اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395040559395442

تغییر نگرش نسبت به مصرف آب ضروری است

کاهش 75 درصدی سهم هر ایرانی از آب سالم

کد: 1395040559395442

http://j.mp/28XMeKw

، تهران , (اخبار رسمی): مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به بحران عمیق و جدی آب در کشور و به ویژه در استان قم گفت: سهم هر ایرانی از آب سالم و دسترس طی نیم‌قرن گذشته بیش از 75 درصد کاهش یافته است.

کاهش 75 درصدی سهم هر ایرانی از آب سالم

به‌ گزارش اخبار رسمی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، عبدالحمید توکلی بینا  هم‌ زمان با چهارمین روز از هفته صرفه‌جویی در مصرف آب که با عنوان «آب، آموزه‌های دینی و ارتقای آگاهی‌های عمومی» نام‌گذاری شده، در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه قم در سخنانی با بیان اینکه امروز دنیا دچار بحران عمیق کم‌آبی شده است گفت: کشور ایران نیز از این بحران مستثنی نیست و استان قم هم به شدت با این چالش بزرگ مواجه است.
وی با اشاره به خشکسالی‌های اخیر در استان قم ابراز داشت: رودهای خشک و خالی از آب، بیابان‌های خشک و بی‌آب و علف و ریز گردها از آثار بحران گسترده آب در استان قم طی سال‌های اخیر است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با بیان بهداشت، امنیت، سلامت و حیات درگرو آب است، خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن می‌فرماید ما حیات همه چیز را از آب آفریدیم پس وظیفه ما صیانت از زندگی، سلامت و امنیت خود و جامعه است.
وی با اشاره به اینکه سهم هر ایرانی از آب سالم و دسترس طی نیم‌ قرن گذشته بیش از 75 درصد کاهش یافته است، گفت: این اتفاق به دلیل کاهش بارش‌ها و افزایش جمعیت افتاده است.
توکلی‌بینا با اشاره به تمهیدات وزارت نیرو برای مقابله با خشکسالی و کمبود آب در قم، اظهار داشت: اجرای پروژه‌های سرشاخه‌های دز از جمله اقداماتی است که در راستای تأمین آب قم انجام گرفته است.
وی با اشاره به اینکه طبق برنامه این پروژه قرار بود تا سال 1420 نیاز آبی استان قم را برطرف کند، تصریح کرد: متأسفانه با توجه به افزایش دما، افزایش جمعیت و مصرف بی‌رویه آب در خوش‌بینانه‌ترین حالت 15 سال زودتر افق این طرح به پایان می‌رسد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم یادآور شد: به همین دلیل باید برنامه‌ریزی دیگری برای تأمین آب استان انجام شود که تاکنون هیچ منبع آبی دیگری در نزدیک استان وجود ندارد.
وی با اشاره به آیات قرآن، بر لزوم صرفه‌جویی در مصرف و پرهیز از اسراف تأکید کرد و گفت: اگر به آیات قرآن عمل کنیم می‌توانیم بر بحران عمیق و گسترده کم‌آبی فائق آییم.
توکلی بینا اصلاح الگوی مصرف و افزایش بهره‌وری را اقدام عملی در راستای اقتصاد مقاومتی دانست و ابراز داشت: قطعاً با دقت در مصرف آب و با مقادیری کمتر از مصرف کنونی می‌توانیم زندگی بسیار خوب، بانشاط و سلامتی داشته باشیم.
وی لزوم تغییر در رفتار و نگرش نسبت به مصرف آب را مهم توصیف و خاطرنشان کرد: همان‌طور که سبک زندگی ما در تابستان و زمستان تفاوت دارد باید و سبک زندگی ما در مصرف آب نیز تغییر پیدا کند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به اینکه استان قم 12 سال با خشکسالی دست به گریبان است، گفت: استفاده از ابزار کاهنده مصرف یک راه  بسیار ساده برای اصلاح الگوی مصرف و کاهش مصرف است.
وی تأکید کرد: اگر امروز ما در راستای اصلاح الگوی مصرف گام برنداریم و یکدیگر را به این امر معروف توصیه نداشته باشیم قطعاً چالش‌های عمیق و جدی برای خود و خانواده‌مان در عصر امروز و آینده رقم خواهیم زد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت نیرو

وزارت نیرو عهده‌دار مدیریت عرضه و تقاضای آب، برق، انرژی، خدمات آب و فاضلاب و همچنین ارتقای سطح آموزش، پژوهش و فناوری و بسترسازی توسعه بازار کالا و خدمات صنعت آب و برق می‌باشد و نقش محوری خود را به نحو مؤثر در صیانت از منابع ملی، حفظ محیط‌زیست، ارتقای بهداشت عمومی، رفاه اجتماعی و خود اتکایی برای توسعه پایدار کشور ایفاء می‌کند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان