اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395040259075430

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران،

پالایش با اجرای طرح های کاهش مازوت جان می گیرد

کد: 1395040259075430

http://j.mp/28PQETo

، تهران , (اخبار رسمی): مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، وظیفه و اولویت شرکت پس از امنیت عرضه انرژی و صادرات را کاهش تولید مازوت اعلام کرد.

پالایش با اجرای طرح های کاهش مازوت جان می گیرد

به گزارش اخبار رسمی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت (MOP) عباس کاظمی، با اشاره به این‌که تولید مازوت مانع عملکرد خوب، اقتصادی و سوددهی پالایشگاه‌های کشور شده است، گفت: با توجه به شرایط کنونی 9 پالایشگاه کشور و حرکت به سمت سودآوری شرکتهای پالایشی، اجرای طرحهای افزایش کیفیت و تبدیل مازوت به بنزین در دستور کار شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران قرار گرفته است.

وی با اشاره به پیشگامی پالایشگاه اصفهان و اراک در زمینه تبدیل مازوت به بنزین اظهار امیدواری کرد که پالایشگاه های بندرعباس، تهران و تبریز طرح تبدیل مازوت به بنزین را با استفاده از این الگوها پیاده‌سازی و اجرایی کنند.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، درباره وضع سرمایه گذاری در طرحهای پالایشی کشور گفت: اجرای طرح‌های توسعه‌ای پالایشگاه‌های کشور نیازمند حضور سرمایه گذاران خارجی و تضامین دولتی است که با پیگیریهای شرکت در حال مذاکره، امضای تفاهم و قرارداد هستیم.

وی، با بیان این‌که ما از حضور سرمایه گذاران ژاپنی و چینی استقبال می کنیم، اظهار کرد: ما از حضور ژاپنی ها به دلیل تجربه و سرمایه‌اشان و از چینی ها به دلیل شرایط مالی‌اشان برای حضور در پروژه‌های پالایشی کشور استقبال می کنیم.

کاظمی، به حضور و درخواست کره‌ایها برای ورود به طرحهای پالایشی اشاره کرد و افزود: استنباط ما این است که پول بیشتر در چین و ژاپن وجود دارد و کره‌ای ها هم برای سرمایه‌گذاری از ژاپن و بانکهای خارج از کره درخواست وام کرده‌اند.

به گفته وی، کره‌ای ها برای لایسنس ها و ساخت اظهار تمایل کرده‌اند ؛ اما برای سرمایه گذاری با چینی ها مراوده می کنند ؛ اما به هر جهت ما از حضور همه سرمایه گذاران توانمند در طرحهای پالایشی استقبال می کنیم.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، با اشاره به طرحه ای کیفی‌سازی پالایشگاه اصفهان اعلام کرد: این پالایشگاه طرح بزرگی به نام کاهش مازوت دارد که تاکنون 20 درصد کار انجام شده که به دلیل مسائل تحریم ادامه نیافت؛ اما پس از برجام سرمایه گذاران به شدت برای حضور و سرمایه گذاری در طرح های کیفی‌سازی اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی ادامه داد: با سرویس آمدن واحد RFCC  ار اف سی سی و تکمیل طرح کاهش میزان مازوت پالایشگاه اصفهان از 28 به کمتر از پنج درصد می‌رسد و همه فرآورده های پالایشگاه بنزین، نفت‌گاز و ال پی جی خواهد شد.

کاظمی، با اشاره به استقبال سرمایه گذاران برای حضور در طرح تبدیل مازوت به فرآورده‌های میان تقطیر و بنزین پالایشگاه‌های تهران، بندرعباس و تبریز اعلام کرد: سرمایه گذاران ضمانتهای دولتی می خواهند که دولت هم قبول کرده این ضمانت ها را انجام دهد که اگر این اتفاق بیفتد، یکی از گرفتاری‌های این صنعت که عدم مصرف مازوت در کشور و عدم تقاضای مازوت در خارج کشور در آینده میان مدت و غیراقتصادی بودن تولید مازوت به دلیل اختلاف 30 درصدی قیمت با نفت خام  خواهد شد.

وی ادامه داد: با اجرای طرح‌های کاهش مازوت در پالایشگاه‌های کشور میزان تولید این فرآورده به زیر 9 درصد می رسد.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد: میانگین تولید مازوت در پالایشگاه‌های کشور 30 درصد است که امیدواریم با بهبود فرآیندهای پالایشی این مقدار به کمتر از 10 درصد برسد.

به گفته وی، دولت مکلف شده است تولید پالایشگاه‌ها را اصلاح کند و سالانه دو درصد از تولید مازوت را کاهش دهد و سرانجام طبق چشم انداز به کمتر از 10 درصد برساند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران

وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران در 8 مهر 1358 ایجاد شد.سازمان پیشین این وزارتخانه،شرکت ملی نفت ایران است. سازمان بالادست این وزارتخانه قوه مجریه جمهوری اسلامی ایران است و 4 شرکت اصلی در زیر مجموعه این وزارتخانه دیده می شود.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

نفت، انرژی و صنایع وابسته