر، و گیج کننده است. از این رو گروه آسان اسپرت به عنوان جامعه متخصصین ورزش کشور و مسلط به مقوله ورزش و تحولات گوناگون این صنعت بر آن شد که ضمن بررسی علمی و دقیق نیاز ها، محدودیت ها، فرصت ها و تهدیدهای موجود بازار فعلی ورزش کشور ، به ایجاد و راه اندازی پایگاهی مجازی بپردازد. اگرچه نهایت سعی خود را نموده ایم که حداکثر سادگی را در فرآیند ارائه خدمات و محصولات داشته باشیم، لیکن همواره مشتاق دریافت نظرات و پیشنهادات سازنده شما برای هرچه بهتر و کارآمدتر کردن این فرآیند هستیم. در صورتی که علاقمند به در میان گذاشتن نظرات خود با ما هستید، آنها را به آدرس[email protected] ارسال نمائید. آسان اسپرت با ساده سازی و روشن سازی فرآیند خرید و فروش انواع خدمات و محصولات ورزشی، شما را یاری می کند تا با کمترین دردسر و در کمترین زمان "بیابید" یا "بسپارید".

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

تازه‌های ورزش