اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395033057825442

تبخیر آب درخراسان جنوبی 6 برابر میانگین جهانی است

فرونشست زمین در دشت سرایان و فردوس

کد: 1395033057825442

https://goo.gl/vfQxR7

، تهران , (اخبار رسمی): رئیس اداره منابع آب شهرستان فردوس استان خراسان جنوبی با اشاره به میزان کم بارندگی گفت: به دلیل برداشت بی‌رویه آب از دشت‌های شهرستان فردوس، سالانه 20 میلیون مترمکعب کسری مخزن آب مواجه هستند.

فرونشست زمین در دشت فردوس

 به‌ گزارش اخبار رسمی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو ، "سیدهادی رحیمی" ، اظهار داشت: تنها اساس توسعه پایدار و محیط زیست پایدار آب است و می‌توان گفت تمام جهان به این گنج با ارزش نیاز دارند.
وی با اشاره به میزان کم بارندگی دراین شهرستان، گفت: متاسفانه در شهرستان فردوس میزان تبخیر در طبیعت 6 برابر میانگین جهانی است
رئیس اداره منابع آب فردوس به وجود 30 حلقه چاه، 650 قنات و 40 دهنه چشمه در این شهرستان اشاره کرد و افزود: برداشت آب از این منابع 70 میلیون مترمکعب است و این میزان برداشت سبب کسری مخازن ذخیره آب در شهرستان شده که درنتیجه آن در شهرستان فردوس سالانه 20 میلیون مترمکعب کسری مخزن آب وجود دارد.
رحیمی با اشاره به اینکه برای تامین آب با کیفیت در فردوس مشکلات وجود دارد، گفت: بیش از 91 درصد آب ایران در کشاورزی مصرف می‌شود و این برداشت بی‌رویه سبب شده است که سطح آب زیرزمینی در استان ما سالانه یک متر افت داشته باشد.
وی با اشاره به سیاست‌های ملی کشاورزی دنیا، اذعان داشت: در کشورهای مختلف دنیا این سیاست‌ها اجازه کشت هر نوع محصولی را نمی‌دهد در کشور ما نیز یکی از کارهای مهم، اصلاح مصرف و کشت محصول است.
رئیس اداره منابع آب شهرستان فردوس با اشاره به اینکه دشت سرایان یکی از چهار دشت بحرانی کشور است، خاطر نشان کرد: دشت‌های شهرستان فردوس نیز با پدیده فرونشست زمین مواجه شده است که این امر نشان دهنده آن است که دشت‌های فردوس نفس‌های آخر را می‌کشند.
وی درپایان به نصب کنتورهای هوشمند آب و برق بر روی چاه‌های کشاورزی اشاره کرد و گفت: نصب این کنتورها می‌تواند موجب مدیریت مصرف آب توسط کشاورزان و نیز کنترل میزان برداشت آب از دشت‌های شهرستان فردوس شود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت نیرو

وزارت نیرو عهده‌دار مدیریت عرضه و تقاضای آب، برق، انرژی، خدمات آب و فاضلاب و همچنین ارتقای سطح آموزش، پژوهش و فناوری و بسترسازی توسعه بازار کالا و خدمات صنعت آب و برق می‌باشد و نقش محوری خود را به نحو مؤثر در صیانت از منابع ملی، حفظ محیط‌زیست، ارتقای بهداشت عمومی، رفاه اجتماعی و خود اتکایی برای توسعه پایدار کشور ایفاء می‌کند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

نفت، انرژی و صنایع وابسته